09. 06. 2017 22:30 | LAUUSANNE/TASR

Škantárovci medailu z olympiády neobhája

Ich disciplínu C2 vyradili z olympiády.

Slovenskí deblisti Ladislav a Peter Škantárovci pózujú na pódiu po zisku zlatej medaily.
Slovenskí deblisti Ladislav a Peter Škantárovci pózujú na pódiu po zisku zlatej medaily. Foto: TASR

Medzinárodný olympijský výbor schválil na piatkovom zasadnutí rozšírenie programu letných olympijských hier 2020 v Tokiu o viaceré disciplíny.

Do programu pribudol 3x3 basketbal, BMX freestyle, miešané štafety v atletike (4x400 m), plávaní (4x100 m) a miešané tímové súťaže v džude, lukostreľbe, triatlone a stolnom tenise.

Zároveň v boxe prichádza k presunu dvoch mužských kategórií medzi ženské, v kanoistike (vrátane vodného slalomu) troch mužských disciplín na tri ženské, vo veslovaní sa takého presunu dočkala jedna disciplína.

Slováci prišli o medailové želiezko v podobe C2 vodného slalomu, po novom sa už táto súťaž neobjaví v Tokiu.

Cieľom týchto krokov MOV je dosiahnutie čo najväčšej rovnosti pohlaví v jednotlivých športoch a zatraktívnenie olympijského programu.

Nové kroky zdvihli podiel ženských športovkýň na 49 percent. "Máme veľmi silný program - viac zameraný na mládež a s väčším počtom žien," uviedol športový riaditeľ MOV Kit McConell.

Podľa neho je tiež výhodou, že aj napriek zaradeniu 15 nových disciplín, nie je potrebné vybudovať nové areály pre OH 2020. "Našim cieľom je pokračovať v úspešnom olympijskom programe," dodal McConell.

V Tokiu sa predstaví premiérovo päť nových športov - športové lezectvo, skatebording, karate, surfovanie a bejzbal/softbal. Medailová zbierka sa rozšíri celkovo o 18 nových disciplín. Informovala agentúra DPA.

Pozrite si archívne video, keď boli bratranci v Teleráne.

 


VIAC Z Šport