14. 02. 2019 13:58 | REYKJAVÍK/kc

Islandský obor "The Mountain" prekonal svetový rekord v mŕtvom ťahu

Björnsson zverejnil video so svojim úspešným pokusom na sociálnej sieti.

Hafþór Júlíus Björnsson prekonal svetový rekord v mŕtvom ťahu technikou elephant bar.
Hafþór Júlíus Björnsson prekonal svetový rekord v mŕtvom ťahu technikou elephant bar. Foto: reprofoto: Facebook/Hafþór Júlíus Björnsson

Islandský obor Hafthor Júliús Björnsson vytvoril nový svetový rekord v mŕtvom ťahu. Najsilnejší muž sveta zdvihol 473 kilogramov a o jeden kilogram tak prekonal vlastný výkon z minulého roka. Ide však o neoficiálny zápis.

Hafthor svoj pokus robil s pomocou dhej tyče (elephant bar). V praxi to znamená, že samotná činka je dlhšia, čo spôsobuje jej väčšie prehýbanie, a tak v prvých zopár sekundách nemusel dvíhať celú váhu. Treba dodať, že absolútny rekord v mŕtvom ťahu drží Angličan Eddie Hall, ktorý síce pomocou kratšej tyče no v spevňujúcom drese zdvihol 500 kilogramov.

Björnsson zverejnil video so svojim úspešným pokusom na sociálnej sieti.


Silák z Islandu sa vlani stal prvým mužom, ktorý v jednom roku zvíťazil na troch najprestížnejších súťažiach: Arnold Strongman Classic, Europe's Strongest Man a World's Strongest Man.

Thor, ako znie skrátená verzia jeho mena je známy aj mimo vzpieračské kruhy. Fanúšikovia úspešného seriálu Hra o tróny ho poznajú ako Horu (The Mountain) - osobného strážcu kráľovnej Cersei.


VIAC Z Šport