21. 03. 2019 17:15 , článok bol aktualizovaný 21. 03. 2019 18:25 | OSLO/TASR

Kuzminová vyhrala šprint v Osle a obhájila malý glóbus, na stupni víťazov aj Fialková

V Nórsku panovalo teplé počasie okolo 10 stupňov s miernym vetrom na strelnici.

Biatlonistky, zľava druhá Franziska Preussová, víťazka Nasťa Kuzminová a tretia Paulína Fialková v šprinte v Osle na Holmenkolle
Biatlonistky, zľava druhá Franziska Preussová, víťazka Nasťa Kuzminová a tretia Paulína Fialková v šprinte v Osle na Holmenkolle Foto: TASR

Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová triumfovala v šprinte vo finále Svetového pohára v Holmenkollene a zároveň obhájila malý krištáľový glóbus v tejto disciplíne.

Úspech slovenskej výpravy v nórskom stredisku podčiarkla výborným výkonom jej krajanka Paulína Fialková, ktorá finišovala na tretej pozícii.

Ďalším dvom Slovenkám v štartovom poli sa nedarilo, Ivona Fialková i Terézia Poliaková spravili zhodne štyri chyby na strelnici a obsadili 86. (+2:56,7 min) respektíve 104. miesto (+4:20,9 min).

Your Top 3 of the women's sprint in @hkskifestival #HOL19

Anastasiya Kuzmina
Franziska Preuss @skiverband
Paulina Fialkova

You can rewatch the competition live on https://t.co/bk5aBBso9Q pic.twitter.com/KhKJRKKsZl

- IBU World Cup (@IBU_WC) 21. marca 2019

Zdroj: Twitter/IBU World Cup

V Nórsku panovalo teplé počasie okolo 10 stupňov s miernym vetrom na strelnici. Úradujúca majsterka sveta v šprinte Kuzminová mala najväčšiu šancu aj na celkový triumf v disciplíne v SP, keď túto zimu nazbierala najviac zo všetkých 311 bodov. Za ňou boli obe Talianky, Lisa Vittozziová zaostávala o dva, Dorothea Wiererová o 11 bodov.

Priebeh pretekov

Ako prvá zo Sloveniek vyštartovala z 12. pozície Paulína Fialková, na úvodnej ležke predviedla bezchybný výkon a zaradila sa priebežne na tretiu priečku.

Aj druhú položku v stoji zvládla bez jedinej chybičky a strelnicu opustila na priebežne prvej priečke s veľkou šancou na vynikajúci výsledok.

Anastasii Kuzminovej, ktorá stále držala šancu aj na celkové prvenstvo v SP, ušiel posledný výstrel na ležke a musela na trestné kolo.

Tridsaťštyriročná trojnásobná olympijská víťazka však už niekoľkokrát v kariére ukázala, že ani jedna chyba na strelnici ju nedokáže pripraviť o víťazstvo. 

Biatlonistka Anastasia Kuzminová v cieli šprintu v Osle na Holmenkollene.
Biatlonistka Anastasia Kuzminová v cieli šprintu v Osle na Holmenkollene. Foto: TASR
 

Podarilo sa jej to na ZOH i uplynulých MS vo švédskom Östersunde. Kuzminová sa svojej šance chopila, opäť predviedla vynikajúci bežecký výkon a na stojku prišla s výrazným náskokom. Druhú položku zvládla bezchybne a zaradila sa na prvé miesto.

P. Fialková taktiež v behu nezaostala a do cieľa prišla priebežne prvá so 17-sekundovým náskokom pred dovtedajšou líderkou Tiril Eckhoffovou z Nórska.

Chvíľu na to však finišovala Kuzminová, ktorá po bravúrnom behu prekonala svoju krajanku ešte o ďalších 25,1 sekundy a tento výkon sa už len veľmi ťažko prekonával.

