02. 03. 2019 21:57 , článok bol aktualizovaný 03. 03. 2019 08:31 | GLASGOW/TASR

VIDEO: Boj do posledného centimetra. Takto sa stal Ján Volko majstrom Európy

Slovenský šprintér bojoval pred HME aj so zranením zadného stehenného svalu.

Šprintér Ján Volko oslavuje triumf na halových majstrovstvách Európy v pretekoch na 60 metrov. (archív)
Šprintér Ján Volko oslavuje triumf na halových majstrovstvách Európy v pretekoch na 60 metrov. (archív) Foto: TASR/AP

Slovenský šprintér Ján Volko získal vo finále behu na 60 m na HME v Glasgowe zlatú medailu časom 6,60 s, keď zdolal druhého Turka Emre Zafera Barnesa (6,61) a tretieho Holanďana Jorisa van Goola (6,62).

Volko mal spomedzi finalistov zabehnutý tretí najlepší sezónny čas (6,58), pred ním boli Turek Barnes (6,55), Nemec Kranz (6,56) a nezabúdalo sa ani na obhajcu titulu Brita Kiltyho, ktorý pred dvomi rokmi v Belehrade ako jediný zdolal strieborného Volka. 

Zdroj: Twitter/Eurosport

Slovenský šprintér bojoval pred HME aj so zranením zadného stehenného svalu, no rozbehy i semifinále zvládol parádne a do finále postúpil s najrýchlejším časom.

Zakľakol do 5. dráhy a tlačenicu, ktorá vznikla na samom konci, skvele zvládol. Zaujímavé bolo, že Volkov reakčný čas na štarte 0,178 bol najhorší zo všetkých.

Po dobehnutí vzniklo veľké napätie, kto zvíťazil, no netrvalo dlho a najviac zo všetkých sa radoval Volko. K veľkej eufórii si pribalil aj slovenskú zástavu a dlho si vychutnával potlesk zaplnenej haly.

Nespútaná radosť 22-ročného zverenca trénerov Nadi Bendovej a Róberta Kresťanka sa prejavila aj v jeho reakcii: "Ani si to všetko neuvedomujem, asi až neskôr si úplne užijem fakt, že som zlatý. Je to jednoducho úžasné a som vďačný všetkým, ktorí mi pomáhali, či už rodičia, tréneri, fyzioterapeuti a ďalší. Neviem, čo by som viac dodal, je to podobné ako pred dvoma rokmi v Belehrade, keď som bol odrazu strieborný. Pred finále som mal problémy, každý o nich vedel, nič nenaznačovalo, že to skončí takto. Je to naozaj ako zázrak. Za týmto úspechom sa ukrýva obrovská starostlivosť, aj keď som sa nevyhol nejakým problémom, vždy sme vedeli formu správne doladiť na ten najdôležitejší okamih. Aj my sa neustále učíme, preto si už dlhšie udržiavam takú formu, ktorá prináša radosť."

Na ženskej šesťdesiatke prekvapujúco triumfovala Poľka Ewa Swobodová a v 21 rokoch si vybojovala prvé veľké zlato medzi ženami. Zdolala aj veľkú šprintérsku osobnosť Holanďanku Schippersovú i obhajkyňu titulu Britku Philipovú.

Finálové výsledky

60 m muži: 1. Ján VOLKO (SR) 6,60, 2. Emre Zafer Barnes (Tur.) 6,61, 3. Joris van Gool (Hol.) 6,62, 4. Richard Kilty (Brit.) 6,66, 5. Konstadínos Zíkos Gr.) 6,67, 6. Amaury Golitin (Fr.) 6,67

60 m ženy: 1. Ewa Swobodová (Poľ.) 7,09, 2. Dafne Schippersová (Hol.) 7,14, 3. Asha Philipová 7,15, 4. Kristal Awuahová (obe Brit.) 7,15, 5. Mujinga Kambundjiová (Švajč.) 7,16, 6. Maja Mihalinecová (Slovin.) 7,21

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šport