27. 02. 2017 12:02 | BRATISLAVA/TASR

Vyhlásili najlepších volejbalistov roka 2016

Pozrite si výsledky ankety Volejbalista roka 2016.

Marek Rojko
Marek Rojko Foto: TASR

Víťazmi 23. ročníka tradičnej ankety Slovenskej volejbalovej federácie (SVF) Volejbalista roka 2016 sa stali rovnako ako pred tromi rokmi blokári Emanuel Kohút a Jaroslava Pencová. V hlasovaní volejbalových trénerov, funkcionárov a novinárov sa Kohút umiestnil najvyššie druhýkrát, Pencová v uplynulých rokoch v ankete dominuje a vyhrala ju štvrtýkrát za sebou.

V kolektívoch sa premiérovo udeľovali ceny zvlášť v mužskej a ženskej kategórii. Medzi mužmi získali prvenstvo volejbalisti VK Bystrina SPU Nitra, ktorí sa v máji tešili z prvého majstrovského titulu v klubovej histórii. V ženskej kategórii ovládli anketu hráčky VK Slávia Ekonomická univerzita Bratislava. Tím z haly Mladosť v roku 2016 neprehral na slovenskej scéne ani jeden zápas, 12.-krát vyhral Slovenský pohár a 16.-krát získal majstrovský titul.

Trénerom roka v mužskej zložke sa stal premiérovo kouč Nitranov Marek Kardoš, v ženskej zložke dostal piatykrát najviac hlasov tréner reprezentácie Marek Rojko. V ankete o najlepšieho rozhodcu roka vyhral aj v jej piatom ročníku Juraj Mokrý. Najlepším párom v plážovom volejbale sa na základe dosiahnutých bodov v roku 2016 stali opäť Natália Dubovcová s Dominikou Nestarcovou.

V ideálnej zostave roka sú na základe hlasovania Branislav Skladaný (nahrávač), Matej Paták a Tomáš Kriško (smečiari), Emanuel Kohút a Marek Ludha (blokári), Peter Mlynarčík (univerzál) a libero Matej Kubš. V ženskej kategórii tvoria zostavu roka nahrávačka Barbora Koseková, smečiarky Nikola Radosová a Miroslava Kuciaková, blokárky Jaroslava Pencová a Michaela Abrhámová, univerzálka Monika Stankovianska a libero Dominika Valachová.
Emanuel Kohút v hlasovaní tesne zdolal nahrávača Branislava Skladaného, na treťom mieste skončil Matej Paták.

V roku 2016 bol Kohút oporou slovenskej reprezentácie. Tridsaťštyriročný bratislavský rodák doviedol národný tím ako kapitán k postupu na majstrovstvá Európy 2017, ktoré sa na prelome augusta a septembra uskutočnia v Poľsku. Slováci na kvalifikačných turnajoch v Poprade a v chorvátskom Rovinji prehrali celkovo len jeden zápas a tešili sa zo šiesteho postupu na ME za sebou. Celkovo sa prebojovali na deviaty európsky šampionát, čo ich radí medzi najúspešnejšie slovenské športové kolektívy.

"Ocenenie si veľmi vážim. Je to zadosťučinenie za to, čo sme s chalanmi za celý rok odviedli. Volejbal je natoľko kolektívny šport, že cenu by si zaslúžilo celé reprezentačné družstvo," povedal na margo víťazstva v ankete Kohút, ktorý v šiestich kvalifikačných dueloch zaznamenal 33 bodov, z toho 12 blokov. Ani raz nechýbal v základnej zostave. Skúsený 204-násobný reprezentant štartoval aj vo Svetovej lige, v ktorej odohral turnaje v Turecku a v Bratislave. Svojimi výkonmi pomohol tímu k 8. miestu v 2. skupine prestížnej súťaže.

Na klubovej úrovni zažil v lete veľkú zmenu, keď po ôsmich sezónach v Taliansku prestúpil do poľskej ligy a stal sa oporou tímu Czarni Radom. "Rok 2016 bol z polovice úspešný a z polovice hektický a náročný. V reprezentácii bolo všetko super, postupom na majstrovstvá Európy sme splnili cieľ, možno sme v Svetovej lige mohli o jeden alebo dva zápasy vyhrať viac," povedal Kohút a k prestupu do Poľska dodal: "Naťahovalo sa to, pretože som mal problémy s bývalým klubom Piacenza a už som sa aj pohrával s myšlienkou, že sa vrátim do slovenskej extraligy. Napokon som sa dohodol s Radomom, kde sa cítim dobre a spokojná je aj rodina," dodal manžel bývalej volejbalovej reprezentantky Simony, s ktorou má dve deti Nelku a Tobiasa.

