18. 05. 2018 06:00 | LONDÝN/pg

Prečítajte si 17 zaujímavostí, ktoré ste o kráľovskej rodine nevedeli

Prinášame vám zaujímavé fakty o britskej kráľovskej rodine.

Britská kráľovská rodina.
Britská kráľovská rodina. Foto: Profimedia.sk

Na očiach verejnosti sú neustále, no čo smú, alebo nesmú robiť v súkromí, pre mnohých ostáva zahalené rúškom tajomstva.

Prinášame vám zaujímavé fakty o britskej kráľovskej rodine.

1. Členovia kráľovskej rodiny majú zakázané hrať Monopoly. Dôvodom je údajne to, že hra sa môže stať príliš útočnou.

2. Medzi ďalšie stopky patrí aj konzumácia mäkkýšov a ustríc. Chcú predísť tomu, aby im po takomto jedle neprišlo zle a nenarušilo to ich kráľovské plány.

3. Členovia kráľovskej rodiny by nemali cestovať jedným lietadlom. Princ William, Kate a ich deti by tak mali cestovať oddelene. Aby ak by došlo k nehode, kráľovská línia nezanikla. Pri minuloročnej ceste do Poľska a Nemecka to však nedodržali.

Alžbeta a Philip.
Alžbeta a Philip. Foto: Profimedia.sk
 

4. Nesmú dávať autogramy ani si robiť selfie s priaznivcami. Niekoľkokrát to už viacerí, najmä mladší členovia porušili.

5. Kráľovná je jediným človek v krajine, ktorý môže jazdiť bez vodičského oprávnenia a poznávacích značiek. Takisto nemusí byť pripútaná bezpečnostným pásom.

6. Všetky deti v kráľovskej rodine sú pokrstené vodou z rieky Jordán, ktorá tvorí hranicu medzi Izraelom a Jordánskom.

7. Obrázok kráľovnej na britských známkach navrhli v roku 1967. Dotlačená bola viac ako 200 miliárd krát, čím sa považuje za najviac rozmnožený kúsok umenia na svete.

8. Kate Middleton je prvá kráľovská manželka s univerzitným titulom. Na škótskej St. Andrew University vyštudovala históriu umenia.

William s Kate a deťmi.
William s Kate a deťmi. Foto: Profimedia.sk
 

9. Kráľovná používa svoju kabelku na posielanie tajných signálov. Ak si ju pri rozhovore presunie z jednej ruky do druhej, značí to, že je pripravená ukončiť konverzáciu.

10. Vždy, keď členovia kráľovskej rodiny cestujú, musia zo sebou mať zabalené aj čierne oblečenie. Ak by totiž v ich neprítomnosti niekto zomrel, musia sa vrátiť v outfite odzrkadľujúcom smútočnú atmosféru.

11. Vo veku 29 rokov bola vojvodkyňa Kate najstaršou nevestou, ktorá sa dovtedy vydala do kráľovskej rodiny. Už v sobotu jej toto prvenstvo preberie Meghan Markle. Tá sa bude do rodiny vydávať ako 36-ročná.

12. Ako tínedžer bol princ William zamilovaný do modelky Cindy Crawford.

Princ Harry.
Princ Harry. Foto: Profimedia.sk
 

13. Kráľovná Alžbeta si za manžela vzala svojho bratranca z tretieho kolena. S princom Philipom majú rovnakých pra-pra-starých rodičov - kráľovnú Viktóriu a princa Alberta.

14. Princ Charles spoznal Dianu, keď mala 16 rokov. V tom čase randil s jej staršou sestrou.

15. Členovia kráľovských rodín nesmú voliť ani verejne zastávať akékoľvek politické názory. Sú politicky neutrálni.

Vojvodkyňa Kate.
Vojvodkyňa Kate. Foto: Profimedia.sk
 

16. Pri spoločnej večeri, keď kráľovná doje, všetci musia prestať jesť.

17. Kráľovná nemá rada cesnak, nepridáva sa tak do žiadnych jedál. Na večeru sa nesmie podávať ani ryža, zemiaky či cestoviny.

Sledujte naživo svadbu princa Harryho a Meghan Markle v mimoriadnej relácii Kráľovská svadba - Harry a Meghan už túto sobotu o 12.00 h na Markíze!

 

Moderátormi relácie budú Zlatica Švajdová Puškárová a Roman Juraško. Zo štúdia bude priebeh svadby komentovať odborníčka na protokol a kráľovskú rodinu Katarína Diková Strýčková, historik Jakub Drábik a módna návrhárka Jana Pištejová. Priamo z Windsoru bude prinášať živé vstupy redaktorka Televíznych novín Ivana Miklánková. Sobáš v kaplnke svätého Juraja bude simultánne tlmočený.

Komentáre ( 0)