12. 02. 2017 12:01 , článok bol aktualizovaný 12. 02. 2017 13:58 | BRATISLAVA/TASR

V stíhacích pretekoch zlatá Dahlmeierová, Slovenky zabojovali

Fialková a Kuzminová sú na výsledkovej listine za sebou.

Zlatá Nemka Laura Dahlmeierová v stíhacích pretekoch na 10 km na MS.
Zlatá Nemka Laura Dahlmeierová v stíhacích pretekoch na 10 km na MS. Foto: TASR/AP

Nemka Laura Dahlmeierová si vybojovala na biatlonových MS v rakúskom Hochfilzene v stíhacích pretekoch zlatú medailu.

Na 10 km trati zdolala striebornú Bielorusku Darju Domračevovú o 11,6 sekundy a bronzovú Češku Gabrielu Koukalovú o 16,6.

Dve slovenské biatlonistky na štarte sa zoradili vedľa seba, 12. skončila Paulína Fialková (+1:15,9) a 13-ta Anastasia Kuzminová (+1:21,2).

Na stíhacie preteky s veľkým očakávaním upriamil pozornosť aj slovenský biatlon. Nádeje vzbudzovalo 8. miesto Kuzminovej v šprinte, odniesla si z neho na štart stratu len 44 sekúnd na zlatú Češku Koukalovú, na bronzovú Francúzky Chevalierovej jej chýbalo 19 sekúnd. O výraznejší posun vpred sa pokúsila aj druhá Slovenka na štarte, v šprinte 31. Paulína Fialková, ktorá taktiež na najlepšie príliš nestrácala, na 10. priečku len 38 sekúnd.

Na trať v slnečnom počasí vyrazili najlepšie v šprinte v poradí Koukalová, Nemka Dahlmeierová (+4) a Chevalierová (+25). Pri 20 terčoch sa vnášala do stíhačky aj lotéria, kto si lepšie udrží na strelnici popri vzrastajúcej únave nervy. Kuzminová napriek oslabenému organizmu z vírusovej choroby, s ktorou zápasila tesne pred MS, chcela v stíhačke siahnuť na dno svojich síl a rezerv. Premrznuté tvrdé trate z nočného mrazu jej vyhovovali a bežecky sa na nich cítila optimálne. Už pred štartom si hovorila buď, alebo a hneď sa vložila do ostrého bežeckého tempa. Titul z Holmenkollenu obhajovala Dahlmeierová, striebro Talianka Wiererová, bronz Francúzka Dorin-Habertová.

Biatlonistka Anastasia Kuzminová v šprinte na 7,5 km na MS.
Biatlonistka Anastasia Kuzminová v šprinte na 7,5 km na MS. Foto: TASR/AP
 

Češka Koukalová zvládla šprint excelentne, otázne bolo, ako si poradí s tlačenicou, ktorá už tradične sprevádzala stíhačku. Spočiatku udávala tempo spolu len s Dahlmeierovou, po úvodnej ležke však dvakrát krúžila na trestnom okruhu a na strelnici sa po problémoch s mierením veľmi zdržala, so zosunom na 13. priečku. Dahlmeierová netrafila raz, Kuzminová minula druhý terč, figurovala na 7. mieste, P. Fialková po čistej na 21.

Druhá streľba ležmo bola v znamení súčasného mierenia viacerých, z ktorej najlepšie vyšla Dahlmeierová, no aj Kuzminová na 5. mieste (+22,8) a P. Fialková na 13-tej (+43,0). Do boja o medaily sa vrátila aj Češka Koukalová s priebežnou 7. priečkou.

V prvej stojke druhý a štvrtý terč Kuzminová nevybielila, P. Fialková druhý a tretí, v poradí klesli na 11. a 19. miesto. Postavenie líderky si ustrážila Dahlmeierová, s najbližšími prenasledovateľkami Mäkäräinenovou (+13,2), Domračevovou (+20,5)) a Koukalovou (+27,6).

