04. 04. 2019 09:34 | NEW YORK/TASR

Fury, Wilder, Joshua. Termíny zápasov týchto boxerov sú na svete

Ešte začiatkom roka to vyzeralo, že priaznivci sa môžu tešiť na odvetu Wilder - Fury s výhľadom unifikačného duelu medzi víťazom a Joshuom.

Fury vs, Wilder
Fury vs, Wilder Foto: TASR/AP

Britský profesionálny boxer Anthony Joshua, jeho krajan Tyson Fury i Američan Deontay Wilder už majú naplánované najbližšie vystúpenia.

Neponúknu však vzájomný súboj v rámci top trojice superťažkej hmotnostnej kategórie a namiesto toho na nich čakajú oponenti menej zvučného kalibru.

Termíny

Wilder odštartuje šnúru 18. mája, keď nastúpi v Barclays Center v New Yorku proti krajanovi Dominicovi Breazealemu.

Joshua sa predstaví 1. júna v newyorskej Madison Square Garden v zápase s Američanom Jarrellom Millerom a Fury si o dva týždne neskôr v Thomas & Mack Center v Las Vegas zmeria sily s Nemcom Tomom Schwarzom.

Ešte začiatkom roka to pritom vyzeralo, že priaznivci sa môžu tešiť na odvetu Wilder - Fury s výhľadom unifikačného duelu medzi víťazom a Joshuom.

Decembrový úvodný vzájomný súboj mal strhujúce dvanáste kolo i kontroverzný remízový výsledok, no na druhej strane uchoval obom nulu v kolónke prehier. Obaja opakovane vyjadrili odhodlanie stretnúť sa znova.

Zmluvy boxerov

Kariéry boxerov sa však neriadia iba športovou stránkou a v tomto prípade vzďaľujú všetkých troch kontrakty s rôznymi vysielacími spoločnosťami.

Joshua má zmluvu s novou internetovou platformou DAZN, zatiaľ čo Fury sa nedávno dohodol s televíziou ESPN. Wilder je zatiaľ "voľný hráč" a na duel s Breazealeom má jednozápasový kontrakt so Showtime.

Vysielatelia si konkurujú a len neradi spolupracujú, Showtime a HBO, ktoré už ukončilo dlhoročné pôsobenie v boxe, spoločne priniesli jedine konfrontácie Lennox Lewis - Mike Tyson (2002) a Floyd Mayweather - Manny Pacquiao (2015).

"Nová zmluva Tysona Furyho s ESPN je to najhoršie, čo sa mohlo stať superťažkej váhe," napísal magazín The Forbes, lebo hrozí, že sa rozšíri zoznam zápasov, čo sa napriek dopytu nikdy neuskutočnili, na ktorom už figurujú Lewis vs. Riddick Bowe či odveta medzi Sugarom Rayom Leonardom a Marvinom Haglerom.

"Telenovela"

"Dnešná superťažká divízia je telenovela. Dúfal som, že nesporného šampióna spoznáme minulý alebo tento rok. Zdá sa však, že okrem mňa to nikomu neponáhľa. Je to ako dať mačky do jednej škatule, kým vložíte druhú, prvá vyskočí," zhodnotil na portáli badlefthook.com situáciu Lewis, ktorý je naďalej posledný nesporný šampión najsledovanejšej váhy.

Stal sa ním v roku 1999 a dosiaľ ho nikto nenapodobnil. Joshua drží opasky verzií WBA, IBF a WBO, Wilder vlastní titul WBC a Fury si môže nárokovať na pomyseľnú poctu lineárneho šampióna, keďže zdolal predchádzajúceho majiteľa tohto oslovenia Vladimira Klička a stále neprehral.

Duely proti iným súperom

Držitelia titulov si okrem toho musia pravidelne plniť povinné obhajoby proti súperom, ktorých im určí riadiaca organizácia.

Svojej šance zabojovať o opasky sa dožadujú ďalší, čo môže ešte oddialiť "superzápas". Brit Dillian Whyte ťahá od neúspechu s Joshuom sériu deviatich víťazstiev, Bulhar Kubrat Pulev triumfoval od prehry s Vladimirom Kličkom sedemkrát za sebou.

Kubánec Luis Ortiz vlani takmer pokoril Wildera a potom si pripísal tri víťazstvá. Na debut v superťažkej divízii sa chystá Ukrajinec Oleksandr Usyk, ktorý bol doteraz nesporný šampión ťažkej hmotnostnej kategórie (do 90,72 kg).

Pondelňajšie ukrajinské správy o návrate Vladimira Klička na Olympijskom štadióne v Kyjeve sa ukázali ako prvoaprílový žart, ale nie je tajomstvo, že DAZN chce angažovať aj jeho a prilákať ho naspäť zo športového dôchodku.

Po jarnom sklamaní bude dôležitý nasledujúci Wilderov krok, pokiaľ sa upíše DAZN alebo ESPN, zvýši to pravdepodobnosť aspoň jedného z najžiadanejších súbojov. Zatiaľ s ním, Joshuom a Furym vstúpia do ringu Breazeale, Miller a Schwarz.

Fanúšikovia budú dúfať, že na remízu Wildera s Furym nebudú spomínať ako na záverečný hodnotný diel, po ktorom sa ich obľúbený seriál zmenil na "telenovelu" definitívne.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šport