22. 09. 2018 09:00 | LONDÝN/kc

Joshua vs Povetkin: Porovnanie súperov a dôležité fakty o boxerskom zápase roka

V prospech Povetkina hovorí najmä fakt, že je oveľa skúsenejší. Na strane Joshuu sú fyzické parametre.

Joshua vs Povetkin.
Joshua vs Povetkin. Foto: Profimedia.sk

Do najočakávanejšieho zápasu ťažkej váhy v boxe zostáva už iba niekoľko hodín. Na londýnskom štadióne Wembley si o 22:30 zmerajú sily súčasný svetový šampión organizácií WBA, WBO a IBF Brit Anthony Joshua (21-0, 20 KO) a ruský vyzývateľ Alexander Povetkin (34-1, 24 KO).

Oboch súperov spája to, že sa v minulosti stali olympijskými víťazmi. Povetkin získal zlato na OH 2004 v Aténach a Joshua triumfoval v roku 2012 na domácich OH v Londýne.

AJ v profesionálnom ringu ešte neprehral, na druhej strane Povetkin, ktorý má prezývku „Ruský víťaz", má na konte iba jednu porážku z roku 2013, keď ho na body tesne porazil vtedajší šampión Vladimir Kličko.

Očakáva sa, že obaja súperi si za vzájomný duel rozdelia 26 miliónov libier, pričom Joshua by mal zinkasovať 20 miliónov a Povetkin 6 miliónov. Padnúť by mal aj britský rekord v počte divákov, ktorý si zaplatili sledovanie duelu online cez internet.

 

V prospech Povetkina (39 rokov) hovorí najmä fakt, že je oveľa skúsenejší. Na strane Joshuu (28) sú fyzické parametre - váži o 10 kilogramov viac, je o 10 cm vyšší a rozpätie paží má dlhšie o priepastných 17 cm.

Joshua vs Povetkin porovnanie.
Joshua vs Povetkin porovnanie. Foto: facebook/the stats zone
 

Porovnanie Joshuu a Povetkina

(zdroj: profiboxing.cz)

RÝCHLOSŤ: Obidvaja patria v tomto smere k svetovej špičke. Povetkin je starší, no na svoj vek má veľmi rýchle ruky aj nohy, občas však zostane stáť dlhšie, ako by mal. Joshua vyniká rýchlymi kombináciami a vzhľadom na svoje rozmery sa dokáže veľmi dobre pohybovať.

Verdikt: Joshua 9, Povetkin 8

SILA: Joshua doteraz nedokázal knokautovať iba Josepha Parkera. Extrémnej sile jeho úderov sa na svete vyrovná iba hŕstka boxerov. Povetkin v tomto smere za Britom zaostáva. Z posledných troch duelov doboxoval dva na body. Pricea síce pôsobivo knokautoval, ale AJ má tvrdšiu bradu.

Verdikt: Joshua 10, Povetkin 8

Všetky knokauty Alexandra Povetkina:

OBRANA: Brit ani Rus nepatria v tomto smere medzi absolútnu elitu. Joshua však má výškovú prevahu aj dlhšie paže, aj keď spodok trupu niekedy necháva odkrytý. Povetkina, ktorý má dobrú prácu s telom celú kariéru sprevádza náchylnosť na inkasovanie úderov z prednej ruky súpera.

Verdikt: Joshua 8, Povetkin 7

Všetky knokauty Anthonyho Joshuu:

ÚTOK: Najsilnejšia disciplína oboch pästiarov. Joshua má široku paletu úderov a dokáže ich rôzne kombinovať. Je moderným typom boxera - tvrdý, atletický a dynamický. Povetkinov štýl nápadne pripomína legendárneho Mikea Tysona. Extrémne nebezpečné sú najmä jeho naskočené háky. Rus využíva svoju skúsenosť a dokáže súpera zaskočiť ranou na spodok.

Verdikt: Joshua 10, Povetkin 10

PSYCHIKA: Obidvaja boxeri sú bezproblémové typy, džentlmani v ringu. Sú pokojní, sústredia sa iba na zápas a veria si.

Verdikt: Joshua 10, Povetkin 10

Celkový výsledok: Joshua 9,4, Povetkin 8,6

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šport