Záverečná streľba stojmo Kuzminovú (celková strelecká bilancia 1-0-2-0), a P. Fialkovú (0-0-2-0) podržala po bezchybnom mierení a zaradila na 13. a 14. miesto, Nemka Dahlmeierová vyčistila všetky terče, Mäkäräinenová za ňou raz minula. Nemka mala odstup na Domračevovú 8,6 sekundy, na Koukalovú 13,5 a takéto poradie zostalo až do konca. Pre 23-ročnú Dahlmeierovú to bolo druhé individuálne zlato na MS v kariére, prvým sa ovenčila vlani v Holmenkollene na rovnakej trati. Veľký posun vpred ukázala Paulína Fialková, pri svojom životnom úspechu na MS poskočila z 31. priečky na 12-tu, keď v závere sa dostala aj pred Kuzminovú.

Trénerka chváli

Trénerka reprezentácie žien Anna Murínová sa vložila celá do stíhačky a ešte hodinu po pretekoch ju cítila. "Intenzívne som všetko prežívala, so stiahnutým žalúdkom. Dúfali sme, verili, už od rána sa vytvorila dobrá atmosféra i akási predtucha, že nám to vyjde. Škoda tej prvej streľby stojmo, po bežeckej i streleckej stránke to však bol veľmi dobrý prejav."

Výsledkový skok Paulíny Fialkovej bol pozoruhodný. "Jednoducho treba dobre strieľať, potom môžete poskočiť. Objavili sa aj chyby, no treba byť skromný a sústrediť sa na každý krok, každý posun vpred. Aj slovenský mikrosúboj sa vytvoril, je to šport, takýto kontakt pomáha siahnuť na dno síl. Tá prvá menej vydarená stojka bola o nervoch, vypätí, nervozite, preto neustále tvrdím, že musíme sústavne pracovať, učiť sa, nepoľavovať. Paulína takýto výsledok potrebovala, po predchádzajúcich výsledkoch, v sezóne aj menej výrazných, opäť ukázala, že máme na to porovnávať sa so svetovou špičkou. Nasťa zdravotne nie je ešte v poriadku, na jedny preteky sa ešte môže pripraviť, no následná regenerácia nie je tak účinná, aby bola tip top."

Slovenskému biatlonu zatiaľ MS dopriali toľko, že si naplnil aj niektoré ciele. Anna Murínová: "Bežecky je špička vyrovnaná, odlišuje sa len v triafaní terčov. Strelnica s ťažkým príjazdom do kopčeka vyrába problémy, je dosť záhadná, vietor sa točí, slnko bolo také všelijaké, aj pod mrakom, občas vykuklo. Nasmerovali sme sa však dobre, vo vytrvalostných pretekoch sa môžeme posunúť, no aj padnúť, ako je v športe zvykom. Už kujeme ďalšie plány, rozprávala som sa aj s Danielom Kuzminom, ktorý mi povedal, že Nasťa vytrvalostné preteky vynechá a sústredí sa na tie záverečné s hromadným štartom."

Paulína Fialková žiarila v cieli spokojnosťou. "Ani sa mi tomu nechce veriť, takýto výsledkový skok. Podarilo sa mi to, čo mi v sezóne unikalo, napriek snahe. Veľmi sa teším, určite ma to povzbudilo. Síce mi najlepšia desiatka tesne ušla, no iné je dôležité, hlavne som si zvýšila sebavedomie a už sa teším na ďalšie preteky."

Stíhacie preteky na 10 km

1. Laura Dahlmeierová (Nem.) 28:02,3 (1 tr. okr.)
2. Darja Domračevová (Biel.) +11,6 (0)
3. Gabriela Koukalová (ČR) 16,6 (3)
4. Irina Starychová (Rus.) 35,9 (0)
5. Justine Braisazová 36,1 (1)
6. Marie Dorin-Habertová (obe Fr.) 36,3 (3)
7. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 37,2 (1)
8. Anastasija Merkušynová (Ukr.) 48,5 (0)
9. Celia Aymonierová (Fr.) 57,7 (2)
10. Dorothea Wiererová (Tal.) 1:02,9 (3), ...
12. Paulína FIALKOVÁ 1:15,9 (2)
13. Anastasia KUZMINOVÁ (obe SR) 1:21,2 (3)

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šport