03. 05. 2019 22:26 | DAUHA/TASR

Semenyová po prehratom spore zvíťazila na mítingu DL v Dauhe

Pravidlo, ktoré núti pretekárky polroka pred súťažami udržať hladinu testosterónu pod stanovenú úroveň, začne platiť 8. mája.

Juhoafrická bežkyňa Caster Semenyová oslavuje po jej víťazstve v behu na 800 m počas mítingu Diamantovej ligy v Dauhe.
Juhoafrická bežkyňa Caster Semenyová oslavuje po jej víťazstve v behu na 800 m počas mítingu Diamantovej ligy v Dauhe. Foto: TASR/AP/Kamran Jebreili

Caster Semenyová z Juhoafrickej republiky zvíťazila v behu na 800 metrov na piatkovom atletickom mítingu Diamantovej ligy v katarskej Dauhe. Triumfovala suverénne a časom 1:54,98 minúty stanovila svetový výkon roka i rekord mítingu. Tridsiate víťazstvo na tejto trati za sebou dosiahla dva dni po tom, ako Športový arbitrážny súd (CAS) zamietol jej žalobu proti pravidlu, ktoré limituje hladinu testosterónu medzi ženami.

Dvadsaťosemročná Semenyová pútala najväčšiu pozornosť na úvodnom podujatí seriálu, je totiž otázne, či bude úradujúca olympijská i svetová šampiónka pokračovať v tejto disciplíne. Trpí poruchou, ktorá spôsobuje zvýšenú hodnotu mužského pohlavného hormónu. To jej podľa Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) poskytuje výhodu.

Pravidlo, ktoré núti pretekárky polroka pred súťažami v behoch od 400 m po míľu udržať hladinu testosterónu pod stanovenú úroveň, začne platiť 8. mája. Semenyová by musela užívať lieky na zníženie hladiny hormónu, čo však odmieta. Juhoafrická atletická asociácia (ASA) ešte zvažuje, že sa obráti na Švajčiarsky najvyšší súd.

Ďalšia alternatíva je prechod na 5000 m, Semenyová sa však nevzdáva nádeje, že bude súťažiť na osemstovke bez nutnosti užívať lieky. "Nemôžem hovoriť o prípade, iba o behu. Niektoré záležitosti nedokážem kontrolovať, verím môjmu právnemu tímu. Urobia všetko, aby ma vrátili na trať. V momentálnej situácii sa nedá predpovedať budúcnosť, no neukončím kariéru. Ako by som mohla vo veku 28 rokov? Stále sa cítim mladá a energická, mám pred sebou minimálne desať rokov v atletike. Nie je podstatné ako, ale to, že sa jej budem venovať," vyhlásila Semenyová podľa BBC.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šport