08. 03. 2021 16:50 | USA/markiza.sk

Kráľovná milénia: Hity Britney Spears, ktoré sa budú hrať večne

Britney je nepochybne jednou z definícií popovej hudby a zaznamenala úspech, o ktorom môžu mnohí iba snívať.

Britney Spears
Britney Spears Foto: Profimedia.sk

Keď sa povie meno Britney Spears, neexistuje takmer nikto, kto by o nej prinajmenšom nepočul.

Jej príbeh sa začal písať 2. decembra 1981 v meste McComb, v štáte Mississippi, keď sa narodila dvom pracujúcim rodičom – otcovi Jamiemu a matke Lynn.

Ako dieťa spievala v zbore, v nedeľu sa zúčastňovala na omšiach v miestnom kostole. Keď mala osem rokov, spolu so svojou matkou odcestovala do Atlanty v Georgii, aby absolvovala casting do megaúspešnej televíznej šou The Mickey Mouse Club. Matt Casella, ktorý robil nábor nových talentov, ju však vtedy odmietol, pretože bola „príliš mladá“. Predstavil ju však newyorskej talentovej agentke Nancy Carson, ktorá bola Britney Spears očarená (v roku 1993 bola už súčasťou projektu spolu s Christinou Aguilerou, Justinom Timberlakom či Ryanom Goslingom, pozn. red.).

Na fotke zľava: Justin Timberlake, Christina Aguilera, Britney Spears a Ryan Gosling.

Na fotke zľava: Justin Timberlake, Christina Aguilera, Britney Spears a Ryan Gosling.
Foto: Profimedia.sk
 

Dokument od NY Times s názvom Osloboďte Britney Spears si môžete pozrieť exkluzívne na VOYO už od štvrtka 11. marca!

 

23. október 1998 – deň, ktorý zmenil všetko

Presne 23. októbra 1998 vydala Britney Spears svoj debutový singel s názvom ...Baby One More Time, ktorý odštartoval jej dlhé roky trvajúcu úspešnú spevácku kariéru. Zaujímavosťou je, že skladba, na ktorej produkcii sa podieľal Švéd Max Martin, bola najprv ponúknutá dievčenskej skupine TLC. Tá ju však odmietla. Britney sa neskôr vyjadrila, že keď ju počula, bola nadšená a vedela, že z nej bude hit. A tak sa aj stalo.

Singel zaznamenal globálny úspech a umiestnil sa na priečke číslo 1 v každom jednom hudobnom rebríčku, do ktorého sa dostal. Iba v prvý deň sa predalo až 500 000 kópií!

...Baby One More Time je jej najúspešnejší album, z ktorého sa celosvetovo predalo vyše 25 miliónov kópií a stal sa jedným z najpredávanejších albumov všetkých čias. Britney z neho vydala päť singlov - ...Baby One More Time, Sometimes, (You Drive Me) Crazy, Born to Make You Happy a From the Bottom of My Broken Heart.

...Baby One More Time


Sometimes


(You Drive Me) Crazy


Born To Make You Happy


From the Bottom of My Broken Heart


Oops!... I Did It Again (2000)

Hneď na ďalší rok vydala Britney Spears druhý štúdiový album s názvom Oops!... I Did It Again. Hovorí sa, že druhý album je v kariére interpreta prelomový, popová princezná to iba potvrdila.

V americkom rebríčku Billboard 200 mu patrilo prvé miesto a počas prvého týždňa sa predalo 1 319 000 kópií. Rekord prekonala až o 15 rokov neskôr speváčka Adele albumom 25, z ktorého sa predalo viac než 3,38 milióna kópií.

Celosvetovo sa predalo vyše 20 miliónov kópií z albumu Oops!... I Did It Again, čo z neho urobilo druhý najlepšie predávaný album Britney Spears. Z albumu vydala štyri single, konkrétne Oops!... I Did It Again, Lucky, Stronger a Don't Let Me Be the Last to Know.

Oops!... I Did It Again


Lucky


Stronger


Don't Let Me Be the Last to Know


Britney (2001)

V poradí tretí štúdiový album nesie jednoduchý názov - Britney. Rovnako ako predošlý, aj tento sa dostal na prvé miesto v rebríčku US Billboard 200 a v prvom týždni sa z neho predalo 745 750 kópií. Celosvetovo sa z neho predalo 15 miliónov kusov.

Vďaka úspechu aj tretej štúdiovky sa tak z Britney Spears stala vôbec prvá ženská interpretka, ktorej prvé tri albumy sa dostali na miesto číslo 1.

Z albumu vzišli štyri single - I'm a Slave 4 U, Overprotected, I'm Not a Girl, Not Yet a Woman; I Love Rock 'n' Roll.

I'm a Slave 4 U


In the Zone (2003)

Štvrtý štúdiový album s názvom In the Zone vydala 18. novembra 2003. Album dostal od hudobných kritikov pozitívne reakcie a celosvetovo sa z neho predalo šesť miliónov kópií.

