14. 02. 2019 14:38 , článok bol aktualizovaný 14. 02. 2019 20:18 | ARE/TASR

Petra Vlhová prepísala históriu! Na MS v Are vybojovala pre Slovensko historické zlato

Vlhová vybojovala v Are už druhý cenný kov, keď nadviazala na striebro z alpskej kombinácie.

Alpská lyžiarka Petra Vlhová oslavuje zlato v obrovskom slalome na MS v Are.
Alpská lyžiarka Petra Vlhová oslavuje zlato v obrovskom slalome na MS v Are. Foto: TASR
Alpská lyžiarka Petra Vlhová reaguje po triumfe v obrovskom slalome na MS v Are.
Alpská lyžiarka Petra Vlhová reaguje po triumfe v obrovskom slalome na MS v Are.
Alpská lyžiarka Petra Vlhová reaguje po triumfe v obrovskom slalome na MS v Are.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová získala na majstrovstvách sveta vo švédskom Are zlatú medailu v obrovskom slalome. 

Zdroj: Twitter/Eurosport UK

Vo štvrtkovej súťaži triumfovala s náskokom 14 stotín pred Nemkou Viktoriou Rebensburgovou, bronzovú priečku obsadila Američanka Mikaela Shiffrinová (+0,38).

Vlhová získala pre Slovensko historický prvý titul na MS. "Je to také úžasné, neviem, čo mám povedať. Toto som nečakala. Nemala som dobrý pocit z mojej jazdy v 2. kole a keď som sa dostala do vedenia, hovorila som si, že to bude tesné. Mala som skvele pripravené lyže, pustila som ich a vyšlo to. Neuveriteľné. Sme malý tím z malej krajiny, som taká hrdá, že som mohla získať zlato pre Slovensko," vyznala sa Vlhová pre ORF.

Alpská lyžiarka Petra Vlhová reaguje po triumfe v obrovskom slalome na MS v Are.
Alpská lyžiarka Petra Vlhová reaguje po triumfe v obrovskom slalome na MS v Are. Foto: TASR/AP
 

Vlhová vybojovala v Are už druhý cenný kov, keď nadviazala na striebro z alpskej kombinácie. Pre Slovensko získala historický prvý titul na MS.

"Boli to neskutočné preteky. Gratulujem celému tímu. Fantastické, sme majstri sveta. Je za tým množstvo tvrdej práce, Livio Magoni je mág," povedal pre RTVS otec slovenskej lyžiarky Igor Vlha.

Zľava druhá Viktoria Rebensburgová, víťazka Petra Vlhová a tretia Mikaela Shiffrinová v obrovskom slalome alpských lyžiarok na M
Zľava druhá Viktoria Rebensburgová, víťazka Petra Vlhová a tretia Mikaela Shiffrinová v obrovskom slalome alpských lyžiarok na M Foto: TASR
 

1. kolo

Organizátori museli skrátiť trať 1. kola, ktorú staval Livio Magoni, tréner Vlhovej. Pre silný vietor vo vrchnej časti sa išlo z rezervného štartu, pretekárkam navyše sťažoval výkony aj mäkký povrch.

Najlepšie sa s náročnými podmienkami v 1. kole vyrovnala Rebensburgová so štartovým číslom 3, ktorá oproti suverénnej líderke Svetového pohára Shiffrinovej predviedla razantnejšiu jazdu, aj keď nie najagresívnejšiu. 

Alpská lyžiarka Viktoria Rebensburgová v obrovskom slalome na MS v Are.
Alpská lyžiarka Viktoria Rebensburgová v obrovskom slalome na MS v Are. Foto: TASR/AP
 

Hneď za Nemkou sa na trať vydala Vlhová, vicemajsterka sveta v alpskej kombinácii odštartovala výborne a vďaka dravému formátu jazdy excelovala už na prvých dvoch meraných úsekoch.

Na treťom medzičase napriek príliš nízkemu nájazdu do oblúka mala náskok 38 stotín. Krátko pred cieľom ju ešte raz vyhodilo z línie, napriek tomu sa zaradila na druhé miesto s odstupom 19 stotín na vedúcu Rebensburgovú.

Priebežná tretia priečka patrila s odstupom 0,37 sekundy Nórke Ragnhild Mowinckelovej (+0,37), Shiffrinová bola štvrtá (+0,44).

Alpská lyžiarka Ragnhild Mowinckelová v obrovskom slalome na MS v Are.
Alpská lyžiarka Ragnhild Mowinckelová v obrovskom slalome na MS v Are. Foto: TASR/AP
 

Petina reakcia po prvom kole

"Bola som trošku nahnevaná, lebo som vedela, že som urobila dve veľké chyby. Napriek nim som prišla do cieľa len so stratou 19 stotín. Viem, kde si mám dať pozor, kde sa dá zrýchliť. Druhé kolo bude veľký boj, dá sa však povedať, že je možno lepšie útočiť z druhého miesta než ísť z prvého," povedala Vlhová v cieli 1. kola.

Druhé kolo

V 2. kole za stále náročných podmienok hodila najprv rukavicu súperkám Talianka Federica Brignoneová, siedma po 1. kole.

Z čelnej pozície ju nedokázala zosadiť obhajkyňa titulu Tessa Worleyová z Francúzska, ale Shiffrinová ju sústredenou jazdou predstihla o pol sekundy. 

Alpská lyžiarka Tessa Worleyová v obrovskom slalome na MS v Are.
Alpská lyžiarka Tessa Worleyová v obrovskom slalome na MS v Are. Foto: TASR/AP
 

Mowinckelová zaostala a prišiel rad na Vlhovú. Tá od úvodu nasadila správne tempo, držala si vedenie a napriek zaváhaniu po 2. medzičase doviezla do cieľa náskok 38 stotín na Američanku.

Rebensburgová rovnako odštartovala výborne, zdalo sa, že si zlato postráži, ale v cieľovom úseku stratila a napokon titul prenechala Vlhovej.

Alpská lyžiarka Petra Vlhová reaguje po triumfe v obrovskom slalome na MS v Are.
Alpská lyžiarka Petra Vlhová reaguje po triumfe v obrovskom slalome na MS v Are. Foto: TASR/AP
 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šport