09. 11. 2017 19:21 | BRATISLAVA/TASR

Atlétom roka sa podľa očakávania stal skvelý Ján Volko, ten získal aj druhé ocenenie

Druhý skončil kladivár Marcel Lomnický.

Ján Volko pred vyhlásením výsledkov Atlét roka 2017.
Ján Volko pred vyhlásením výsledkov Atlét roka 2017. Foto: TASR

Atlétom roka sa podľa očakávania stal šprintér Ján Volko. Výsledky ankety slávnostne vyhlásili vo štvrtok večer v Bratislave a Ján Volko suverénne zvíťazil nielen v hlavnej kategórii, ale aj v mládežníckej a stal sa aj najväčším prekvapením - objavom roka.

Dvadsaťjedenročný Volko, zverenec Nadi Bendovej a Róberta Kresťanka, ktorým patrí prvenstvo s prívlastkom Najlepší tréner dospelých, nazbieral o vyše sto hlasov viac ako druhý v poradí kladivár Marcel Lomnický. Pre Volka je to premiérové víťazstvo v ankete, keď vlani a dovedna štyrikrát za sebou dominoval chodec Matej Tóth.

Famózny rok

Volko má za sebou pozoruhodný rok. Odštartoval ho senzačným striebrom na HME v Belehrade v behu na 60 m so slovenským rekordom 6,58 s. V lete na ME atlétov do 23 rokov v poľskej Bydgoszczi pridal na štadióne Zdzislawa Krzyszkowiaka do medailovej zbierky ďalšie striebro v behu na 100 m a na dvojnásobnej trati zlato s jasnou dominanciou a slovenským rekordom 20,33 s.

Zľava tréneri slovenského šprintéra Jána Volka Naďa Bendová a Róbert Kresťanko pred anketou Atlét roka 2017.
Zľava tréneri slovenského šprintéra Jána Volka Naďa Bendová a Róbert Kresťanko pred anketou Atlét roka 2017. Foto: TASR
 

Na Svetovej univerziáde na Taiwane si na dvojstovke vybojoval bronz. "Pred sezónou sme ani nedúfali v takéto výsledky. V Belehrade to boli priamo na trati po dobehnutí finálového behu neopísateľné pocity, bolo to nečakané a o to krajšie. Takmer všetko v sezóne vyšlo fantasticky. Trošku ma mrzí neúčasť v londýnskom semifinále," povedal na štvrtkovej tlačovej konferencii slovenský atlét roka 2017.

Ďalšie slovenské rekordy

Na majstrovstvách sveta v Londýne sa vtedy len 20-ročný Volko predstavil opäť na oboch šprintérskych tratiach, na stovke vytvoril už v kvalifikácii slovenský rekord 10,15 s, v rozbehoch obsadil 28. miesto, keď ho od semifinále delila jedna stotina sekundy. Výsledkovo sa mu viac darilo na dvojstovke s 15. priečkou v semifinále.

Volko poodhalil aj o svoje plány do nasledujúcej sezóny. "Na halových MS v Birminghame chcem bežať na hranici osobného rekordu. V lete na ME v Berlíne je mojím cieľom dostať sa do finále dvojstovky a aj stovky, no bude to pri obrovskej konkurencii veľmi náročné."

Druhé miesto pre Lomnického

Na druhom mieste skončil Marcel Lomnický, ktorého z uplynulej sezóny najviac mrzelo, že sa na MS v Londýne neprebojoval do finále.

"Po 5. mieste na olympiáde bolo logické očakávať medailu na MS, pretože tá konkurencia je rovnaká. No nebol som v takej forme, ako na olympiáde. Súperi boli v lepšej. Ušlo mi to o 15 cm, nesadli mi ťažké podmienky. Je to škoda, lebo som sa cítil naozaj dobre. Bolo vidieť, že o dva dni, keď bolo krásne počasie, tak to bola úplne iná súťaž a všetci moji súperi hádzali o dva-tri metre ďalej. Nie každý deň sa darí a ja som si to vybral práve v tejto kvalifikácii," povedal.

Na budúci rok bude jeho hlavný cieľ európsky šampionát v Berlíne. "Verím, že v berlínskej kvalifikácii sa na mňa usmeje šťastie. Na ME som bol trikrát vo finále, takže by som to chcel dosiahnuť opäť. Ako každý rok chcem zabojovať o medailu a cieľ je 80 metrov. Verím, že raz sa mi to podarí. Je to naozaj ďaleko pre človeka s mojimi fyzickými danosťami. Musím byť v 100% forme, aby to vyšlo," dodal.

Noví laureáti v Sieni slávy

Na vyhlásení do Siene slávy slovenskej atletiky uviedli ďalšie štyri mená - prekážkara Igora Kováča, chodca Romana Mrázeka, výškarského kouča, dlhoročného funkcionára Viliama Lendela a rozhodcu, trénera a funkcionára Bartolomeja Rusinu.

SAZ sa oficiálne rozlúčil aj s dvoma dlhoročnými reprezentantmi, ktorí na konci letnej sezóny oznámili ukončenie kariéry, strednotratiarkou Luciou Hrivnák Klocovou a kladivárom Liborom Charfreitagom, zlatým na ME v Barcelone'2010, bronzovým na MS'07 v Osake.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šport