28. 10. 2018 06:00 , článok bol aktualizovaný 25. 10. 2018 13:56 | BRATISLAVA/Robert Ďurkáč

Najžiarivejšie úspechy slovenského športu v storočnej histórii. Ktorý je najcennejší?

Pripravili sme pre vás desať najpamätnejších jednotlivcov v histórii slovenského športu, ako aj nezabudnuteľné momenty v kolektívnych športoch.

Najúspešnejší športovci v histórii Slovenska.
Najúspešnejší športovci v histórii Slovenska. Foto: koláž: TVNOVINY.sk

Slováci a Česi mali k sebe odjakživa blízko. Svedčí o tom aj blížiace sa okrúhle výročie. Tridsiateho novembra si pripomenieme sté výročie vzniku spoločnej republiky, ktorá vydržala 75 rokov. Napriek turbulentnej politickej a spoločenskej situácii patrili naši športovci medzi svetovú elitu.

Za ten čas dosiahli športovci oboch národov, bojujúci v spoločných farbách, na významných turnajoch množstvo úspechov. Vybrali sme desať úspechov v individuálnych športoch a rovnaký počet v kolektívnych.

Zamerali sme sa na nezabudnuteľné okamihy nielen v histórii československého športu, na ktorých sa podieľali aj Slováci, ale takisto k nim dopĺňame aj významné méty z čias samostatnej Slovenskej republiky.

Prvý Slovák s olympijskou medailou

Na olympijských hrách 1936 v Berlíne sa o ňu postaral trnavský rodák Jozef Herda. Zápasník si v grécko-rímskom štýle vybojoval striebornú medailu, čím sa stal historicky prvým rodákom spod Tatier s kovom spod piatich kruhov.

OH 1936 v Berlíne


Zdroj: YouTube/KBV - CZ

Veľmi diskutabilne sa hovorí o tomto úspechu, nakoľko sa traduje, že rozhodca v súboji o zlato pridelil o bod viac jeho protivníkovi. Jozef Herda dovedna získal 15 československých titulov. V roku 1956 ako 46-ročný ešte zápasil na medzinárodných turnajoch.

Prvý zlatý boxer v histórii Československa

Július Torma je vôbec prvým športovcom spod Tatier s najcennejším olympijským kovom a prvým zlatým československým boxerom. Úspech dosiahol v roku 1948 v Londýne v kategórii do 67kg aj napriek zdravotnému hendikepu. Bojoval totiž so zlomenou kostičkou na ľavej ruke.

O rok na to sa budapeštianskemu rodákovi podarilo ovládnuť aj kontinentálny šampionát v Osle, v rokoch 1947 a 1955 vybojoval na týchto turnajoch bronz. Kariéru mu ukončil úder protivníka na OH 1956 v Melbourne. Pre džentlmenský prístup v ringu si vybojoval prezývku „rytier kožených rukavíc".

Famózny Nepela ovládol Sapporo

Slovenský športovec 20. storočia. Veľký úspech dosiahol tento krasokorčuliar už ako 15-ročný, na ME 1966 získal bronz. O šesť rokov neskôr na OH v Sappore vybojoval zlato. Dovedna má okrem jednej olympijskej medaily na konte päť kovov z majstrovstiev sveta a osem z európskeho šampionátu.

Trénerka Ondreja Nepela Hilda Múdra spomína na svojho zverenca

 

Pod piatimi kruhmi zažil premiéru na OH 1964 v Innsbrucku, to mal len trinásť rokov. Trénersky ho viedla aktuálne 92-ročná Hilda Múdra, ktorá pri vyhlásení ho za najlepšieho športovca minulého storočia prebrala toto ocenenie.

Prvý zlatý slovenský cyklista

Vo svojom období patril Anton Tkáč medzi najvýraznejšie postavy svetovej dráhovej cyklistiky. Lozorniansky rodák to potvrdil na olympijských hrách 1976 v Montréale v šprinte na dva kilometre. Dramatický súboj rozhodol v tretej jazde.

