13. 02. 2019 11:21 | ARE/TASR, kc

Súboj, na ktorý čaká lyžiarsky svet: Vlhová má v 1. kole obráku oproti Shiffrinovej výhodu

Prvé kolo obrovského slalomu, ktorého autorom bude Vlhovej taliansky tréner Livio Magoni, je na programe vo štvrtok o 14.15 hod.

Petra Vlhová a Mikaela Shiffrinová obsadili v obrovskom slalome v Maribore spoločne prvé miesto.
Petra Vlhová a Mikaela Shiffrinová obsadili v obrovskom slalome v Maribore spoločne prvé miesto. Foto: Profimedia.sk

Všetky cesty vedú do Are. Slovenská lyžiarka Petra Vlhová pochádza z 1639 kilometrov vzdialeného Liptovského Mikuláša, Američanka Mikaela Shiffrinová sa narodila vo Vaile v Colorade až 7385 kilometrov od švédskeho strediska. Vekovo obe delia len tri mesiace a bez siedmich dní s trojročným rozdielom sa obe práve tu radovali z premiérového víťazstva vo Svetovom pohári. Teraz sa v Are konajú majstrovstvá sveta a obe sa v druhý týždeň šampionátu konečne stretnú na mieste, ktoré opäť definuje ich kariéry.

Shiffrinová prvýkrát triumfovala v seriáli 20. decembra 2012, odvtedy nazbierala už 56 prvenstiev a v historických tabuľkách sa radí na piate miesto, medzi ženami na tretie. Vlhová si pripísala prvý úspech 13. decembra 2015 a na konte má osem prvenstiev a vypracovala sa na najväčšiu slalomovú súperku americkej šampiónky.

Obe po prvý raz vystúpili na najvyšší stupienok v slalome, v disciplíne, ktorá ich uviedla medzi hviezdy alpského lyžovania a v ktorej v sobotu zabojujú o medaily. Predtým si však zmerajú sily vo štvrtkovom obrovskom slalome, aj v ňom už v tomto ročníku môžu pomýšľať na víťazstvo obe.

Petra Vlhová spoločne s Američankou Mikaelou Shiffrinovou zvíťazili v obrovskom slalome Svetového pohára 1. februára 2019 v Maribore.
Petra Vlhová spoločne s Američankou Mikaelou Shiffrinovou zvíťazili v obrovskom slalome Svetového pohára 1. februára 2019 v Maribore. Foto: TASR
 

Shiffrinová nechcela trénovať s Vlhovou

Ich cesty do Are 2019 boli odlišné, takisto aj doterajšie pôsobenie na podujatí. Shiffrinová triumfovala hneď na úvod v super-G, ukázala svoju stúpajúcu všestrannosť a získala zlato na štvrtých MS za sebou. Dosiaľ jej patril najvyšší stupienok v slalome. Alpskú kombináciu i zjazd vynechala a sústredila sa na točivé disciplíny.

Tvrdí, že sa poučila zo zimných olympijských hier v Pjongčangu, kde sa na nej po víťazstve v "obráku" prejavila najmä psychická únava a v slalome skončila štvrtá.

Jej rozhodnutie neštartovať v kombinácii ani zjazde vyvolalo polemiku zo strany krajanov Bodeho Millera i Lindsey Vonnovej, podľa ktorých mohla v Are atakovať päť zlatých medailí. Naopak, Vlhová nesúťažila v super-G, v prvom týždni sa zamerala na kombináciu a pre Slovensko vyťažila striebrom premiérové individuálne pódium na MS.

Vlhová sa po zisku striebornej medaily v kombinácii presunula s celým svojim tímom zo švédskeho Aare do nórskeho Trysilu, kde v uplynulých troch dňoch trénovala obrovský slalom.

„Našli sme tam výborné podmienky na nerušený tréning. V tomto stredisku sa pripravovala aj Mikaela Shiffrinová. Každý tím však mal k dispozícii inú sekciu kopca, keďže Mikaela nechcela s Petrou trénovať," povedal Petrin brat Boris Vlha, v rozhovore pre denník Šport.

Teraz sa ich cesty v Are spoja v disciplínach, kde o ich štarte nemohlo byť pochýb. Prvé kolo obrovského slalomu, ktorého autorom bude Vlhovej taliansky tréner Livio Magoni, je na programe vo štvrtok o 14.15. Druhé kolo, ktoré sa začne o 17.45 h pod umelým osvetlením, bude stavať tréner talianskeho tímu Gian Luca Rulfi.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šport