06. 03. 2016 11:28 , článok bol aktualizovaný 06. 03. 2016 15:59 | JASNÁ/TASR

V historickom slalome Zuzulová tretia, glóbus súperke

Petra Vlhová sa prepadla po 1. kole na deviate miesto.

Veronika Velez Zuzulová po dojazde slalomu SP v Jasnej, kde skončila tretina.
Veronika Velez Zuzulová po dojazde slalomu SP v Jasnej, kde skončila tretina. Foto: TASR/AP
Američanka Mikaela Shiffrinová počas slalomu SP v alpskom lyžovaní v Jasnej.
Petra Vlhová
Veronika Velez-Zuzulová počas slalomu SP v Jasnej.

Historicky prvé preteky zjazdárskeho Svetového pohára na území samostatného Slovenska priniesli domácemu lyžovaniu radosť v podobe tretieho miesta Veroniky Velez-Zuzulovej. Vo fantastickej atmosfére vyše 17-tich tisícok návštevníkov vyhrala nedeľňajší slalom fenomenálna Američanka Mikaela Shiffrinová, Slovenka Petra Vlhová skončila deviata a Barbara Kantorová nedokončila prvé kolo. Sezónny malý glóbus pre najlepšiu lyžiarku v hustých bránkach si desiatym miestom definitívne poistila Švédka Frida Hansdotterová.

Shiffrinová, ako je v tejto sezóne jej zvykom, vyhrala s obrovským náskokom 2,36 s pred Švajčiarkou Wendy Holdenerovou. Velez-Zuzulová zaostala +2,77 a Vlhová rovné štyri sekundy, keď obe domáce spolufavoritky po 1. kole prenasledovali Američanku z druhej, resp. tretej pozície. V druhom kole však najprv Vlhová spravila veľkú chybu a Velez-Zuzulová nestačila na dravú a plynulú jazdu Holdenerovej. Jej výsledok v Jasnej sa však zaraďuje do početných úspechov a rozširuje kolekciu pódiových umiestnení v pretekoch SP na 24, z toho 22 v klasickom slalome.

V priebežnom poradí slalomu má Hansdotterová už nedostihnuteľný 105-bodový náskok pred Zuzulovou. Tá bude svoje druhé miesto s 546 bodmi obhajovať v sobotu 19. marca vo finále SP vo švajčiarskom St. Moritzi pred tamojšou matadorkou Holdenerovou (511) a Češkou Šárkou Strachovou (564). Vlhová je zatiaľ šiesta s 389 bodmi.

Na rovnej štvorstovke je Shiffrinová, ktorá suverénne vyhrala prvé dva slalomy sezóny v Aspene, potom sa zranila a po návrate podobným spôsobom pridala pri ďalších dvoch štartoch rovnaký počet triumfov, tento v Jasnej je jej devätnásty v kariére Svetového pohára. Pritom slalomárska superstar oslávi presne o týždeň iba 21 rokov.

Američanka Mikaela Shiffrinová počas slalomu SP v alpskom lyžovaní v Jasnej.
Američanka Mikaela Shiffrinová počas slalomu SP v alpskom lyžovaní v Jasnej. Foto: TASR/AP
 

Úradujúca olympijská a svetová šampiónka i víťazka slalomového glóbusu SP už v prvom kole predviedla pod Chopkom svoju tradičnú konsolidovanú jazdu, ktorá má v súčasných hustých bránkach extra parametre.

Shiffrinová s dvojkou na kombinéze stanovila pre ostatné súperky v náročných podmienkach čerstvého a ťažkého snehu osobitný boj ďaleko nad sekundovým mankom. Na záver elitnej sedmičky sa jej najviac priblížila Velez-Zuzulová (+1,67 s), Vlhová šla so štrnástkou a pristála so stratou 1,88 s na treťom mieste zarovno s Holdenerovou.

Obe Slovenky predviedli vynikajúce jazdy, každá svojským štýlom a najmä Vlhová sa prvotriedne vyrovnala so sťažujúcimi sa povrchovými podmienkami, hoci ona sama sa na nový sneh neponosovala: "Od vrchu až dole som išla dobre. Zatiaľ je to okej. Uvidíme, čo prinesie druhé kolo. Na to, aké som mala vysoké číslo, bola trať ešte prijateľná."

Petra Vlhová v 1. kole slalomu žien Svetového pohára v alpskom lyžovaní v Jasnej.
Petra Vlhová v 1. kole slalomu žien Svetového pohára v alpskom lyžovaní v Jasnej. Foto: TASR
 

Vlhová chytila dynamiku a svoje agresívne tesné nájazdy okolo bránok držala v správnej línii. Predviedla vyváženú jazdu, keď ju na pomerne selektívnom profile nezaskočili dole ani zatvorené úseky s náklonmi a vlnkami. Naopak, druhá fáza nevyšla Velez-Zuzulovej, ktorá dlho držala so Shiffrinovou (aj medzičasový) krok, ale náročné tempovanie nohami jej ubralo sily a v niektorých oblúkoch ju trochu odhodilo mimo optimálnej stopy.