Jaroslava Pencová vládne ankete od roku 2013 a ako druhá hráčka v histórii získala štyri prvenstvá za sebou. Predtým sa to podarilo v rokoch 1999 - 2002 Adriane Marčekovej, ktorá je so šiestimi triumfami na čele celkového poradia. Päťkrát sa volejbalistkou roka stala Monika Smák, Pencová je so štyrmi víťazstvami na treťom mieste, keď sa odpútala od Alice Székelyovej. Jej najväčšou súperkou v hlasovaní bola ďalšia blokárka Michaela Abrhámová, ktorú zdolala o 12 bodov.

Dvadsaťšesťročná Pencová patrila v roku 2016 k oporám slovenskej reprezentácie, s ktorou v premiérovej účasti v Európskej lige získala striebro. Slovenky vyhrali základnú skupinu v konkurencii Poľska, Bieloruska a Albánska, v semifinále vyradili Slovinsko a nestačili až vo finále na Azerbajdžan. V druhej časti sezóny bojovali o postup na majstrovstvá Európy, ale napokon tretíkrát za sebou neprešli cez baráž, keď po výsledkoch 0:3 v Janlonci a 3:2 v Poprade nestačili na Českú republiku. V reprezentačnom drese odohrala bratislavská rodáčka minulý rok 25 zápasov, v ktorých nazbierala 310 bodov.

Na klubovej úrovni pôsobila 66-násobná reprezentantka v prvej polovici roku 2016 v Lokomotive Baku, s ktorým sa prebojovala do play off Ligy majsteriek a obsadila s tímom celkové ôsme miesto v tejto prestížnej súťaži. V azerbajdžanskej superlige získala bronz. Po reprezentačnej sezóne absolvovala v septembri operáciu ramena a preto musela začiatok klubovej sezóny 2016/2017 odložiť. Trénovať začala s 1. Bratislavským volejbalovým klubom a bola blízko k návratu do extraligy, ale napokon sa v januári dohodla na zmluve s poľským tímom BKS Bielsko-Biala.

Najlepším mužským kolektívom roka sa stali volejbalisti VK Bystrina SPU Nitra, ktorí sa v roku 2016 dostali do finále Slovenského pohára a získali premiérový titul v histórii klubu. V tíme nastali pred sezónou veľké zmeny na všetkých postoch. Vymenilo sa vedenie, družstvo prebral tréner Marek Kardoš a pod Zobor prišli viacerí kvalitní hráči.

Nitrania prehrali vo finále Slovenského pohára na domácej palubovke s Prešovom 2:3, hoci viedli 2:0, ale vo finále extraligy to svojmu súperovi vrátili a majstrovský pohár zdvihli nad hlavu po napínavej sedemzápasovej sérii. Nitra mala výborný vstup aj do sezóny 2016/2017, keď v extralige prehrala prvýkrát až po 20-tich zápasoch.

Volejbalistky VK Slávia EU Bratislava neprehrali v roku 2016 na slovenskej scéne ani jeden zápas, získali Slovenský pohár aj majstrovský titul a stali sa najlepším ženským tímom roka. K zisku pohára aj k titulu doviedol tím z haly Mladosť tréner Martin Hančík, od novej sezóny pokračoval v úspešnej práci jeho dovtedajší asistent Michal Matušov.

Slávia v súčte zápasov v extralige a Slovenskom pohári vyhrala od 11. apríla 2015 do 18. februára 2017 celkovo 58 zápasov. Víťaznú sériu prerušil až metský rival 1. BVK. V sezóne 2016/2017 sa Slávia vrátila aj do pohárovej Európy. V Challenge Cupe vyradila Graz a v osemfinále vypadla s favorizovaným tureckým tímom Bursa BBSK.

Cenu pre najlepšieho trénera v mužskej zložke získal prvýkrát Marek Kardoš, ktorý stojí za úspechmi Nitry. Štyridsaťdvaročný bývalý reprezentačný nahrávač prebral tím spod Zobora pred začiatkom sezóny 2015/2016, poskladal kvalitné družstvo a hneď v prvej sezóne po "obrode" klubu získal titul. K favoritom na ligový triumf patrí družstvo pod vedením bývalého asistenta slovenskej reprezentácie aj v sezóne 2016/2017, v ktorej sa od začiatku drží na čele tabuľky.

