16. 06. 2019 14:04 , článok bol aktualizovaný 16. 06. 2019 17:14 | LE MANS/TASR

ARC Bratislava nedokončil legendárne preteky 24 hodín Le Mans

ARC Bratislava tak nenadviazal na svoju premiérovú účasť na dvadsaťštyrihodinovke vo Francúzsku v roku 2017, keď obsadil celkové 46. miesto.

Na snímke automobilový pretekár Miroslav Konôpka počas tlačovej konferencie tímu ARC Bratislava.
Na snímke automobilový pretekár Miroslav Konôpka počas tlačovej konferencie tímu ARC Bratislava. Foto: TASR

Slovenský automobilový tím ARC Bratislava nedokončil preteky 24 hodín Le Mans. Približne v polovici podujatia, okolo tretej hodiny ráno, narazil do bariéry s monopostom Ligier JSP 217 Gibson Švéd Henning Enqvist. V tom čase bol slovenský tím na 25. mieste. Mechanici sa ešte takmer dve hodiny po nehode snažili dať auto dokopy, ale nakoniec sa šéf tímu Miroslav Konôpka rozhodol v pretekoch nepokračovať.

Tím ARC Bratislava v zložení Konôpka, Konstantin Tereščenko a Henning Enqvist zaplatil daň za neskúsenosť dvojice mladých zahraničných jazdcov. Počas pretekov absolvovali opakované kolízie, po poslednej sa už mechanikom nepodarilo dať monopost do stavu, aby mohol pokračovať.

"Žiaľ, ukázala sa obrovská neskúsenosť mojich mladých jazdcov, obaja strašne tlačili. Všetci tí skúsení jazdci sú v tréningu o päť sekúnd rýchlejší ako počas pretekov, ale tí moji išli opačne. O dve sekundy boli rýchlejší na kolo ako v tréningu, išli na hrane. Konstantin vyletel dvakrát von, Henning trikrát a nabúral," povedal nadránom sklamaný Konôpka.

Podľa technického šéfa tímu Andreja Studeniča prebiehalo prvých 10 hodín pretekov v poriadku. "Tie vážnejšie technické problémy prišli až po výrazných jazdeckých chybách a výletoch mimo trať. Mladí chalani asi veľmi chceli, ale nakoniec to bolo na škodu veci. My sme vedeli, že tých vpredu nemôžeme poraziť našou rýchlosťou, ale len vytrvalosťou, no a to sa nám práve nepodarilo," konštatoval Studenič.

Okrem mechanického poškodenia monopostu sa po kolíziách pridávali aj problémy s elektronikou. Tesne pred svitaním a po dlhej zastávke v boxoch sa na trať s autom ešte raz vybral Konôpka, ale po jednom kole bol nútený zamieriť späť do boxov a svoju štvrtú účasť na 24-hodinovke v Le Mans ukončiť. "Mrzí ma to, lebo si myslím, že to bola moja posladná účasť na Le Mans, ale taký je motošport," uviedol Konôpka v tlačovej správe.

ARC Bratislava nenadviazal na svoju premiérovú účasť na dvadsaťštyrihodinovke vo Francúzsku v roku 2017, keď obsadil celkové 46. miesto. Prvenstvo obhájil dvojnásobný majster sveta F1 Fernando Alonso zo Španielska, ktorý sa radoval spoločne s tímovými kolegami v Toyote Sebastienom Buemim zo Švajčiarska a Japoncom Kazukim Nakadžimom.

Výsledky:

1. Sebastien Buemi (Švaj.), Kazuki Nakadžima (Jap.), Fernando Alonso (Šp.) Toyota TS050 - Hybrid 385 kôl, 2. Mike Conway (V. Brit.), Kamui Kobajaši (Jap.), Jose Maria Lopez (Šp.) Toyota TS050-Hybrid) -16,972 s, 3. Vitalij Petrov, Michail Alešin (obaja Rus.), Stoffel Vandoorne (Belg.) SMP Racing - BR Engineering 379 kôl, ... Miroslav KONÔPKA (SR), Konstantin Tereščenko (Rus.), Henning Enqvist (Švéd.) ARC Bratislava nedokončil

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šport