18. 09. 2014 17:17 | TRENČÍN/Michal Bujna, TASR

Posledná rozlúčka s Mirom Hlinkom (†42). Niekto však na pohrebe chýbal

Rozlúčka sa skončila expresne rýchlo. Po pätnástich minútach bolo po všetkom. Za posledných osem rokov ide už o štvrtého trenčianského hokejistu, s ktorým sa prišla verejnosť rozlúčiť

Deti Mira Hlinku na pohrebe.jpg
Deti Mira Hlinku na pohrebe.jpg

V Trenčíne sa dnes konala posledná rozlúčka s bývalým hokejovým reprezentantom a miestnym odchovancom Miroslavom Hlinkom (†42). Na cintorín sa s držiteľom titulu majstra sveta prišlo rozlúčiť dve stovky ľudí.

Na pohrebe bol Mirov otec, sestra Natália, či priateľka Zuzana, ktorá niesla červené ruže. Mirova mama neprišla, rovnako ani hokejistova bývala manželka Mirka.

"Momentálne sú ťažké chvíĺe slovenského hokeja. Chcem ospravedlniť pána prezidenta, aj pána generálne sekretára, ktorí sa toho času nachádzajú na polročnom kongrese Medzinárodnej hokejovej federácie," povedal športový riaditeľ SZĽH Roman Štamberský.

V Trenčíne zomrel za posledných osem rokov už štvrtý hokejista. Najmladší Štefan Blaho mal len 21 rokov, Miro Hlinka bol najstarší

Na pohreb prišlo množstvo bývalých Mirových spoluhráčov a trénerov. "Ja si na neho pamätám, keď sme spolu pracovali v nároďáku a takisto aj v Trenčíne a stále bol aj veselá kopa a o to viac sa ma to dotklo. Je to smutná správa," povedal bývalý repretréner František Hossa.

Postupne sa začali schádzať aj hráči, s ktorými pôsobil počas svojej bohatej kariéry. Z Francúzska prišiel aj Ján Pardavý. Práve s nim v Dukle začínal.

„My sme prežil spolu celú kariéru, prakticky odmalička sme spolu vyrastali na sídlisku. Hrávali sme spolu, prešli sme si celou kariérou od žiakov, juniorov cez mužov. Potom sa naše cesty tak trochu rozdelili, keď Miro odišiel do Čiech. Stretávali sme sa menej. V poslednej dobe som s ním bol veľmi máli, akurát iba ak sme sa stretli na nejakej akcii.Keď sme trénovali deti u Maja Gáboríka, bolo na ňom cítiť, že je taký zahĺbený do seba a nie je to on," spomína bývalý Mirov spoluhráč Ján Pardavý. O úmrtí bývalého spoluhráča ho informoval Braňo Jánoš.

 


Kolegov z reprezentácie zastúpil Richard Zedník, či tréner František Hossa. „Budem si ho pamätať ako vždy veselého chalana. Vždy s ním bola zábava. Strávil som s ním posledné obdobie, predtým sme toho spolu veľa nenahrali," povedal nám asistent trénera HC´05 Banská Bystrica Richard Zedník.

Smútočný obrad sa konal pre novinárov za zatvorenými dverami. Po pätnástich minútach bolo po všetkom.

So smútočnými prejavmi vystúpil len Richard Lintner z Dukly Trenčín a za Banskú Bystricu Michal Longauer.

Országh a Hlinka na archívnej snímke.
Országh a Hlinka na archívnej snímke. Foto: TASR
 

Posledné dni vniesli do slovenského hokeja veľa smútku. Okrem Hlinku skonal aj dlhoročný reprezentačný lekár Vladimír Lupták a bývalý dubnický hráč a tréner Miroslav Kováčik.

Hoci si v súčasnosti množstvo záležitostí vyžaduje organizačné pokrytie, predstaviteľa SZĽH si chcú pamiatku Miroslava Hlinku pripomenúť už v blízkej dobe: "Verím, že po návrate pánov Nemečka a Sýkoru z polročného kongresu Medzinárodnej hokejovej federácie a po dohode s klubom sa nám podarí zorganizovať spomienkovú akciu. Miro si to zaslúži."

Bývalý reprezentant a majster sveta z Göteborgu spáchal 14. septembra samovraždu, keď sa obesil na balkóne svojho prechodného bydliska v Banskej Bystrici.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šport