V ženskej zložke sa stal najlepším trénerom roka Marek Rojko. Reprezentačný kormidelník vyhral anketu piatykrát, predtým dostal najviac hlasov v rokoch 2009, 2010, 2013 a 2014. Slovenky pod jeho vedením štartovali v roku 2016 premiérovo v Európskej lige a získali striebro. V druhej časti sezóny bojoval tím o účasť na ME 2017.

V konkurencii Chorvátska, Portugalska a Izraela obsadilo družstvo pod jeho vedením po turnajoch v Portugalsku a Chorvátsku 2. miesto, čo znamenalo postup do baráže. V nej Slovenky neuspeli tretíkrát za sebou, keď tentoraz neprešli cez Česko. Na klubovej úrovni vedie Rojko od sezóny 2016/2017 českého extraligistu VK Královo Pole Brno.

Slovenskou rozhodcovskou jednotkou je naďalej Juraj Mokrý, ktorý prvenstvo v ankete získal piaty rok za sebou a je stále jediný víťaz v tejto kategórii. Štyridsaťjedenročný Mokrý patrí k najlepším medzinárodným arbitrom na svete. V roku 2016 rozhodoval v olympijskej kvalifikácii mužov v Berlíne, kde mu dokonca zverili finálový zápas Francúzsko - Rusko. V júli bol prvým rozhodcom finálového duelu Svetovej ligy medzi Srbskom a Brazíliou a v auguste sa stal štvrtým slovenským rozhodcom s nomináciou na olympijský turnaj. V Riu de Janeiro rozhodoval okrem iných duelov semifinále Brazília - Rusko.

Cenu pre najlepšiu dvojicu v plážovom volejbale získali tretíkrát za sebou Natália Dubovcová a Dominika Nestarcová. Trofej má pre ne symbolickú hodnotu a dáva bodku za ich úspešnou sedemročnou spoluprácou. Po neúspešnom boji o účasť na OH 2016 v Riu de Janeiro totiž ukončili vzájomnú spoluprácu. Doteraz najznámejšia a najúspešnejšia slovenská dvojica v plážovom volejbale získala počas spolupráce v rokoch 2009 až 2016 rekordný počet šiestich titulov majsteriek Slovenska (2009, 2010, 2012, 2013, 2014, 2015).

Na ME 2015 v Klagenfurte skončila smolne štvrtá, na ME 2012 v Haagu či 2014 v Cagliari deviata, na MS 2013 v Starych Jablonkách deviata. Z početných skvelých umiestnení na turnajoch Svetovej série vyčnievajú tretie miesta v Long Beach 2014, Stavangeri 2014 a Olštýne 2016. Bronz získali aj na turnaji CEV Masters 2014 vo švajčiarskom Biel/Bienne.

Oficiálne výsledky ankety SVF Volejbalista roka 2016

Volejbalista roka (top 10):
1. Emanuel Kohút (Cerrad Czarni Radom, Poľ.) 139 bodov, 2. Branislav Skladaný (Noliko Maaseik, Bel.) 129, 3. Matej Paták (Chaumont VB 52, Fr.) 91, 4. Matej Kubš (VKP Bystrina SPU Nitra) 49, 5. Tomáš Kriško (Dukla Liberec, ČR) 42, 6. Michal Masný (LOTOS Trefl Gdansk, Poľ.) 36, 7. Peer Mlynarčík (SK Posojilnica Aich/Dob, Rak.) 35, 8. Martin Sopko st. (VK MIRAD PU Prešov) 27, 9. Marek Ludha (VKP Bystrina SPU Nitra) 24, 10. Milan Bencz (Narbonne Volley, Fr.) 23

Volejbalistka roka (top 10):
1. Jaroslava Pencová (BKS PROFI CREDIT Bielsko-Biala, Poľ.) 141 bodov, 2. Michaela Abrhámová (St. Raphael Volley-Ball, Fr.) 129, 3. Dominika Valachová (Vandoeuvre Nancy, Fr.) 107, 4. Barbora Koseková (VK KP Brno, ČR) 102, 5. Nikola Radosová (CSM Bukurešť, Rum.) 74, 6. Veronika Hrončeková (Vfb Suhl Lotto Thüringen, Nem.) 45, 7. Monika Stankovianska (Volley project UKF Nitra) 28, 8. Miroslava Kuciaková (Stella Calais, Fr.) 22, 9. Sandra Szabóová (VK Slávia EU Bratislava) 16, 10. Monika Smák (KV MŠK Oktan Kežmarok) 15

