04. 02. 2019 09:42 , článok bol aktualizovaný 04. 02. 2019 16:38 | HELSINKI/TASR

Zomrel „lietajúci Fín“ Matti Nykänen (†55). Mal problémy s alkoholom a skončil aj vo väzení

Príčina úmrtia zatiaľ nie je známa.

Skokan na lyžiach Matti Nykänen
Skokan na lyžiach Matti Nykänen Foto: Profimedia

V noci na pondelok zomrel vo veku 55 rokov štvornásobný olympijský víťaz v skokoch na lyžiach Matti Nykänen z Fínska. Zatiaľ nie je známa príčina úmrtia, informovala oficiálna stránka Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS).

Nykänen mal na konci svojej kariéry veľké problémy s alkoholom a jeho život bol nespútaný. Štyrikrát sa stihol rozviesť a mal tri deti.

Skokan na lyžiach Matti Nykänen (v strede)
Skokan na lyžiach Matti Nykänen (v strede) Foto: Profimedia
 

Nykänen ako jediný v histórii získal všetkých päť veľkých trofejí v skokanskom svete - zlato na ZOH, zlato na MS v skokoch i v letoch, triumf na Turné štyroch mostíkov a celkový triumf vo Svetovom pohári.

"Lietajúci Fín" prvýkrát triumfoval na ZOH na veľkom mostíku v roku 1984 v Sarajeve, kde pridal aj striebro na strednom, o štyri roky neskôr už zvíťazil na oboch a pridal zlato aj v tímovej súťaži.

Na MS získal sedem prvenstiev a celkovo 14 medailí (6+2+6). Celkový triumf v SP dosiahol v roku 1983, 1985, 1986 a 1988, na Turné 4 mostíkov v rokoch 1983 a 1988. Dokopy dosiahol v SP 46. víťazstiev. Kariéru ukončil v roku 1991.

Mimo mostíkov však mal problémy s alkoholom, čomu zodpovedali zdravotné následky. V roku 2004 ho odsúdili na 26 mesiacov vo väzení za pokus o zabitie. O dva roky neskôr na šesť mesiacov za týranie manželky, tú mal napadnúť aj v roku 2010 s nožom v ruke a odsedel si 16 mesiacov.

"Zomrela legenda tohto športu. Hlboko súcitím s jeho najbližšou rodinou a kamarátmi," vyhlásil prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach. "Fínske skoky na lyžiach? To bol Matti Nykänen. Bol môj vzor a jeden z hlavných dôvodov, prečo som začal skákať. Bol osobnosť. Nerobil si hlavu z toho, čo si o ňom myslia ostatní," poznamenal Janne Ahonen, dvojnásobný víťaz Svetového pohára a päťnásobný šampión Turné štyroch mostíkov.

Denník Bild priniesol vyjadrenie Nemca Svena Hannawalda, ktorý v sezóne 2001/2002 vyhral všetky štyri podujatia Turné štyroch mostíkov: "Som zdrvený. Ako malý chlapec som sa na neho pozeral v televízii. Jeho výkony boli ohromujúce. Žiaľ, nemal ľahký život."
Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šport