13. 08. 2018 16:30 | CHICAGO/TASR

Chicago sa rozlúčilo so Stanom Mikitom, pozrite si zábery z tejto smutnej udalosti

Mikita zomrel minulý utorok vo veku 78 rokov.

Priaznivci Chicaga sledujú rakvu, v ktorej sú pozostatky Stana Mikitu.
Priaznivci Chicaga sledujú rakvu, v ktorej sú pozostatky Stana Mikitu. Foto: TASR/AP
Fanúšik Chicaga s podpísaným dresom Stana Mikitu na rozlúčke tejto legendy.
Priaznivci Chicaga sledujú rakvu, v ktorej sú pozostatky Stana Mikitu.
Fanúšikovia sa podpisujú na pamätnú tabuľu počas rozlúčky so Stanom Mikitom.

Rakvu s telesnými pozostatkami zosnulého hokejistu Stana Mikitu v nedeľu verejne vystavili v átriu haly United Center, ktorá je domovom tímu NHL Chicago Blackhawks. Mnohí fanúšikovia sa s legendou prišli rozlúčiť v drese s jeho obľúbeným číslom 21.

Spomienkovú udalosť nevynechali ani viacerí Slováci, žijúci v zámorí. "Bol to skvelý otec, starý otec a manžel. Vyznávali sme rovnaké hodnoty. Vždy, keď som ho videl, tak som mal pocit, že sme rodina i keď tomu tak nebolo," citoval portál nhl.com slovenského rodáka Mira Belláka, ktorý sa s rodinou presťahoval do USA.


Zdroj: Facebook/Chicago Blackhawks

Mikita zomrel minulý utorok vo veku 78 rokov. Narodil sa 20. mája 1940 v slovenskej obci Sokolče. Do Kanady emigroval v roku 1948 spoločne s tetou a strýkom, všetkých 22 sezón v NHL odohral za Chicago Blackhawks.

Je historický líder klubu v počte odohraných zápasov (1394), bodov (1467) aj asistencií (926), v roku 1961 sa radoval zo zisku Stanleyho pohára.

V roku 2015 diagnostikovali Mikitovi ochorenie mozgu, ktoré spôsobuje stratu pamäte, halucinácie a poruchy spánku. Rodina požiadala, aby namiesto kvetinových darov fanúšikovia prispeli finančne na chod štyroch charitatívnych organizácií a projektov.

Vdova po Stanovi Mikitovi Jill Mikita prijíma kondolencie od fanúšikov na rozlúčke jej nebohého manžela.
Vdova po Stanovi Mikitovi Jill Mikita prijíma kondolencie od fanúšikov na rozlúčke jej nebohého manžela. Foto: TASR/AP
 

Mikita sa v roku 1980 stal prvým hráčom Blackhawks, ktorého dres (č. 21) vyvesili pod strechu štadióna. O tri roky neskôr ho uviedli do Hokejovej siene slávy, od roku 2002 je aj člen Siene slávy slovenského hokeja.

V dvoch za sebou idúcich sezónach (1966/1967, 1967/1968) získal Trofej Arta Rossa, Hartovu trofej aj ocenenie Lady Byng Trophy. V roku 2017 ho zaradili medzi 100 najlepších hráčov histórie NHL.

Socha Stana Mikitu pred štadiónom United Center v Chicagu je obklopená kvetmi.
Socha Stana Mikitu pred štadiónom United Center v Chicagu je obklopená kvetmi. Foto: TASR/AP
 


VIAC Z Šport