19. 07. 2016 11:37 | MOSKVA/TASR, kc

"Krvavá správa“ o ruskom športe: Rusko krylo doping v Soči takmer vo všetkých športoch

Predstavitelia Ruského olympijského výboru žiadajú dôkladné vyšetrenie dopingovej kauzy.

Na snímke ruskí športovci prichádzajú počas záverečného ceremoniálu XXII. zimných olympijských hier v Soči
Na snímke ruskí športovci prichádzajú počas záverečného ceremoniálu XXII. zimných olympijských hier v Soči Foto: TASR/AP

Ruský šport sa zmieta v dopingovom škandále. V pondelok dostal ďalší tvrdý úder, keď Svetová dopingová agentúra vydala vyšetrovaciu správu, ktorá údajne dokazuje to, o čom sa dlho hovorilo: Moskva kryla doping ruských reprezentantov na domácej olympiáde v Soči.

Všetkým ruským športovcom teraz hrozí vylúčenie z LOH v Riu a ZOH v Pchjongčchangu. Ruské média premenovali správu vyšetrovacej komisie na „krvavú správu", pretože sa týka najmä manipulácie s krvnými vzorkami pri zimných hrách v Soči.

WADA: Doping v Rusku riadil štát

Vyšetrovatelia WADA v pondelok priniesli informáciu, že v Rusku existoval dopingový program riadený štátom. Šéf vyšetrovateľov nezávislej komisie WADA Richard McLaren prezentoval 97 stranový dokument, ktorý obsahuje množstvo dôkazov o zapletení štátnych miest do športového podvodu.

V laboratóriách v Moskve a v Soči údajne roky mizli pozitívne vzorky. Manipulácie riadilo a kontrolovalo ministerstvo športu, tvrdí kanadský právnik. Podvody s dopingovými vzorkami sa týkajú zimných olympijských hier v Soči 2014 a majstrovstiev sveta v atletike v Moskve 2013.

Na archívnej snímke zamestnanec ruského laboratória na doping drží vzorku krvi.
Na archívnej snímke zamestnanec ruského laboratória na doping drží vzorku krvi. Foto: TASR/AP
 

Ruský olympijský výbor žiada dôkladné vyšetrenie dopingovej kauzy

Predstavitelia Ruského olympijského výboru žiadajú dôkladné vyšetrenie dopingovej kauzy. Vyšetrovatelia Svetovej antidopingovej agentúry v pondelok vo svojej správe uviedli, že v Rusku existoval dopingový program riadený štátom.

"Tieto obvinenia sú také závažné, že si vyžadujú dôkladné vyšetrenie sa účasti všetkých strán," uvádza sa v stanovisku Ruského olympijského výboru, ktoré sprostredkovala agentúra AP. V 97- stranovom dokumente WADA sa uvádza, že podvody s ruskými dopingovými vzorkami sa týkajú ZOH 2014 v Soči a majstrovstiev sveta v atletike v Moskve 2013.

Olympiáda bez Rusov?

Závery vyšetrovania opäť zvýšili tlak na Medzinárodný olympijský výbor, aby Rusko vylúčil z augustových letných olympijských hier v Riu a zimných v Pchjongčchangu. Krátko pred zverejnením správy unikol do médií list adresovaný prezidentovi MOV Thomasovi Bachovi, v ktorom Americká dopingová agentúra USADA a ďalších deväť národných organizácií vyzývalo prezidenta, aby na základe pondelňajších dôkazov zakázal všetkým Rusom štartovať na olympiáde v Riu.

V pondelok vydala rovnaké odporúčanie aj Svetová antidopingová agentúra WADA, ktorá zároveň navrhla aby zákaz účasti na medzinárodných športových podujatiach platil aj pre ruských vládnych činiteľov.

Ruský prezident Vladimir Putin sa zdraví s ľuďmi počas inšpekcie dejísk ZOH 2014 v čiernomorskom rezorte Soči
Ruský prezident Vladimir Putin sa zdraví s ľuďmi počas inšpekcie dejísk ZOH 2014 v čiernomorskom rezorte Soči Foto: TASR/AP
 

Putin: Obvinení funkcionári budú mať zastavenú činnosť

Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok uviedol, že všetci funkcionári, ktorých Svetová antidopingová agentúra obvinila zo systematického dopingu riadeného štátom, budú mať v čase vyšetrovania zastavenú činnosť.

"Funkcionári, ktorých mená sa objavili v správe komisie WADA, budú mať zastavenú činnosť až do úplného vyšetrenia prípadu," uviedol v stanovisku Putin, pričom nešpecifikoval mená suspendovaných funkcionárov.

"Konečné rozhodnutie však musia zodpovední spraviť veľmi svedomito. Žiadame komisiu WADA, aby prezentovala komplexnejšiu a objektívnejšiu správu založenú na faktoch, aby sa do prípadu mohli zapojiť aj ruské úrady," dodal Putin.

MOV vo štvrtok rozhodne o zákaze pre ruských športovcov

Medzinárodný olympijský výbor rozhodne o možnom vylúčení všetkých ruských športovcov z tohtoročných olympijských hier v Rio de Janeiro až vo štvrtok. MOV sa tak rozhodol počkať na vyjadrenie Športového arbitrážneho súdu, ktorý do štvrtka rozhodne o účasti 68 atlétov z Ruska pod piatimi kruhmi v Riu. Tí sa odvolali proti zákazu od Medzinárodnej atletickej asociácie.

MOV zároveň začal opätovne testovať všetkých ruských športovcov a prešetrovať trénerov a členov realizačného tímu z ZOH 2014 v ruskom Soči, kde mali falšovať dopingové vzorky a kryť pozitívne nálezy.

MOV otvoril aj disciplinárne konanie voči funkcionárom ruského ministerstva športu, ktorí sú zapletení do systematického dopingu podporovaného štátom. Organizácia zároveň požiadala Svetovú antidopingovú agentúru, aby predĺžila mandát Richardovi McLarenovi, ktorý má poskytnúť mená športovcov podieľajúcich sa na dopingu.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šport