05. 12. 2017 19:50 , článok bol aktualizovaný 05. 12. 2017 21:57 | LAUSANNE/TASR

Rusi môžu štartovať v Pjongčangu jedine pod neutrálnou vlajkou, rozhodol MOV

MOV udelil Ruskému olympijskému výboru pokutu v hodnote 15 miliónov dolárov.

Žena drží ruskú zástavu pred vstupom do sídla Medzinárodného olympijského výboru.
Žena drží ruskú zástavu pred vstupom do sídla Medzinárodného olympijského výboru. Foto: TASR/AP

Ruskí športovci môžu štartovať na zimných olympijských hrách 2018 v Pjongčangu, no len pod neutrálnou vlajkou. V utorok o tom rozhodol na zasadnutí exekutívy Medzinárodný olympijský výbor (MOV), ktorý suspendoval Ruský olympijský výbor v súvislosti s rozsiahlym dopingom.

Ruskí športovci, ktorí splnia kvalifikačné kritériá i prísne antidopingové pravidlá, budú štartovať v individuálnych, či tímových súťažiach pod názvom Olympijskí športovci z Ruska (Olympic Athlete from Russia), budú mať na sebe dresy s týmto menom a olympijskou vlajkou. Na všetkých ceremoniáloch bude hrať namiesto ruskej olympijská hymna. Informuje portál insidethegames.biz, ktorý sa špecializuje na olympijské hnutie.

Ruský výbor s pokutou 15 miliónov

MOV udelil Ruskému olympijskému výboru (OKR) pokutu v hodnote 15 miliónov dolárov. Ten v rámci nej uhradí náklady MOV na vyšetrovanie dopingu a musí prispieť k založeniu nezávislej testovacej agentúry.

Bývalý minister športu a súčasný ruský vicepremiér Vitalij Mutko dostal doživotný zákaz účasti na olympijských hrách za svoju úlohu v systematickom dopingovom programe v krajine. Do Pjongčangu nevydajú žiadne akreditácie členom ministerstva športu Ruska. Prezidenta OKR Alexandra Žukova suspendovali z postu člena MOV.

Štrnásťčlenná exekutíva MOV na čele s prezidentom Thomasom Bachom oznámila svoje rozhodnutie 66 dní pred štartom zimných hier v Kórejskej republike. V utorok si vypočula správu bývalého švajčiarskeho prezidenta Samuela Schmida, ktorý viedol komisiu vyšetrujúcu obvinenia zo systematického dopingu v Rusku vrátane ZOH 2014 v Soči. "Dopingový program bol pod záštitou ministerstva športu a preto je vtedajší minister športu zodpovedný za zlyhanie systému," agentúra AP citovala Schmida. Mutko je v súčasnosti na čele organizačného výboru futbalových MS 2018.

Na archívnej snímke z 25. decembra 2015 ruský minister športu Vitalij Mutko počas tlačovej konferencie v Moskve.
Na archívnej snímke z 25. decembra 2015 ruský minister športu Vitalij Mutko počas tlačovej konferencie v Moskve. Foto: TASR/AP
 

"Je to bezprecedentný útok na integritu olympijských hier a športu. Toto rozhodnutie má nakresliť hrubú čiaru za katastrofálnou epizódou. Všetci čistí športovci sa budú môcť zúčastniť za prísnych podmienok. V Pjongčangu môžu postaviť most," citovala agentúra DPA Bacha.

Rusko sa tak vyhlo celoplošnému zákazu účasti na hrách, ktorý by bol prvý 121-ročnej histórii za doping. Rovnako tomu bolo aj pred OH 2016 v Rio de Janeiro, keď MOV preniesol zodpovednosť na jednotlivé športové asociácie. Rusko sa môže proti utorňajšiemu verdiktu odvolať na Športový arbitrážny súd (CAS) v Lausanne.

MOV potrestal Rusko pre podozrenia zo štátom sponzorovaného dopingového systému vrátane zámeny vzoriek na ZOH 2014 v Soči, s ktorými prišiel vyšetrovateľ Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) Richard McLaren. Už 25 športovcov dostalo doživotné olympijské tresty, Rusko prišlo o 11 medailí zo Soči vrátane štyroch zlatých.

Rusko dlhodobo popiera, že by v krajine fungoval systematický dopingový program a začalo trestné konanie voči bývalému šéfovi Moskovského antidopingového laboratória Grigoriho Rodčenkova, ktorý prvý informovala o škandále a teraz žije v USA. Na základe jeho svedectva predostrel McLaren dve správy o systematickom dopingu, do ktorého malo byť zapojených vyše 1000 športovcov.

MOV sformoval dve komisie, ktoré obvinenia vyšetrovali. Jedna vedená Denisom Oswaldom sa zamerala na Soči, druhá pod taktovkou Schmida na zapojenie štátu. Vzorky ruských športovcov z rôznych hier boli opätovne testované a pomocou forenznej metódy vyšetrovatelia preukázali, že sa s nimi manipulovalo.

Rusko môže hry bojkotovať, hrozí absencia hráčov z KHL

Zatiaľ nie je jasné, či Rusko pristúpi k bojkotu. Hovorca prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov v pondelok uviedol, že krajina nebude bojkotovať hry, v utorok uviedol, že Rusko bude ochraňovať svojich športovcov i olympijské hodnoty. Štátna televízia ihneď po verdikte oznámila, že nebude vysielať prenosy z hier.

Existuje aj možnosť, že hry v Pjongčangu sa rozhodne bojkotovať vedenie Kontinentálnej hokejovej ligy. To touto eventualitou pohrozilo už v novembri ako formou protestu proti vyšetrovaniu ruských športovcov. V kluboch KHL pôsobí veľa hráčov, ktorí by mohli na ZOH 2018 reprezentovať Rusko, Kanadu, USA či Slovensko.

Prezident súťaže Dmitrij Černyšenko vyhlásil, že Medzinárodný olympijský výbor (MOV) "ničí existujúci svetový poriadok v športe," keď pokračuje v neustálom vyšetrovaní ruských športovcov podozrivých z dopingu v období ZOH 2014 v Soči. Černyšenko sa navyše odvolal aj na neúčasť hráčov NHL v Pjongčangu. "Podľa toho sa zariadime," uviedol vtedy.

Tieto úvahy neskôr rozptýlila Ruská hokejová federácia (FHR), ktorá vydala vyhlásenie, že jej hráči sú pripravení štartovať na športovom sviatku, ale dodala, že pod "národnou vlajkou svojej krajiny."

Prezident OKR Žukov povedal pre agentúru TASS, že 12. decembra sa uskutoční míting športovcov, trénerov a zväzových predstaviteľov, na ktorom sa rozhodnú, ako budú postupovať a či sa predstavia v Pjongčangu.


VIAC Z Šport