19. 11. 2018 11:55 , článok bol aktualizovaný 19. 11. 2018 23:07 | BRATISLAVA/TASR, rd

Advokátska kancelária, ktorá zastupuje sestry Fialkové tvrdí, že biatlonový zväz porušil zákon

Disciplinárna komisia Slovenského zväzu biatlonu obom reprezentantkám v piatok zakázala reprezentovať.

Biatlonistka Paulína Fialková.
Biatlonistka Paulína Fialková. Foto: TASR/AP

Slovenský zväz biatlonu svojim konaním voči sestrám Paulíne a Ivone Fialkovým údajne porušil zákon o športe, ako aj ich právo na reprezentáciu Slovenska na významných medzinárodných podujatiach. Tvrdí to Advokátska kancelária GARANT PARTNER legal s.r.o. zastupujúca obe športovkyne. Jej predstavitelia zaslali oficiálny podnet na prešetrenie protizákonného postupu SZB hlavnej kontrolórke športu.

V jej stanovisku sa uvádza, že "Zákon o športe jednoznačne určuje, že práva a povinnosti športového reprezentanta upravuje predpis športovej organizácie, čo v žiadnom prípade nie je Zmluva o zabezpečení štátnej športovej reprezentácie. Zmluvu so športovým reprezentantom predpokladá zákon o športe výlučne v oblasti osobnostných práv športovca, ktorú by si mohli obe strany po vzájomnej dohode podpísať nad rámec zákonnej úpravy. Aj napriek upozorneniu na tieto fakty zväz trvá na svojej koncepcii, kde do jedného dokumentu účelovo spojil časti týkajúce sa štátnej športovej reprezentácie so svojimi obchodným zámermi, ktoré sa týkali aj nadrámcového využívania osobnostných práv športovca."

Sestry Fialkové sa podľa ich advokátov snažili nájsť dohodu, ich pripomienky však zväz odmietol. "Na základe neúspešných jednaní naše klientky ako prejav maximálneho záujmu o reprezentáciu Slovenska podpísali a zväzu doručili Štatút reprezentanta z dielne Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu, ktorý však športový zväz odmietol akceptovať," dodali právnici.

 

Na preteky ich predbežne prihlásili

Po tom, čo Disciplinárna komisia Slovenského zväzu biatlonu (SZB) v piatok zakázala sestrám Fialkovým štartovať v reprezentácii, denník Šport s odvolaním sa na prezidenta SZB Tomáša Fuska informuje, že ich zväz predbežne prihlásil na 1. kolo Svetového pohára 2018/2019, ktoré sa od 2. decembra uskutoční v slovinskej Pokljuke.

"Zväz musí podľa medzinárodných pravidiel prihlásiť pretekárky 14 dní pred prvým štartom na súťaž Svetového pohára. Stále totiž očakávame posun vo veci, že aj sestry Fialkové podpíšu reprezentačnú zmluvu, lebo požiadavky, ktoré boli z ich strany kladené na zabezpečenie ich tímu v sezóne, sú splnené. Čiže dvere pre ich štart sú stále otvorené," hovorí Tomáš Fusko.

 

Ten sa vyjadril aj k tvrdeniam advokátskej kancelárie:  "Keby som neveril, že sa všetko vyrieši, tak by som nemohol robiť prezidenta zväzu. Jednoducho nastal nejaký spor, sú tu aj systémové chyby, názory športovcov, právnikov, okolia, rodičov. Nahromadilo sa veľa informácii, treba ich spracovať, no ja som optimista a verím, že zdravý rozum zvíťazí. Len dúfam, že tí, ktorí robia šport, a to sme my, ho budú môcť robiť so športovcami, ktorých sme vychovali. Všetci, ktorí sú pýchou nášho športu, by sa mali postaviť na štart v kombinézach reprezentácie so snahou prinášať radosť aj naďalej, trebárs ako na predchádzajúcej olympiáde. Z mojej strany môžem povedať, že som pripravený rokovať každý deň. Začiatok sezóny a Svetového pohára sa blíži, nerád by som sa vložil do úvah, čo sa môže stať, čo sa stihne, alebo nie. Dnes môžete veľa vecí vyriešil aj za 20 minút. Všetci si uvedomujeme, že čas sa kráti a treba rýchlo konať, konštruktívne a v prospech veci, no nie takým spôsobom, že sa niekto bude hrať s maximálnou lehotou na vyjadrenie," zdôraznil Fusko.

Slovenská biatlonistka Paulína Fialková sa v pondelok večer vyjadrila k sporným bodom zmluvy so Slovenským zväzom biatlonu (SZB), ktorú majú podpísať všetci reprezentanti. Hlavné výhrady má k požiadavke prevodu osobnostných práv športovca na zväz a taktiež vo svojom príspevku na svojej oficiálnej stránke pre fanúšikov na facebooku uviedla, že spor odštartovalo prepustenie hlavnej trénerky žien Anny Murínovej a bežeckého trénera Martina Bajčičáka z reprezentačného družstva.


VIAC Z Šport