05. 03. 2019 18:13 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Zlatému Jánovi Volkovi hrozí, že nedostane od štátu podporu. Bude reprezentovať inde?

Mladý atlét vyhral šprint na 60 metrov na halových majstrovstvách Európy v Glasgowe.

Šprintér Ján Volko počas tlačovej konferencie pred odletom na XI. ME do 23 rokov.
Šprintér Ján Volko počas tlačovej konferencie pred odletom na XI. ME do 23 rokov. Foto: TASR

Ani parádny výsledok mu nemusí zaručiť podporu. Majster Európy v šprinte na 60 metrov Ján Volko môže reálne dopadnúť tak, že ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu jeho zlato z Glasgowa neocení.

Ako informuje sport.sk, naši elitní športovci sú združení do Top tímu. Ich menoslov sa zostavuje podľa dosiahnutých výsledkov a na základe najhodnotnejšieho dosiahnutého úspechu im podľa vopred stanovených kritérií prináleží aj finančný príspevok.

Ján Volko dostal tento rok dotáciu od štátu vo výške 20-tisíc eur a ďalších 6-tisíc prináleží jeho realizačnému tímu. Vybojoval si ich za zlato na juniorských majstrovstvách Európy 2017. Striebro z halového európskeho šampionátu bolo z politického pohľadu bezvýznamné.

A hrozí, že rovnako to bude aj budúci rok. Hoci je čerstvým halovým európskym šampiónom, ministerstvo ho nemusí podporiť.

„Tento rok je Ján Volko zaradený do Top tímu na základe výsledku z majstrovstiev Európy do 23 rokov z roku 2017. Teda nie preto, že bol pred dvomi rokmi druhý a vlani šiesty na európskom, resp. svetovom halovom šampionáte. Športovec má raz za dva roky povinnosť obhájiť svoje postavenie v Top tíme. Tým, že sa tam nepočítajú halové podujatia, tak Ján Volko si svoje postavenie neobháji a budúci rok by bol z Top tímu vyhodený,” vysvetlil šéftréner Slovenského atletického zväzu (SAZ) Martin Pupiš.

„Naozaj nechcem vyzerať namyslene, ale už neviem, čo iné, okrem titulu majstra Európy, by mal človek spraviť, aby bol zaradený do podpory štátu. A nejde iba o mňa. Preteky na 400 metrov v hale nie sú podľa nášho štátu to isté ako štyristovka vonku. Pokiaľ mi matematika hovorí dobre, tak 400 sa rovná 400. Treba sa pozerať na atletiku ako na celok,” povedal Volko na tlačovej konferencii po prílete z HME.

Volko priznal, že mu už napadlo iné riešenie, a síce reprezentovať inú krajinu. „Nie je také jednoduché niekam sa dostať. Som Slovák a som na to hrdý. Aj keď podmienky sú u nás také, aké sú. Vzhľadom na to, aké úspechy dosahujú slovenskí športovci, tak si myslím, že sú to čarodejníci,” vyriekol.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šport