Ako single vydala Britney skladby Me Against the Music (duet s Madonnou), Toxic, Everytime a Outrageous - zaujímavosťou je, že videoklip k tomuto konkrétnemu singlu nedokončila, keďže sa na jeho nakrúcaní zranila. Skladba mala vyjsť ako spolupráca so Snoopom Doggom.

Me Against the Music (feat. Madonna)


Toxic


Everytime


Blackout (2007)

Blackout je v poradí piaty štúdiový album Britney Spears a možno ho pokladať za jej „najčiernejší“. Nahrávala ho v rokoch 2006 - 2007, kedy prechádzala osobnými (tiež zdravotnými) problémami, ktorými zaplavovala titulné strany bulvárnych magazínov a pre paparazzov bola doslova zlatou baňou.

Ku koncu roka 2008 sa z albumu predalo 3,1 milióna kusov. Vzišli z neho tri single - Gimme More, Piece of Me, Break the Ice.

Album Blackout sa považuje za highlight jej kariéry a ovplyvnil vývoj pop music. V roku 2012 bol uvedený do Rock and Roll-ovej Siene slávy.

Gimme More


Piece of Me


Circus (2008)

Šiesty štúdiový album s názvom Circus vyšiel na jej narodeniny - 2. decembra 2008. Na rozdiel od predošlého, „ponurejšieho“ albumu chcela už tento Britney o čosi „svetlejší“.

Album sa ocitol na prvom mieste Billboard 200, čím sa stal piatym v poradí, ktorý dobyl americký rebríček. Predalo sa z neho celosvetovo štyri milióny kópií.

Z Circus-u vzišli štyri single - Womanizer, Circus, If U Seek Amy, Radar.

Womanizer


Circus


Femme Fatale (2011)

Siedmy album Britney Spears s názvom Femme Fatale vyšiel 29. marca 2011. Bol to zároveň posledný album pod vydavateľstvom Jive Records, následne prešla do RCA Records.

Vyšli z neho štyri single, v amerických hudobných rebríčkoch zaznamenala najväčší úspech, keďže šlo o jej prvý album, z ktorého až tri single (Hold It Against Me, Till the World Ends, I Wanna Go) sa ocitli v TOP 10 US Billboard Hot 100.

Hold It Against Me


Štvrý a zároveň posledný singel, Criminal, bol v Brazílii číslom 1 a v ďalších piatich krajinách v TOP 20. Zaujímavosťou je, že keď sa v roku 2020 dostal na sociálnu sieť TikTok, stal sa jedným z jej najstreamovanejších songov a zároveň štvrtým „najlajkovanejším“ videom na YouTube.

Britney Jean (2013)

Svoj v poradí ôsmy štúdiový album nazvala Britney Jean (Jean je jej stredné meno, pozn. red.). Vyšiel 3. decembra 2013. Hoci ho sama pokladá za jeden z jej najosobnejších, je, paradoxne, jej najmenej predávajúcim (v Spojených štátoch) a single už nezaznamenali taký obrovský úspech, ako to bolo pri predošlých albumoch.

V americkom Billboard 200 sa ocitol na štvrtom mieste, v prvom týždni sa predalo 107 000 kópií. Pri albume Britney Jean sa takisto polemizovalo o autenticite niektorých vokálov, ktoré údajne nemala nahrať ona sama.

Prvým singlom z albumu Britney Jean bola skladba Work Bitch, nasledovali pesničky Perfume (napísala ju Sia) a It Should Be Easy.


Glory (2016)

Deviaty a dosiaľ posledný štúdiový album Britney Spears, Glory, vyšiel 26. augusta 2016. Dostal pozitívne reakcie od kritikov, ktorí vychválili jej vokálny výkon na albume.

Z albumu vyšli najprv dva single - Make Me a Slumber Party. Glory bol vydaný znova v roku 2020 v štandardnej ako aj deluxe edícii. Nasledovali single Mood Ring, Swimming in the Stars (spoločne s Backstreet Boys) a Matches, ktorý vyšiel iba v druhej polovici decembra minulého roka.

Práve na nakrúcaní videoklipu k pesničke Slumber Party sa stretla s hercom a modelom Samom Asgharim, s ktorým následne začala randiť a spolu tvoria pár dodnes.

Na záver ešte treba dodať, že skladba Mood Ring vyšla najprv iba v japonskej edícii, no vyžiadali si ju samotní fanúšikovia, podľa ktorých je jednou z najlepších skladieb Britney Spears a počuť v nej jej veľmi silný a minimálne upravený hlas. Vypočuť si ju môžete nižšie.


Make Me... (feat. G-Eazy)


Slumber Party (ft. Tinashe)

Dokument od NY Times s názvom Osloboďte Britney Spears si môžete pozrieť exkluzívne na VOYO už od štvrtka 11. marca!

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šoubiz