11. 10. 2021 15:38 | LONDÝN/kc

Krivdili mu takmer 50 rokov. McCartney prezradil, kto zavinil rozpad The Beatles

Za nejasnosti okolo rozpadu môže aj manažér Allen Klein, ktorý sa snažil skupinu ešte navonok udržať pokope.

Skupina The Beatles na archívnej snímke z roku 1964.
Skupina The Beatles na archívnej snímke z roku 1964. Foto: Profimedia.sk

Takmer 50 rokov si celý svet myslel, že za rozpadom skupiny The Beatles bolo rozhodnutie Paula McCartneyho. Frontman legendárnej britskej skupiny teraz v rozhovore pre pripravovanú reláciu stanice BBC Radio 4 uviedol veci na pravú mieru a odmietol svoj podiel na konci skupiny, ktorá si podmanila celý svet, informuje portál BBC.

Vinu za rozpad McCartneymu pripisovali na základe tlačovej konferencie z roku 1970, na ktorej oznámil vznik svojho sólového albumu. McCartney vtedy vyhlásil, že „si nevie predstaviť, že by autorský tandem Lennon-McCartney ešte niekedy obnovil spoluprácu".

McCartney v najnovšom rozhovore označil za vinníka rozpadu kapely práve Lennona, ktorého podľa jeho slov už unavovali koncertné turné a život vo svetle reflektorov.

„Ja som rozchod neinicioval. Bol to náš Johnny. Jedného dňa vošiel do miestnosti a vyhlásil, že opúšťa skupinu. Pamätám si ako povedal: ‚ Je to vzrušujúce, skoro ako skutočný rozvod.' Jednoducho nás postavil pred hotovú vec," uviedol McCartney.

Moderátora Johna Wilsona zaujímalo, či by skupina pokračovala, keby Lennon neodišiel. „Mohli sme pokračovať ďalej. Problém bol v tom, že John chcel s Yoko začať nový život.. týždeň iba pokojne ležať v posteli niekde v Amsterdame. Proti tomu sa ťažko hľadajú argumenty. Pre mňa to bolo najťažšie obdobie v živote. Bola to moja skupina, moja práca... jednoducho môj život," vysvetlil McCartney a pokračoval: „Chcel som, aby sme pokračovali. Myslím si, že sme spolu urobili kvalitné veci - Abbey Road, Let It Be - uznajte...myslel som si, že budeme pokračovať."

Za nejasnosti okolo rozpadu môže aj manažér Allen Klein, ktorý sa snažil skupinu ešte navonok udržať pokope, kým neuzavrie obchodné dohody. McCartney a spol tak mesiace predstierali, že sa nič nestalo.

„Bolo to zvláštne, pretože sme všetci vedeli, že to je koniec Beatles, ale nemohli sme len tak odísť,“ prezradil hudobník.

Spor medzi McCartneym, ktorý chcel získať práva na svoju hudbu a Kleinom vyústil až do súdneho sporu. Jedinou možnosťou, ako získať slobodu tvoriť, bolo pre McCartneyho zažalovať zvyšných členov skupiny, ktorí boli v tom čase na strane manažéra Kleina. McCartney súd vyhral a ako prezradil v rozhovore pre BBC, neskôr sa mu za to ostatní členovia skupiny poďakovali. Vtedy si totiž neuvedomovali, že bojuje aj za nich.


VIAC Z Šoubiz