Volejbalový kolektív roka - muži:
1. VK Bystrina SPU Nitra 108, 2. Reprezentácia mužov 94, 3. VK MIRAD PU Prešov 45, 4. VK KDS Šport Košice 2, 5. TJ Spartak Myjava 1

Volejbalový kolektív roka - ženy:
1. VK Slávia EU Bratislava 98, 2. Reprezentácia žien 81, 3. Reprezentácia do 19 rokov 51, 4. KV MŠK Oktan Kežmarok 17, 5. Volley project UKF Nitra 3, 6. 1. Bratislavský volejbalový klub 2

Tréner roka - mužská zložka:
1. Marek Kardoš (VK Bystrina SPU Nitra) 74, 2. Miroslav Palgut (reprezentácia SR/Spartak UJS Komárno) 43, 3. Ľuboslav Šalata (MIRAD Prešov/Spartak Myjava) 37, 4. Richard Vlkolinský (VK KDS Šport Košice) 4, 5. Peter Tholt (Slávia Svidník) 3, 6. Peter Kalný (reprezentácia do 19 rokov/COP Trenčín) 1

Tréner roka - ženská zložka:
1. Marek Rojko (reprezentácia žien/KP Brno) 64, 2. Martin Hančík (VK Slávia EU Bratislava) 54, 3. Eva Koseková (reprezentácia do 19 rokov) 24, 4. Michal Matušov (VK Slávia EU Bratislava) 12, 5. Blanka Špaková (KV MŠK Oktan Kežmarok) 6, 6. Tomáš Varga (1. Bratislavský volejbalový klub) 3, 7. Martin Rašner (Volley project UKF Nitra) 2, 8. Ľuboš Červeň (Volley project UKF Nitra) 1
Volejbalový rozhodca roka (top 3):
1. Juraj Mokrý 54, 2. Dušan Hodoň 16, 3. Miroslav Juráček 10

Najlepší hráči/hráčky na jednotlivých postoch:
nahrávač: Branislav Skladaný/Barbora Koseková
smečiar: Matej Paták/Nikola Radosová
blokár: Emanuel Kohút/Jaroslava Pencová
univerzál: Peter Mlynarčík/Monika Stankovianska
libero: Matej Kubš/Dominika Valachová
Zostavy roka:
muži: Branislav Skladaný, Matej Paták, Tomáš Kriško, Emanuel Kohút, Marek Ludha, Peter Mlynarčík (libero: Matej Kubš)
ženy: Barbora Koseková, Nikola Radosová, Miroslava Kuciaková, Jaroslava Pencová, Michaela Abrhámová, Monika Stankovianska (libero: Dominika Valachová)

Prehľad víťazov ankety SVF Volejbalista roka:
1994 Andrej Kravárik Monika Kulová (Smák)
1995 Richard Nemec Katarína Rimovská
1996 Richard Nemec Adriana Farkašová (Marčeková)
1997 Richard Nemec Adriana Farkašová (Marčeková)
1998 Richard Nemec Slávka Homzová
1999 Richard Nemec Adriana Marčeková
2000 Andrej Kravárik Adriana Marčeková
2001 Andrej Kravárik Adriana Marčeková
2002 Peter Diviš Adriana Marčeková
2003 Richard Nemec Alica Székelyová
2004 Jakub Joščák Alica Székelyová
2005 Tomáš Kmeť Monika Smák
2006 František Ogurčák Alica Székelyová
2007 František Ogurčák Petronela Biksadská
2008 Michal Masný Petronela Biksadská
2009 Michal Masný Monika Smák
2010 Martin Nemec Monika Smák
2011 Tomáš Kmeť Monika Smák
2012 Lukáš Diviš st. Dominika Valachová
2013 Emanuel Kohút Jaroslava Pencová
2014 Michal Masný Jaroslava Pencová
2015 Martin Sopko st. Jaroslava Pencová
2016 Emanuel Kohút Jaroslava Pencová 


VIAC Z Šport