09. 04. 2021 13:41 | LONDÝN/markita.sk

Skutočný príbeh Philipa a Alžbety: Trápenie, škandály a nekonečná láska

Práve princ Philip bol ten, kto držal rodinu pokope.

Princ Philip a kráľovná Alžbeta II.
Princ Philip a kráľovná Alžbeta II. Foto: Profimedia.sk
Princ Philip s rodinou
Princ Philip a kráľovná Alžbeta II.
Princ Philip a kráľovná Alžbeta II.

Bola to láska, ktorá trvala navždy! Celým svetom otriasla v piatok (9. apríla) smutná správa, že vo veku 99 rokov zomrel vojvoda z Edinburghu, manžel kráľovnej Alžbety II. Obavy o krehké zdravie obľúbeného člena kráľovskej rodiny boli nakoniec opodstatnené.

Princ Philip poslednýkrát vydýchol v piatok (9. apríla) ráno na zámku Windsor, kde trávil posledné obdobie aj so svojou milovanou manželkou, kráľovnou Alžbetou II.

Kráľovský pár oslávil 20. novembra 2020 73. výročie svadby. Manželmi boli pre mnohých naozaj nepredstaviteľne dlhý čas. Ich príbeh lásky však zvládol nielen vojnu, škandály, obrovský tlak verejnosti a médií, ale aj neobvyklé postavenie muža v páre, ktorý sa naučil žiť v tieni svojej manželky.

VEĽKÁ FOTOGALÉRIA ICH LÁSKY

Pozrite si ich príbeh lásky, ktorý pred rokmi detailne opísal denník Sme, aj na fotkách v našej fotogalérii. Nájdete tam nádherné archívne zábery.

profimedia-0054013638.jpg
Foto: Profimedia.sk
 

júl 1939

Dôstojník Philip a princezná Alžbeta sa stretli v júli 1939, keď princezná robila spoločnosť svojmu otcovi na návšteve námornej školy v Dartmouthe. Či to bola láska na prvý pohľad, ťažko povedať, ale práve tam sa zahľadela do vysokého, o päť rokov staršieho dôstojníka Philipa, princa gréckeho a dánskeho.

Dvojica si začala písať, no krátko nato ich rozdelila druhá svetová vojna, počas ktorej Philip slúžil v britskom vojenskom námorníctve. Po hrôzostrašnom období sa ich cesty opäť spojili a začal sa písať skutočný príbeh lásky.

Chudobný budúci manžel kráľovnej

Ako to býva v rozprávkach, cesta za skutočnou láskou býva tŕnistá. Alžbeta a Philip boli vzdialenejší bratranec a sesternica, no v tom čase sa na rodinné väzby nikto nepozeral a to problém nebol.

Napriek šľachtickému rodokmeňu mal Philip náročné detstvo a pre pád svojej rodiny sa musel životom pretĺkať. Po smrti otca nezdedil ani majetky, ani trón, len prsteň a oblečenie. V čase, kedy si ho preveroval Alžbetin otec, sám kráľ, mal vraj len šesť libier na účte.

Konečne sa rozhýbal

V roku 1943 nastal v ich vzťahu, v ktorom bol Philip len zdvorilý a Alžbeta už zrejme zamilovaná, zlom. Philipovi 17-ročná Alžbeta učarovala, keď ju uvidel hrať vo vianočnom predstavení. Aj keď sa všetkým zdalo, že „tínedžerka“ je mladá na vydaj, ich láska nepoznala vekové hranice.

Philip pokľakol v roku 1946 a Alžbeta súhlasila bez toho, aby sa poradila s rodinou. Tá ich lásku odsúhlasila, no mala podmienky. Dvojica musela čakať, kým sa princezná stane plnoletou a princ musel dokázať, že je jej hodný.

