18. 08. 2016 18:30 | RÁZTOČNO/Reflex

Boli sme v tábore, v ktorom sa zrodila nejedna naša paralympijská hviezda

Hlavnou myšlienkou tábora je, aby deti začali inklinovať, napriek hendikepu, k športu.

Hendikepovaní detskí športovci sa stretli v tábore.
Hendikepovaní detskí športovci sa stretli v tábore. Foto: Reflex

Zdravé deti núdzu o tábory nemajú. Len na Slovensku ich je hneď niekoľko druhov. Deti so zdravotným znevýhodnením to majú ale podstatne ťažšie. Navštívili sme tábor, odkiaľ vzišiel nejeden slovenský paralympionik. Nájdete ho na Remate, oblasti pri obci Ráztočno.

"Tento rok to bol už jubilejný 20. ročník. Tieto deti nemajú toľko možností chodiť do táborov tohto typu. Výnimočnosť je v tom, že si môžu vyskúšať rôzne športové disciplíny, o ktorých ani netušili," vysvetlil vedúci tábora Ján Strmenský.

Jednej z mamičiek, ktorej dieťa bolo v tábore, sa myšlienka páči. Podľa jej slov takéto deti nemajú šancu začleniť sa na telesnej výchove alebo do akéhokoľvek klubu športovať. A práve takýto tábor považuje za niečo skvelé.

"Tým, že sa tu celý týždeň športuje, deti sa nejako nasmerujú na to, čo by chceli robiť," vysvetlila Katarína Kleinová zo Slovenského paralympijského výboru.

Pani Beáta tvrdí, že deti sú v tábore veľmi súťaživé a všetci si chcú všetko vyskúšať a vyhrávať. "A keďže každý deň majú program, najskôr si niečo skúsia a potom to robia súťažne. A to je to najlepšie, pretože všetci chcú byť prví. Keď vidím, že môj syn niečo dokáže, mám pocit hrdosti, že napriek tomu, že je na vozíku, to zvládol a teší ho to," povedala.

Hlavnou myšlienkou tábora je, aby deti začali inklinovať, napriek hendikepu, k športu a našli si smerovanie. "Tábor má obrovské úspechy. Máme paralympijských víťazov akými sú Jakub Krako, Veronika Vadovičová. Nemyslím si však, že tábor na hľadanie paralympijských víťazov. Deti musia v prvom rade sami v sebe nájsť to, že môžu niečo dosiahnuť," dodáva Strmenský, ktorý do tábora chodí pravidelne s veľkou radosťou.

Reportáž na Remate nakrútila Jarmila Kováčová.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šport