05. 08. 2016 07:16 | RIO DE JANEIRO/TASR

Medzinárodný olympijský výbor definitívne odobril štart 271 ruských športovcov v Riu

Rozhodnutie prišlo len necelých 24 hodín pred otváracím ceremoniálom.

Ruskí športovci.
Ruskí športovci. Foto: TASR

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) definitívne odobril štart 271 ruských športovcov na Hrách XXXI. olympiády v Riu de Janeiru. Rozhodnutie prišlo len necelých 24 hodín pred otváracím ceremoniálom. Informovali svetové agentúry AP a DPA.

MOV predtým požiadal všetky medzinárodné federácie a asociácie, aby dôkladne preskúmali každého ruského športovca zo svojho odvetvia, ktorý bude štartovať na olympiáde. Následne zostavil trojčlennú komisiu a tá na základe poskytnutých informácií dospela k finálnemu rozhodnutiu. Po revízii všetkých športovcov MOV v krátkom stanovisku uviedol: "Dvestosedemdesiatjeden športovcov z celkového počtu 389 vytvorilo tím, ktorý sa v mene Ruského olympijského výboru predstaví na olympiáde."

Ešte skôr vo štvrtok Športový arbitrážny súd (CAS) zamietol rozhodnutie MOV o tom, že ani jeden bývalý dopingový hriešnik nemôže štartovať v Riu. Podľa CAS by však nemal športovec pykať dvakrát za jeden prehrešok a toto rozhodnutie otvorilo cestu ďalším odvolaniam ruských športovcov - najmä veslárom a plavcom. Prezident Ruského olympijského výboru Alexander Žukov už skôr informoval o tom, že 271 športovcov dostalo zelenú. "Máme dobré správy pre fanúšikov ruského olympijského športu. Väčšina športovcov sa predstaví v Riu. Myslím si, že dnes nie je žiadny tím viac čistý a viac kontrolovaný ako ten ruský," povedal Žukov.

Niektoré medzinárodné federácie na čele s boxom, džudom, jazdectvom, volejbalom a golfom skôr oddelene informovali, že športovci z ich odvetví dostali povolenie na štart v Riu. Zo 68 atlétov, ktorí sa mali predstaviť pod piatimi kruhmi, dostala túto možnosť len diaľkarka Darja Klišinová.


VIAC Z Šport