17. 05. 2018 06:00 | LONDÝN/jh

Kráľovské maniere, ktoré spravia z Meghan princeznú. Toto všetko sa musí naučiť

Učia ju skutoční profesionáli na etiketu a britský kráľovský protokol.

Oficiálna fotka Harryho a Meghan
Oficiálna fotka Harryho a Meghan Foto: Profimedia.sk

„Dajte si ruky späť, aby ste ich nemali príliš ďaleko!", „Neprekrížte si nohy v sede!", „Takto sa šálka s čajom nedrží správne!" Aj takto vyzerá bežný deň budúcej britskej princeznej Meghan Markle. Bývalá hollywoodska herečka sa teraz musí učiť niektoré základné veci odznova. Manželstvo s princom Harrym totiž vyžaduje aj naučiť sa žiť s britským kráľovským protokolom.

Podľa profesionálnej protokolistky Myky Meierovej z USA už Meghan tvrdo trénuje a učí sa novým spôsobom, uviedol Daily Mail. Myka školí ženy z celého sveta a mení ich na Kate Middleton. Sú potom viac zdvorilé, elegantné a sofistikované. Tvrdí, že krátkym kurzom musí prejsť aj Meghanina matka, ktorá sa zúčastní kráľovskej svadby.

Princ Harry a Meghan Markle
Princ Harry a Meghan Markle Foto: Profimerdia.sk
 

Základy stolovania

Ako správna princezná by mala na tanieri vždy niečo nechať, aby tak ukázala svojmu hostiteľovi, že už nie je viac hladná. Umiestnenie jedla je rovnako dôležité. Omáčky ako horčica či kečup by mali zostať na pravej spodnej strane taniera. Naopak koža z ryby alebo zvyšky z mäsa musia byť na ľavej hornej strane.

Každá jedna lyžička, vidlička či nôž majú svoje použitie. Chlieb sa nesmie namáčať za žiadnych okolností. Keď doje kráľovná, dojedli všetci. Nikto nesmie ďalej pokračovať v stolovaní.

Čaj s kráľovnou

Nie je pitie čaju ako pitie čaju s kráľovnou. Prvú chybu môže budúca princezná spraviť už pri uchopení šálky. Nesmie totiž použiť viac ako dva prsty (ukazovák a palec).

Sedenie na stoličke

Vystretá ako pravítko, ruky preložené na stehnách a nohy za žiadnu cenu neprekrížené. To je hlavné pravidlo, ktoré sa už Meghan stihla naučiť, čo potvrdzujú aj fotografie z viacerých podujatí, ktorých sa zúčastnila. Nohy musia byť spustené pri sebe, jemne naklonené na pravú stranu, členky tesne vedľa seba. O sedadlo stoličky sa neopierať! Povolený je aj tzv. Cambridge Cross, pri ktorom sa môžu jemne prekrížiť nohy pri členkoch.

Princ Harry, Meghan Markle, Kate Middleton a princ William
Princ Harry, Meghan Markle, Kate Middleton a princ William Foto: Profimedia.sk
 

Ako a kde sa stojí

Členovia kráľovskej rodiny stoja či sedia na oficiálnych akciách podľa presných predpisov. Prvá je kráľovná s manželom, potom princ Charles s manželkou, nasleduje princ William s rodinou, až potom Harry s Meghan.

Problémy s kabelkou a topánkami

Kabelku by mala princezná držať oboma rukami pred sebou, nemala by visieť na ramene. Dôležitá je aj výška opätkov na topánkach - maximálne 10 cm vysoké cez deň a 15 cm večer.

Kate Middleton, princ William, Meghan a Harry
Kate Middleton, princ William, Meghan a Harry Foto: Profimedia.sk
 

Pozor na ústa

Meghan pochádza z USA, a preto niektoré veci pomenúva inak, ako sa zvykne v Británii, navyše v kráľovskej rodine. Dezert je totiž puding, správne sa povie sofa nie couch (pohovka nie gauč), afternoon tea a nie high tea (poobedňajší čaj nie neskorý čaj), tights nie stocking (pančucháče nie pančuchy), lavatory nie toilet (toaleta).

Už žiadne selfie a sociálne médiá

Ešte pred rokom bola Meghan aktívna na Instagrame, kde uverejňovala fotografie aj zo súkromia. Keď sa stala Harryho oficiálnou priateľkou, konto zrušila. Rovnako aj svoj blog. Nemôže sa ani odfotiť s fanúšikmi na ulici.

Neustále pod dohľadom

Meghan si už len tak sama nevyjde na nákupy, nepôjde sa prejsť do parku ani si nezájde do fitness centra. Všetci členovia rodiny majú svojich bodyguardov, ktorí ich všade sprevádzajú.

Žiadne autogramy

Ako herečka bola Meghan na autogramy zvyknutá. Členovia kráľovskej rodiny to majú ale zakázané. Kráľovský podpis je iba na oficiálne účely.

Láska na verejnosti

Nech už sú do seba Harry s Meghan zamilovaní akokoľvek osudovo, prejavy lásky si musia nechať na súkromie. Protokol síce bozky povoľuje, ale všetky páry ich na verejnosti limitujú na minimum.

Princ Harry pobozkal Meghan na verejnosti
Princ Harry pobozkal Meghan na verejnosti Foto: Profimedia.sk
 

Obliekanie

Štýl obliekania zmenila Meghan približne pred pol rokom, údajne jej to bolo doporučené. Musí zabudnúť na priehľadné, vyzývavé alebo príliš krátke šaty, zakázané sú aj farebné laky na nechty. Pri všetkých oficiálnych podujatiach musí mať princezná podľa protokolu silonky. Na hlave väčšinou býva klobúk.

Kráľovná navyše údajne nemá rada klinové topánky. Podľa etikety by mali byť topánky uzatvorené, čiže žiadna holá špička a päta. Farba oblečenia je tiež veľmi dôležitá. Napríklad čierne oblečenie sa používa predovšetkým iba pri smútočných podujatiach.

Mávanie rukou

Ako herečka bola Meghan zvyknutá na červený koberec a mávala svojim fanúšikom úplne spontánne, s rukou vysoko položenou a s roztiahnutými prstami. Teraz je tomu koniec. Už máva so spojenými prstami, ruka je bližšie k telu. Nazýva sa to "The Windsor Wave".

Meghan Markle máva fanúšikom
Meghan Markle máva fanúšikom Foto: Profimedia.sk
 

Sledujte naživo svadbu princa Harryho a Meghan Markle v mimoriadnej relácii Kráľovská svadba - Harry a Meghan už túto sobotu o 12.00 h na Markíze!

 

Moderátormi relácie budú Zlatica Švajdová Puškárová a Roman Juraško. Zo štúdia bude priebeh svadby komentovať odborníčka na protokol a kráľovskú rodinu Katarína Diková Strýčková, historik Jakub Drábik a módna návrhárka Jana Pištejová. Priamo z Windsoru bude prinášať živé vstupy redaktorka Televíznych novín Ivana Miklánková. Sobáš v kaplnke svätého Juraja bude simultánne tlmočený.


Komentáre ( 0)