Zlatá jazda Antona Tkáča na OH 1976


Zdroj: YouTube/LUCIO Celletti archeosport

S Ondrejom Nepelom boli dobrí kamaráti, práve zisk titulu majstra sveta 1973 nabudil Tkáča vrátiť sa k trénovaniu, nakoľko po OH 1972 v Mníchove pociťoval zo svojich výkonov veľké sklamanie. Na konte má tri tituly majstra sveta a bronz na rovnakom fóre.

Dvojitý zlatý Soul

Letné olympijské hry 1988 v Soule sú jedny z najúspešnejších v histórii slovenského športu, veď československá výprava sa z Južnej Kórey vrátila s dvomi najcennejšímí kovmi, o ktoré sa postarali slovenskí zástupcovia.

Jozef Pribilinec.
Jozef Pribilinec. Foto: TASR
 


Jedno vybojoval chodec Jozef Pribilinec, ktorý na 20km nedal šancu ani jednému súperovi. Rodák z Kopernice vlastní po dve medaily z majstrovstiev sveta i Európy. Zlato číslo dva sa spája s Miloslavom Mečířom, ktorý triumfoval v tenisovej dvojhre. V Soule získal aj bronz vo štvorhre. Bojnický rodák je finalistom US Open 1986 a Australian Open 1989.

Zlaté finále tenisovej dvojhry OH 1988


Zdroj: YouTube/westnyacktwins

Prvá zlatá slovenská medaila v ére samostatnosti

Mnohí ho považujú za najúspešnejšieho vodného slalomára v kategórii C1 celej histórie. Michal Martikán ohúril svet už ako 16-ročný, keď vyhral podujatie v rámci Svetového pohára.

Výnimočný talent potvrdil len o pár mesiacov neskôr, keď tesne po dovŕšení sedemnástych narodenín mu v Atlante na krk zavesili zlatú olympijskú medailu.

Jazda Michala Martikána na OH 1996


Zdroj: YouTube/Canoe Slalom

Pod piatimi kruhmi z vody vylovil päť kovov, úchvatná je jeho medailová zbierka z ostatných podujatí - 21 z majstrovstiev sveta, na ME získal ešte o jednu viac. Až 42-krát stál na stupni víťazov v rámci podujatí Svetového pohára.

Premiérová medaila zo zimnej olympiády

Ak sa v súvislosti so ZOH 2006 v Turíne hovorilo o slovenských medailových želiezkach, určite medzi ne nepatril Radoslav Židek. Vtedy 24-ročný snoubordista však v novej disciplíne snoubordkros vybojoval pre Slovensko historicky prvú medailu v samostatnosti so strieborným leskom.

Finálová jazda Radoslava Žideka na ZOH 2006


Zdroj: YouTube/OlympicTorino2006

Hoci vyhral osemfinálovú, štvrťfinálovú a nečakane aj semifinálovú jazdu, vo finále to nevyšlo úplne dokonalo. Slovenský reprezentant dlho viedol, prišlo však zaváhanie v jednej zo zákrut, a tak si do cieľa prišiel „len" po striebro. Ide však o jeho najväčší úspech v kariére, keďže pred a ani po olympijských hrách už na stupne víťazov nedosiahol.

Fenomenálny Tóth vybojoval zlato

Jeho výkony mali z roka na rok stúpajúcu tendenciu. V roku 2010 šokoval atletický svet zlatom v rámci Svetového pohára, nasledovalo striebro z ME 2014, o rok na zlato zo svetového šampionátu. Najväčší ošiaľ spôsobil chodec Matej Tóth na 50km trati na olympijských hrách 2016 v Riu de Janeiro.

Matej Tóth a jeho cesta za zlatom


Zdroj: YouTube/SABC

Z Brazílie sa vrátil s najcennejším kovom, na ktoré nadviazal striebrom z majstrovstiev Európy 2018. Rodák z Nitry si medzičasom prešiel zložitým obdobím, nakoľko čelil obvineniu z krvného dopingu prostredníctvom autológnej transfúzie (manipulácia vlastnej krvi s nedovolenými metódami).