Napríklad sa musel pre nemecké korene dištancovať od svojho rodu a vzdať sa svojho titulu gréckeho princa. V roku 1947 získal britské občianstvo a rozhodol sa pre priezvisko Mountbatten. Krátko pred svadbou mu ešte kráľ udelil šľachtické tituly a stala sa z neho Jeho kráľovská Výsosť vojvoda z Edinburghu.

Kráľovská svadba a deti bez otcovho priezviska

A prišiel ten deň - 20. november 1947. Bolo chladné počasie, no aj tak sa pred Westminsterským opátstvom zhromaždili tisíce ľudí. Snúbenci pozvali na svadbu dvetisíc hostí. Bol to výnimočný deň, ktorý odštartoval ich spoločný život, ktorý však nebol až taký romantický.

Rok po svadbe, v novembri 1948, sa narodil ich prvorodený syn, princ Charles. Ten nebol dlho jedináčikom. Už o dva roky nato sa tešil zo sestry, princeznej Anny. Princ Andrew sa narodil až o desať rokov neskôr, v roku 1960 a Edward v roku 1964 v čase, kedy vraj po turbulentnom období manželia opäť našli harmóniu vo vzťahu.

Z princeznej sa po smrti otca stala kráľovná, ktorú korunovali v roku 1953 a keďže neprijala manželovo meno, deti dostali jej priezvisko Windsor. Podľa historikov tento krok Philipa ranil a nie raz sa vyjadril, že je jediný muž v zemi, ktorý deťom nedá svoje priezvisko.

Kráľovná cítila, že manžela podrazila, a preto urobila ústupok. Prineczná Anna napríklad nosí obe ich priezviská - Mountbatten-Windsor.

V tieni manželky

Len málo chlapov by zvládlo to, čo princ Philip. Už počas korunovácie, kedy musel pred zrakom miliónov ľudí pokľaknúť pred manželku a kvetnato jej prisahať poslušnosť a oddanosť, mu bolo jasné, kde je jeho miesto.

O to viac to bolo pre neho potupné, že Alžbetinu korunováciu ako prvú vysielali aj v televízii.

Po korunovácii sa začal princov život v úzadí kráľovnej. Okrem zahraničných ciest, ktoré za ňu absolvoval, mal skôr reprezentatívne úlohy. Jediné naozaj významné postavenie by mal, ak by Alžbeta zomrela a princ Charles by ešte nemal 18 rokov. Vtedy by dočasne vládol on.

Bol neverný?

Manželstvo kráľovnej a princa si prešlo mnohými škandálmi. Nie raz sa písalo, že Philip bol Alžbete počas zahraničných ciest a počas výletov, kedy mu robili spoločnosť kamaráti, neverný. Či to tak naozaj bolo, je otázne a pravdepodobne sa to nikdy s určitosťou nedozvieme.

Škandály im vyrábali aj vlastné deti, ktorým manželstvá nevydržali. Počas ťažkých čias, v 90. rokoch, kedy bola kráľovská rodina naozaj nepopulárna, bol Philip Alžbete veľkou oporou. Viacerí historici sa zhodujú na tom, že on bol ten, kto sa snažil udržať celú rodinu pokope.

Dokonca aj princeznej Diane písal listy, v ktorých sa ju snažil usmerniť, pretože bola dôvodom častých hádok v rodine.

Opora a sila

Kráľovná sa neraz vyjadrila, že Philip bol jej silou a oporou. Stál pri nej vždy, keď ho naozaj potrebovala a vytváral jej zázemie, ktoré ako žena, matka a hlava monarchie potrebovala. A ešte k tomu mal aj perfektný zmysel pre humor, takže sa s nim naozaj nenudila.

Dnes za ním smúti nielen Alžbeta, ale celý svet.

 

Sledujte naživo Rozlúčku s princom Philipom. Smútočnou udalosťou na anglickom hrade Windsor sprevádza v sobotu 17. apríla zo štúdia TV Markíza od 15.25 h moderátorka Zlatica Švajdová Puškárová v spoločnosti zaujímavých hostí. 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šoubiz