V ďalšom priebehu ju už žiadna z pretekárok nedokázala zdolať. Paulínu Fialkovú nakoniec odsunula na tretie miesto Nemka Franziska Preussová, ktorá ju zdolala o necelé štyri sekundy.

Sprava biatlonistky Anastasia Kuzminová a Paulína Fialková sa objímajú v cieli šprintu v Holmenkollene.
Sprava biatlonistky Anastasia Kuzminová a Paulína Fialková sa objímajú v cieli šprintu v Holmenkollene. Foto: TASR
 

Hlasy

"Odbehla som veľmi dobré preteky, aj keď prišla jedna chybička na poslednej ležke. Dnes som sa nastavila tak, že 'Nasťa nech sa deje hocičo, nerozčuľuj sa, nerozmýšľaj nad priebehom pretekov a snaž sa užiť si to'. Táto sezóna bola skôr taká bonusová, ako zameraná na víťazstvá. Až do MS som netušila, že môžem mať glóbus. Tak som rada, že sa to podarilo," povedala Kuzminová.

Aj Paulína Fialková bola spokojná so svojím výkonom. "Som spokojná, konečne mi vyšli dve nuly a mohla som sa s tým riadne popasovať na trati. Síce sa necítim fyzicky tak dobre, ale s celkovým výkonom som spokojná. Napriek teplu nebola trať zlá. Prišlo mi to tak, že som ani poriadne nevyštartovala a už som bola na strelnici," uviedla.

Biatlonistka Paulína Fialková v cieli šprintu v Osle na Holmenkollene.
Biatlonistka Paulína Fialková v cieli šprintu v Osle na Holmenkollene. Foto: TASR
 

"To je fantázia, mám pocit, že sa opakuje Nové Město na Morave, kde sme skončili na prvom a druhom mieste v masse," radoval sa z výsledku prezident Slovenského zväzu biatlonu Tomáš Fusko. "Je to neskutočné, keď sú naše dievčatá na stupni. Nasťa si domov odnesie malý krištáľový glóbus, takže super deň. Pre nás, slovenský biatlon i pre celý slovenský šport, je to obrovská radosť. Ja som veľmi veril, že to takto dopadne, Nasťa je veľký športovec a ukázala to vždy na dôležitých podujatiach. Holmenkollen má rada a aj sa to prejavilo."

Prezident SZB pobehoval na trati a aj hlasno povzbudzoval. "Naozaj som behal na trati, tentoraz som nebol na strelnici, a tam je úsek, kde sa dalo trikrát povzbudzovať. Kričal som tak, ako mi hlasivky dovolili, na konci heja, heja Slovensko."

šprint výsledky:

1. Anastasia KUZMINOVÁ (SR) 19:56,2 min (1 tr. okr.),
2. Franziska Preussová (Nem.) +21,2 s (0),
3. Paulína FIALKOVÁ (SR) +25,1 (0),
4. Célia Aymonierová (Fr.) +30,4 (0),
5. Denise Herrmannová (Nem.) +34,0 (2),
6. Marte Olsbu Röiselandová (Nór.) +35,5 (1),
7. Tiril Eckhoffová (Nór.) +42,2 (1),
8. Linn Perssonová (Švéd.) +46,3 (0),
9. Emma Lunderová (Kan.) +49,0 (0),
10. Elisabeth Högbergová (Švéd.) +50,2, ...
86. Ivona FIALKOVÁ +2:56,7 (4),
104. Terézia POLIAKOVÁ (obe SR) +4:20,9 (4)

celkové poradie SP:

1. Dorothea Wiererová (Tal.) 882 b,
2. Lisa Vittozziová (Tal.) 852,
3. Röiselandová 791,
4. KUZMINOVÁ 784,
5. P. FIALKOVÁ 643,
6. Hanna Öbergová (Švéd.) 633

konečné poradie SP v šprinte:

1. KUZMINOVÁ 371 b,
2. Wiererová 330,
3. Röiselandová 326,
4. Vittozziová 30

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šport