15. 10. 2018 12:46 | BRATISLAVA/TASR

Mladých Slovákov čaká zápas roka! Pozrite sa, čo sa musí stať, aby postúpili

Nad Severným Írskom musíme určite vyhrať.

Slovenská reprezentácia do 21 rokov
Slovenská reprezentácia do 21 rokov Foto: TASR

V utorok o 20.30 vo Windsor Parku v Belfaste jej na udržanie tejto priečky stačí remíza, no potrebuje zvíťaziť, pokiaľ chce pomýšľať na účasť v baráži. Ani trojbodový zisk však zverencom Adriána Guľu nezaručí postup do play off. Nemajú ho vo vlastných rukách a o ich osude rozhodnú aj výsledky v ďalších skupinách. 

 

Z tabuľky druhých tímov pôjdu do baráže štyri najlepšie mužstvá v deviatich skupinách, rátajú sa v nej výsledky so súpermi na prvom, treťom, štvrtom a piatom mieste. Estónsko s určitosťou skončí šieste, takže Slovensku sa nebude počítať šesť bodov za dve víťazstvá nad týmto protivníkom. Maximálne si môže preniesť pätnásť bodov a nepredstihne Grécko ani Chorvátsko, medzi ktorými sa v pondelok rozhodne o prvej a druhej priečke v 1. skupine.

Tabuľka druhej skupiny.
Foto: TVNOVINY.sk
 

Čo sa musí stať, aby sme postúpili

Cesta do play off vedie cez priaznivý vývoj v 3., 6., 7. či 8. skupine. V prospech Slovenska by zahralo akékoľvek bodové zaváhanie Poľska v domácom zápase proti Gruzínsku, prípadne menej pravdepodobný scenár s víťazstvom Poľska a prekvapujúcou prehrou Dánska na vlastnej pôde s Faerskými ostrovmi. Ak by Dáni remizovali, v tabuľke budú mať lepšie skóre než Slováci.

V 6. skupine sa bude v priamej konfrontácii bojovať o prvenstvo medzi Švédskom a Belgickom. To za žiadnych okolností nemôže skončiť v poradí druhých tímov za Slovenskom, no Švédsku by po prehre zostalo iba štrnásť bodov.

Rakúsko a Rusko si v 7. skupine zahrajú o druhé miesto. Víťaz má istú baráž, v prípade remízy zostane na tejto priečke Rusko takisto len so štrnástimi bodmi v tabuľke druhých.

V 8. skupine delí Rumunsko od prvenstva a priameho postupu na šampionát domáce víťazstvo nad Lichtenštajnskom. Na druhú pozíciu majú šancu Portugalsko a Bosna a Hercegovina, aj tieto mužstvá na seba narazia vo vzájomnom zápase. Platí to isté čo v "sedmičke", víťaz postúpi do baráže, po remíze by momentálne druhé Portugalsko nestačilo na Slovensko.

V niektorých týchto scenároch rozhoduje skóre, ktoré je zakaždým v neprospech Slovenska (17:17) najmä vinou dvoch vysokých prehier so Španielskom (1:4, 1:5).

Tabuľka druhých tímov.
Tabuľka druhých tímov. Foto: TVNOVINY.sk
 
 

Pred zápasom už budeme poznať naše šance na postup

Výkop v Belfaste je na programe na konci utorňajšieho záverečného dňa skupinovej časti kvalifikácie, takže v závere stretnutia už bude jasné, či žije šanca. Slováci však musia zvíťaziť na ihrisku ostrovného protivníka, ktorého doma zdolali 1:0, aby sa ich mohli týkať tieto počty.

Severné Írsko ako jediné vzalo body inak suverénnemu Španielsku, na pôde už istého účastníka ME 2019 uspelo 2:1.

"Čaká na nás nádherný zápas, niektorí možno ešte taký v kariére nehrali. Máme šancu zvíťaziť tam a pôjdeme za tým. Máme matematikov, ktorí to prerátajú a dajú nám výstup. Jasný výstup však pre nás je vyhrať duel, urobiť maximum, ísť na dno našich síl a potom nech prídu matematici a trošku šťastia, aby sme mohli ísť do baráže," povedal tréner Guľa.

Kapitán Denis Vavro pociťoval po piatku mierne bolesti členka, ale na utorok bude nachystaný, informoval oficiálny web Slovenského futbalového zväzu (SFZ). Kouč vďaka tomu nemusí riešiť vynútenú zmenu, no má k dispozícii rôzne možnosti.

"Budeme potrebovať fyzičnosť a rýchlejší prechod. Musíme byť naozaj rýchli v práci s loptou a dobre využívať krídelné priestory. Máme v talóne Nikolasa Špaleka, alternatívu s Michalom Sipľakom na stopérovi. Ľubomír Tupta by mohol platiť rýchlostne, Róbert Boženík pri vysokých loptách, keby sme potrebovali zlomiť duel v závere," dodal Guľa.

Stretnutie povedú rozhodcovia z Izraela na čele s hlavným Eitanom Shmuelevitzom. Žreb play off sa uskutoční v piatok 19. októbra o 13.00 h v sídle Európskej futbalovej únie (UEFA) vo švajčiarskom Nyone.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šport