05. 03. 2016 09:15 , článok bol aktualizovaný 05. 03. 2016 13:22 | JASNÁ/ TASR

Zrušený obrák v Jasnej bude v pondelok, šéfka pretekov mala slzy v očiach

Organizátori rozhodli, že obrák bude v pondelok. Diváci, ktorí mali zakúpené vstupenky, dostávali pri odchode z cieľového areálu návratky.

Sedačková lanovka v Jasnej počas SP v lyžovaní.
Sedačková lanovka v Jasnej počas SP v lyžovaní. Foto: TASR

Obrovský slalom Svetového pohára žien v alpskom lyžovaní sa v sobotu v Jasnej neuskutočnil. Štart pretekov znemožnil silný vietor, ktorý v hornej časti trate dosahoval silu viac ako 108 km/h.

Organizátori v slovenskom stredisku najskôr pre nepriaznivé poveternostné podmienky posunuli štart prvého kola o hodinu neskôr na 11.30 h zo zníženého štartu. Intenzita vetra ale neutíchala a tak jury preteky úplne zrušila. V obrovskom slalome sa na štart mala postaviť aj dvojica domácich reprezentantiek Petra Vlhová a Barbara Kantorová.

"Je to veľká škoda, lebo trať bola pripravená fantasticky. Problém spôsoboval naozaj iba vietor, v ktorom sa nedalo ísť," zdôraznila vedúca pretekárka obrovského slalomu SP, Rakúšanka Eva-Maria Bremová.

Predstavitelia Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) po porade s organizátormi ešte v sobotu oficiálne potvrdili preloženie pretekov, s plánom štartov kôl o 10.00, resp. o 13.00. Diváci, ktorí mali zakúpené vstupenky, dostávali pri odchode z cieľového areálu návratky, ktoré budú platiť ako vstupenka aj v pondelok.

Zároveň však priorita zostáva na slalome, takže ak by sa ten nemohol odjazdiť v nedeľu, tak v pondelok by mali husté bránky prednosť pred obrovským slalomom.

Obrovským slalom Svetového pohára žien v Jasnej zrušili
Obrovským slalom Svetového pohára žien v Jasnej zrušili Foto: TASR
 

Riaditeľka pretekov Jana Palovičová po dňoch driny musela so slzami v očiach konštatovať: "Keď to nejde, tak to nejde".

"Bolo to ťažké rozhodovanie. Ale naozaj sa dnes ísť nedalo, ani pri najlepšej vôli. Musím uznať, že z hľadiska bezpečnosti to nešlo," vysvetlila verdikt slovenská zástupkyňa v štvorčlennej jury. Jej šéfom je bývalý skvelý zjazdár Nór Atle Skaardal, ďalšími členmi Švajčiar Thomas Gurzeler a Rakúšan Markus Mayr.

Palovičová netajila smútok. "Je iné, keď robíte 'sveťák' každý rok a počasie vám ho zruší, ako takto, keď je tu elita po dlhých rokoch. Ale ja už sa teším na nedeľu, verím, že sa slalom určite pôjde."

Ešte v sobotu čakalo Palovičovú kvantum práce. "O zrušení sa rozhodlo, je to tak a nič na tom nezmeníme. Teraz ideme pripravovať priestor štartu na nedeľňajší slalom a ak ten zajtra v pokoji odjazdíme, tak obrovský slalom sa pôjde v náhradnom termíne v pondelok," vysvetlila Palovičová.

Slalom, na ktorý sa slovenskí fanúšikovia tešili najviac, nebýva na vrtochy počasia až tak háklivý ako iné alpské disciplíny. "Zatiaľ ho pripravujeme podľa plánu, takže ani štart neposúvame dole. Ale aj keby sa išlo z rezervného nižšieho štartu, predpísaná dĺžka je vždy dodržaná a aj v takom prípade by to bol dosť dlhý slalom. Predpoveď počasia na nedeľu počíta naďalej s vetrom, ale už by nemal byť v takých nárazoch," dodala Palovičová.

"Je to veľká škoda, lebo trať bola pripravená fantasticky. Problém spôsoboval naozaj iba vietor, v ktorom sa nedalo ísť," zdôraznila vedúca pretekárka obrovského slalomu SP, Rakúšanka Eva-Maria Bremová.

Podnikateľ s počasím rešpektoval tancujúce bránky

Keď bránky na zjazdárskych svahoch príliš tancujú, zvyčajne sa preteky nedajú uskutočniť. To je parafrázovane azda najvýstižnejšia téza šéfa organizačného výboru k zrušenému a na pondelok preloženému obrovskému slalomu v Jasnej.

Bohuš Hlavatý využil na odľahčeniu zosmutnenej atmosféry "ľudovú nôtu" a svoju definíciu veternej prekážky rozmenil na drobné: "Nejde ani tak o rýchlosť vetra, ale o to, čo robia brány. Nebezpečné je, že bránky sa skláňajú vo vetre. Tie tyče môže ísť proti pretekárke, alebo do boku a navyše by to teda nebolo spravodlivé, lebo by nemala každá rovnaké podmienky."

Podľa neho by so slalomom nemal byť problém a sobotňajšie počasie by asi nedeľňajšie plány nezahatalo. V hre bolo aj tu zníženie štartového bodu, takže už do oblasti, kde toľko nefúka: "Navyše tam nie sú ani bránky s vlajkami."

Hlavatý zdôraznil, že o variante presunu obrovského slalomu na pondelok boli vedúci tímov prozreteľne informovaní už v piatok večer na mítingu. Pre organizátorov to znamená aj zmeny smerom k medzinárodným majstrovstvám SR, ktoré sa mali ísť v točivých disciplínach v utorok a v stredu:

"V hre je posun o jeden deň. My podnikáme s počasím. A keď podnikáte s počasím na horách, musíte mať aj rešpekt a nepodliehať osudu. Príroda je silnejšia, môžete spraviť veľa opatrení na to, aby ste vplyv minimalizovali, ale úplne vylúčiť sa to nedá. Samozrejme, že to človeka zamrzí, najmä v takomto prípade, keď na tom dlho pracovalo množstvo ľudí. Ale treba dúfať, že zajtra i pozajtra to bude dobré."

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šport