Zlatý hetrik na dvoch kolesách

Hoci začínal medzi horskými cyklistami, časom presedlal na cestu. V roku 2011 vyhral Peter Sagan tri etapy na Vuelte, o rok na to zaknihoval triumf aj na Tour de France. Podarilo sa mu to ako 22-ročnému, čím sa po legendárnom Lanceovi Armstrongovi stal najmladším víťazom etapy na TdF.

Tretí titul majstra sveta pre Petra Sagana


Zdroj: YouTube/kompresor4

Rodák zo Žiliny sa do dejín najslávnejších pretekov nezmazateľne zapísal v tomto roku, keď šiesty raz vyhral bodovaciu súťaž a dorovnal rekord Erika Zabela. Populárny Tourminator je trojnásobným majstrom sveta v cestnej cyklistike. Podarilo sa mu to ako prvému Slovákovi a vôbec ako prvému v histórii svetovej cyklistiky, ktorý tieto prvenstvá dosiahol po sebe.

Medailová biatlonová žatva v Pjongčangu

Osud chcel, aby sa objavila v slovenských farbách. Anastazia Kuzminová na ZOH 2010 vo Vancouveri šokovala konkurenciu, keď v šprinte triumfovala a v stíhačke získala striebro. Zlatý úspech zopakovala v rovnakej disciplíne aj o štyri roky neskôr v Soči.

Zlatý triumf Anastazie Kuzminovej v pretekoch v hromadnom štarte


Zdroj: YouTube/Eurosport

Hoci v Pjongčangu 2018 sa jej do tretice stíhačku vyhrať nepodarilo, vynahradila si radosť z víťazstva v hromadnom štarte, ku ktorému doplnila dve striebrá zo stíhačky a z pretekov jednotlivcov. V sezóne 2017/2018 mala na dosah celkové prvenstvo vo Svetovom pohári, napokon skončila druhá.

Taktiež si zaslúžia pozornosť

Popri týchto menách si pozornosť zaslúžia aj boxer Ján Zachara, 90-ročný žijúci zlatý boxer z OH 1952 v Helsinkách, či krasokorčuliari Karol Divín (striebro na ZOH 1960 v Squaw Valley, dve medaily z MS, osem kovov z európskeho šampionátu) a Jozef Sabovčík (bronz ZOH 1984 v Sarajeve, tri kovy z ME), prvý krasokorčuliar na svete, ktorý skočil štvoritý skok.

Kolektívne úspechy

Československý futbal zaznamenal viacero pozoruhodných úspechov, ktoré sa začali na majstrovstvách sveta v roku 1934. Na talianskych trávnikoch si tím, ktorý viedol tréner Karel Petrů, vybojoval striebornú medailu. Postarali sa o ňu aj Slováci Štefan Čambal a Ferdinand Daučík.

Finále mundialu 1934 v Taliansku


Zdroj: YouTube/KINGofSOCCERhistory

Najcennejší kov si na majstrovstvách Európy v Ženeve v roku 1946 vybojovala basketbalová reprezentácia, aj zásluhou slovenských hráčov Miloša Bobockého, Gustáva Hermanna, Jána Hluchého a Jozefa Křepelu.

Začiatok šestdesiatych rokov možno považovať za jedny z najúspešnejších v histórii československého futbalu. Naša spoločná reprezentácia totiž postupne priniesla cenný kov z kontinentálneho šampionátu, majstrovstiev sveta aj spod piatich olympijských kruhov.

V roku 1960 vo Francúzsku sa o bronz pričinili aj Slováci Anton Moravčík, Ladislav Pavlovič, Milan Dolinský, Viliam Schrojf, Titus Buberník, Ján Popluhár, Andrej Kvašňák a Pavol Molnár.

Poslední piati menovaní boli v kádri kouča Rudolfa Vytlačila aj na mundiale 1962 v Čile, kde s podporou ďalších Slovákov Adolfa Scherera, Jozefa Adamca a Jozefa Štibrányiho vybojovali striebro.

