18. 11. 2018 10:17 , článok bol aktualizovaný 18. 11. 2018 15:07 | MAKAO/TASR

Jedna z najhrozivejších havárií v motošporte. Monopost vyletel zo zákruty ako stíhačka

Stalo sa to na pretekoch Formule 3 v Makau.

Nehoda na okruhu v Makau.
Nehoda na okruhu v Makau. Foto: reprofoto: YouTube/Muzzly

Svetové finále Formuly 3 na mestskom okruhu v Macau poznačila hrozivo vyzerajúca nehoda 17-ročnej Sophie Flörschovej. Nemecká pilotka so svojím monopostom kolidovala na konci dlhej cieľovej rovinky v rýchlosti vyše 200 km/h s iným vozidlom a preletela cez bariéru z pneumatík a skrz pletivo nad hlavami traťových komisárov. Flörschová utrpela pri náraze niekoľko zranení, je však mimo ohrozenia života.

Medzinárodná automobilová federácia (FIA) po niekoľkých minútach všeobecného zdesenia zahnala najhoršie obavy a oznámila, že mladá Nemka bola po nehode pri vedomí a komunikovala. Pri prevoze do nemocnice jej zistili fraktúru chrbtice, ktorá ale podľa vyjadrenia jej otca pre agentúru DPA nemala nijako ovplyvniť jej hybnosť. Flörschová ešte v nedeľu na Twitteri oznámila, že je v poriadku a že v pondelok absolvuje operáciu.

Pri hororovej nehode sa zranili aj ďalší štyria ľudia. Japonského jazdca Šo Cuboia, s ktorým mala Flörschová kolíziu, previezli do nemocnice s bolesťami chrbta. V starostlivosti lekárov sa ocitli aj dvaja fotografi a traťový komisár. Podľa prvých diagnóz utrpeli rôzne zranenia vrátane natrhnutých obličiek, zlomeniny čeľuste a otrasu mozgu. Preteky po nehode prerušili, po hodine ale pokračovali. Zvíťazil Brit Daniel Ticktum, ktorý v Macau obhájil vlaňajšie prvenstvo.

Flörschová v tohtoročnej sezóne debutovala vo Formule 3, predtým jazdila vo Formule 4 a ako prvá žena si v nej vyjazdila dve pódiové umiestnenia.

Spomalené zábery:


Iný uhol pohľadu:VIAC Z Šport