"Nebolo to jednoduché. Mám pocit, že to mohlo byť ešte lepšie. Horná časť mi vyšla podľa predstáv, ale dole som stratila veľa času. Čaká nás ale ešte jedno kolo. Trať je výborná, diváci ma hnali dopredu, hlavne hore na zákrute som ich počula," konštatovala Velez-Zuzulová.

Ani neviem čím začať...boli ste naozaj skvelí, ďakujeme vám za všetko hlavne že ste prišli a držali nám palce. Môj vý...

Posted by Petra Vlhova on 6. marec 2016

Precízne pripravené podujatie s kvalitne preparovanou traťou skomplikovalo počasie aj v nedeľu. Množstvo v noci i ráno napadnutého snehu síce organizačné sily zvládli, ale ich možnosti na čo najvyrovnanejšie podmienky mali v týchto okolnostiach svoje limity. Málokedy sa stáva, že sa v 1. kole do prvej desiatky neprebojujú pretekárky za elitnou pätnástkou, teraz sa to podarilo len Švédke Anne Swenn-Larssonovej, ktorá išla so šestnástkou. Na desiatom mieste stratila 2,47 s a predstihla aj svoju úspešnejšiu krajanku Fridu Hansdotterovú. Vedúca slalomárka SP, ktorá do Jasnej prišla s ambíciou definitívne a v predstihu finálového slalomu získať malý glóbus, bola po 1. kole až trinásta v závoze troch sekúnd a jednej desatiny.

Lenže v druhom kole to už bola iná úroveň, snežiť prestalo a usporiadatelia mali čas na úpravu povrchu, pod ktorým bola týždne pestovaná tvrdá a ľadová platforma. Prinieslo to úžasné a dramatické preteky. Zo svojich pozícií trochu ustúpila Petra Vlhová, ktorej nevyšiel v spodnej časti výjazd po zlome a vyšla ďaleko mimo stopy.

"Mala som skvelú sezónu, len škoda, že mi to práve tu úplne nevyšlo. To ma veľmi mrzí, ale taký je šport. Mám toho ešte veľa pred sebou. Hlavne v prvom kole som si potvrdila, že na to mám. V druhom som sa vôbec nevedela chytiť, zle sa mi začínalo a nebola to 'moja' jazda. Byť do desiatky je aj tak výborný výsledok. Ďakujem divákom, takáto atmosféra nie je ani v Rakúsku," vyhlásila v cieli Vlhová.

Naopak, tentoraz vyšlo takmer všetko Veronike Zuzulovej, tempo dokázala udržať až do cieľa v tento deň jej to stačilo na tretie miesto, po ktorom od únavy chvíľu v cieli ležala. Na tlačovej konferencie však vyhlásila: "Nemám slov. Je to asi najkrajší deň môjho života a zároveň asi aj najťažší. Naozaj bol ten tlak obrovský a som rada, že moje nervy sú zo železa. Ľudí som počula od štartu až do cieľa. Vedela som, že budú spokojní len s pódiovým umiestnením. Je to úžasný pocit a keby som si to mohla zopakovať, dala by som si aj ďalšie tri jazdy."

Hrdinkou nedeľňajšieho slalomu však bola mladá žena, ktorá v mladučkom veku zavádza do zjazdárskeho športu nové dimenzie. Shiffrinová aj v druhom kole išla famózne a hoci v spodnej časti svoju jazdu kontrolovala vo vedomí náskoku, aj v nej získala na konkurentky pár stotiniek. Po pretekoch vyjadrila radosť nad tým, že na stupňoch sa mohla tešiť spolu s Veronikou Velez-Zuzulovou: "Viem si predstaviť, aké to je, prísť do domáceho prostredia na veľké preteky prvýkrát. Veľmi Veronike prajem, že sa jej podaril dobrý výsledok pri tomto domácom zážitku. Počula som ten dav, toľko podpory pre lyžiarky a toľko kriku, keď išla domáca, je úžasné ako to Veronika zvládla."

Výsledky slalomu SP v Jasnej:
1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:55,60 min.
2. Wendy Holdenerová (Švaj.) +2,36
3. Veronika VELEZ-ZUZULOVÁ (SR) +2,77
4. Michaela Kirchgasserová (Rak.) +3,11
5. Nastasia Noensová (Fr.) +3,23
6. Marie-Michele Gagnonová (Kan.) +3,35
7. Nina Loesethová (Nór.) +3,36
8. Šárka Strachová (ČR) +3,47
9. Petra VLHOVÁ (SR) +4,00
10. Frida Hansdotterová (Švéd.) +4,13, ...
Barbara KANTOROVÁ nedokončila 1. kolo

Celkové poradie SP (po 33 zo 40 súťaží):
1. Lindsey Vonnová (USA) 1235 b.
2. Lara Gutová (Švaj.) 1207
3. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 914
4. Hansdotterová 807
5. Tina Weiratherová (Licht.) 794
6. Holdenerová 660, ...
11. VELEZ-ZUZULOVÁ 546
22. VLHOVÁ 407

Poradie v slalome (10 z 11):
1. Hansdotter 651 - istý malý glóbus
2. VELEZ-ZUZULOVÁ 546
3. Holdenerová 511
4. Strachová 464
5. Shiffrinová 400
6. VLHOVÁ 389 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šport