Majstrovstvá sveta 1962 v Čile


Zdroj: YouTube/BOLAMUNDIAL

Medailu rovnakého lesku ukoristila pre seba na olympiáde v Tokiu 1964 až deviatka slovenských futbalistov - Anton Urban, Vladimír Weiss najstarší, Vojtech Masný, Anton Švajlen, František Schmucker, Ján Geleta, Ivan Mráz, Ľudovít Cvetler a Štefan Matlák.

Dvadsiateho prvého mája 1969. Tento deň vstúpil do histórie ako slovenského futbalu, tak aj bratislavského Slovana. Zverenci trénera Michala Vičana porazili vo finále Pohára víťazov pohárov (dnes porovnateľná s Európskou ligou UEFA) v Bazileji FC Barcelona 3:2. Vynikali gólman Alexander Vencel, kapitán Alexander Horváth, Vladimír Hrivnák, Jozef Čapkovič, Ladislav Móder či Karol Jokl.

Senzačný triumf Slovana Bratislava nad Barcelonou


Zdroj: YouTube/Enki2011

V sedemdesiatych rokoch potvrdzoval svoju silu československý hokej, Spoločný výber si v rokoch 1972, 1976 a 1977 vybojoval tituly majstrov sveta, v roku 1976 ich doplnili striebrá zo ZOH v Innsbrucku a na veľmi prestížnom Kanadskom pohári. Medzi najväčšie opory tímu patrili brankár Vladimír Dzurilla, bratia (Marián a Peter) Šťastní, Pavol Svitana, Marcel Sakáč, Milan Kužela, Rudolf Tajcnár, nemožno zabudnúť na trénerskú legendu Jána Staršieho.

Kanadský pohár 1976


Zdroj: YouTube/adam Ševčík

Na futbalový Olymp vystúpili československí futbalisti v roku 1976. Mužstvo slovenského trénera Jozefa Vengloša v pamätnom belehradskom penaltovom rozstrele zdolalo Spolkovú republiku Nemecko. Z pozície slovenského futbalu má tento úspech obrovský význam, nakoľko kapitánom tímu bol Anton Ondruš, okrem neho bolo v tíme ďalších 14 Slovákov.

Penaltový rozstrel vo finále ME 1976 v Belehrade


Zdroj: YouTube/pidro11

Zlato vybojoval aj káder na olympijských hrách v roku 1980, keď v Moskve sa z tohto úspechu tešila aj dvojica spod Tatier Stanislav Seman a František Kunzo.

Začiatok nového milénia priniesol slovenským hokejovým priaznivcom najväčšiu radosť. Výber trénera Jána Filca vybojoval na MS 2000 v Rusku striebro, o dva roky neskôr si zo Švédska tím okolo kapitána Miroslava Šatana priniesol zlato, vôbec prvé a nateraz jediné v ére samostatného Slovenska. O rok na to už pod vedením Františka Hossu si slovenskí hokejisti skompletizovali zbierku, na fínskych klziskách vydolovali bronz v pamätnom dueli proti Česku.

Zlatý šampionát 2002


Zdroj: YouTube/Hydris documents

Vrchol zažil aj slovenský tenis. Ženská reprezentácia pod vedením kapitána Tomáša Malika zdolala vo finále Španielsko. O senzačný triumf sa podpísali Janette Husárová, Henrieta Nagyová, Daniela Hantuchová a Martina Suchá.

Triumf nášho fedcupového tímu


Zdroj: wenusz7

Nemožno zabudnúť ani na úspechy slovenského futbalu v období samostatnosti. V roku 2010 si tím trénera Vladimíra Weissa vybojoval historický postup na mundial v Juhoafrickej republike, o šesť rokov neskôr tréner Ján Kozák postúpil s reprezentáciou na premiérové majstrovstvá Európy vo Francúzsku.

Postup na MS 2010 do JAR


Zdroj: YouTube/Peter K.

Postup na Euro 2016


Zdroj: YouTube/Branislav Kysucký

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šport