21. 08. 2021 11:53 | KARLOVE VARY/Šoubiz

Michael Caine v Karlových Varoch: Najväčší potlesk, aký som kedy mal

Cenu, ktorú si prevzal, bola podľa neho najťažšia, s akou sa stretol.

Sir Michael Caine na 55. ročníku MFF KV
Sir Michael Caine na 55. ročníku MFF KV Foto: Markíza
Sir Michael Caine si na 55. ročníku MFF KV prevzal Krištáľový glóbus za mimoriadny umelecký prínos do svetovej kinematografie
Sir Michael Caine na 55. ročníku MFF KV
Sir Michael Caine na 55. ročníku MFF KV

Medzinárodný filmový festival v Karlových Varoch sa po dvoch rokoch dočkal zahájenia. Po tom, čo sa minulý rok 55. ročník prestížneho filmového festivalu pre pandémiu neuskutočnil, si to tvorcovia tentoraz vynahradili veľkolepo. Tento rok sa pritom termín posunul na 20. - 28. august.

V piatok (20. augusta) odštartoval MFF KV príchodom britskej filmovej ikony, Michaela Caina. Osemdesiatosemročná herecká legenda si z rúk prezidenta festivalu Jiřího Bartošku prevzala Krištáľový glóbus za mimoriadny umelecký prínos do svetovej kinematografie.

Príchod Sira Michaela Caina na 55. ročník MFF KV:

 

„Ďakujem, to je ten najväčší potlesk, aký som kedy mal,“ zažartoval Caine. Doplnil, že ide o najťažšiu cenu, s akou sa stretol. Povedal tiež, že bol v práci veľmi šťastný a dostáva cenu za to, čo „vrúcne miloval“. Sir Michael Caine je takisto držiteľom dvoch Oscarov, Európskej filmovej ceny a vyše 40 ďalších ocenení.

Príhovor Michaela Caina a standing ovation:

 

VŠETKY FOTKY SIRA MICHAELA CAINA NÁJDETE V GALÉRII.

Sir Michael Caine si na 55. ročníku MFF KV prevzal Krištáľový glóbus za mimoriadny umelecký prínos do svetovej kinematografie
Sir Michael Caine si na 55. ročníku MFF KV prevzal Krištáľový glóbus za mimoriadny umelecký prínos do svetovej kinematografie Foto: Markíza
 

Ľudí v sále privítal moderátor Marek Eben. Jiří Bartoška ešte v úvode pripomenul, že sa stretávajú po dvoch rokoch. „Žili sme ťažké časy,“ povedal a dodal, že festival prežije aj COVID. Poďakoval sa aj Karlovým Varom a partnerom festivalu.

Otváracím filmom festivalu je životopisná dráma Zátopek režiséra Davida Ondříčka o štvornásobnom olympijskom víťazovi a najvýznamnejšom českom atlétovi všetkých čias Emilovi Zátopkovi. „Som rád, že sme tak dva metre od cieľovej pásky a že ju pretrhávame práve tu s vami,“ uviedol pred slávnostnou premiérou filmu predstaviteľ hlavnej postavy Václav Neužil.

Predstavení boli aj členovia festivalovej poroty. V hlavnej porote je dánska filmárka Eva Mulvad, poľská herečka Marta Nieradkiewicz, grécky režisér a scenárista Christos Niku a nemecký festivalový riaditeľ a filmový kritik Christoph Terhechte. Ďalšou je porota s názvom Na východ od západu.

Medzinárodný filmový festival Karlove Vary je najprestížnejší filmový festival v strednej a východnej Európe. Patrí do kategórie A spolu s festivalmi v Cannes, Berlíne, Benátkach, San Sebastiane, Moskve, Montreale, Šanghaji či Tokiu.

Päťdesiaty piaty ročník MFF KV privíta ešte hercov Johnnyho Deppa a Ethana Hawka.


VIAC Z Šoubiz