17. 04. 2021 08:31 | LONDÝN/TASR

Kráľovské pohreby sledovali v Londýne státisíce ľudí - tentoraz to bude inak

Na jednej strane preto, lebo princ si sám želal, aby bol jeho pohreb skromný, a tiež z dôvodu opatrení proti šíreniu nového koronavírusu.

Princ Charles s manželkou Camillou si prezerajú kytice od ľudí pre zosnulého princa Philipa.
Princ Charles s manželkou Camillou si prezerajú kytice od ľudí pre zosnulého princa Philipa. Foto: Jeremy Selwyn/Pool via AP

Aj keď sa rozlúčky s členmi kráľovskej rodiny v Spojenom kráľovstve podriaďujú dávnym tradíciám a prísnemu smútočnému obradnému protokolu, sobotňajší pohreb princa Philipa bude odlišný. Na jednej strane preto, lebo princ si sám želal, aby bol jeho pohreb skromný, a tiež z dôvodu opatrení proti šíreniu nového koronavírusu. Tie zakazujú konanie masových podujatí.

Pohreb princa Philipa bude podľa jeho želania kráľovský, a nie štátny. Štátne pohreby sú predurčené panovníkom, ale začiatkom 19. storočia sa tejto pocty dostalo aj admirálovi lordovi Hortiovi Nelsonovi a v 20. storočí lordovi Robertsovi a bývalému britskému premiérovi Winstonovi Churchillovi.

Keďže princ Philip bol počas celého života náruživým športovcom, aj svet športu si uctieva jeho pamiatku. Napríklad futbalové, rugbyové a kriketové zápasy sa začínajú v Británii minútou (respektíve dvoma minútami) ticha a hráči majú čierne stuhy na rukávoch. Fotografia zosnulého vojvodu sa objavila na stene štadióna Tottenham Hotspur.

Pre pohreb princa Philipa mení svoj harmonogram tiež Formula 1 v talianskej Imole. Zmeny sa týkajú najmä kvalifikácie. Časový rozvrh pretekov Grand Prix prispôsobili organizátori a FIA tak, aby nekolidovali s poslednou rozlúčkou princa Philipa. Z úcty k panovníkovi posunuli sobotnú kvalifikáciu o hodinu skôr - z pôvodne plánovanej 15.00 h. Zmeny sa rovnako dotkli aj tréningov.

S členmi kráľovskej rodiny sa v minulosti obvykle lúčili desaťtisíce ľudí. Napríklad, keď 30. marca 2002 zomrela vo veku 101 rokov Alžbeta, kráľovná matka, počas troch dní prišlo do Westminsterského paláca, sídla britského parlamentu, viac ako 200.000 ľudí, aby vzdali úctu matke kráľovnej Alžbety II. V uliciach Londýna stál v deň pohrebu 9. apríla 2002 viac než milión ľudí v 37-kilometrovom rade, ktorý sprevádzal matku kráľovnú na jej poslednej ceste.

Poslednú rozlúčku s princeznou Dianou, ktorá mala taktiež kráľovský pohreb, si 6. septembra 1997 pozrelo v televízii 2,5 miliardy divákov v 187 krajinách sveta a na obrad samotný prišli do Londýna tri milióny ľudí, aby dali posledné zbohom princeznej z Walesu.

Kráľovský dvor sa starostlivo a niekoľko rokov vopred pripravoval aj na pohreb princa Philipa.

Scenár poslednej rozlúčky s vojvodom dostal kódový názov Operation Forth Bridge. Počítal s tým, že vojvodu z Edinburghu budú na poslednej ceste - v súlade s tradíciou - vyprevádzať priamo v Londýne tisíce ľudí. Plány pôvodne rátali tiež s účasťou členov zahraničných kráľovských rodín, zástupcov rôznych štátov, diplomatov či charitatívnych organizácií. Princ Philip ostal vtipkárom až do konca a s humorom jemu vlastným konštatoval, že mnoho hostí, s ktorými sa počas plánovania jeho pohrebu počítalo, zomrelo v skutočnosti ešte pred ním.

Sledujte mimoriadnu reláciu Rozlúčka s princom Philipom v sobotu od 15.25 h na obrazovkách televízie Markíza a na spravodajskom portáli tvnoviny.sk. Moderuje Zlatica Švajdová Puškárová, nebudú chýbať ani zaujímaví hostia.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šoubiz