Live
Sledujte NAŽIVO: Igor Matovič po rokovaní vlády
Sledujte tu
25. 09. 2019 14:37 | DUAHA/TASR

Ruským atlétom predĺžili pre doping suspendáciu

Rozhodnutie prišlo niekoľko dní po zverejnení podozrenia, že Rusi dodali WADA zmanipulované dáta.

Archívna snímka.
Archívna snímka. Foto: TASR

Členovia Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) drvivou väčšinou odsúhlasili predĺženie suspendácie Ruska. Na stredajšom 52. Kongrese IAAF v katarskej Dauhe hlasovalo za sankcie 164 z prítomných 194 delegátov.

Rusi sú mimo svetovej atletiky od novembra 2015, keď im IAAF pozastavila členstvo za štátom podporovaný doping. Tamojší pretekári sa odvtedy môžu zúčastňovať na medzinárodných podujatiach iba na základe výnimiek a pod neutrálnou vlajkou.

Rozhodnutie prišlo niekoľko dní po zverejnení podozrenia, že Rusi dodali Svetovej antidopingovej agentúre (WADA) zmanipulované dáta z moskovského laboratória. Ich vydanie bola jedna z podmienok na opätovné začlenenie Ruskej antidopingovej agentúry do WADA.

"Nie je o čom vyjednávať. Stanovili sme podmienky, ktoré musia byť do bodky splnené. Ak sa chcú opäť dostať do medzinárodného spoločenstva, nemôžu zostať žiadne pochybnosti," povedal znovuzvolený prezident IAAF Sebastian Coe.

Podľa vedúceho zvláštnej skupiny IAAF pre Rusko Runeho Andersona sa síce uskutočnili zmeny k lepšiemu, ale zatiaľ nenastal čas na zrušenie suspendácie. Výhrady mal najmä k aktívnej činnosti ľudí, ktorých v minulosti spojili s dopingom. "Stále sa vyskytujú prípady, keď potrestaní lekári a tréneri naďalej spolupracujú s atlétmi. Ruský zväz stále nedokázal vynútiť zákaz činnosti," citovala Andersena agentúra DPA.

Andersen tiež vyzdvihol prípad skokana o žrdi Danila Lysenka. Ten vlani prišiel o súťažnú výnimku po tom, čo porušil pravidlá WADA, keď neinformoval komisárov o svojom pobyte. Ruskí funkcionári sa však pokúsili sfalšovať lekárske záznamy a Jednotke atletickej integrity (AIU) poslali správu, podľa ktorej Lysenko nesplnil povinnosť z dôvodu choroby. "Samotný Lysenko pripustil, že dokument bol sfalšovaný," uviedol Andersen.

Prezident Ruského atletického zväzu Dmitrij Šľachtin proti sankciám argumentoval oslabením pozície odvetvia v krajine. Podľa jeho slov odvetvie čelí úbytku sponzorov aj športovcov. "Naši pretekári prichádzajú o motiváciu. Máme aj menej trénerov, už asi tisícka prešla do iných športov. Rodičia nechcú svoje deti dávať na atletiku," vymenoval Šľachtin negatívne dôsledky opatrení.

Coe však na záver pripomenul, že IAAF nemá záujem o uplatňovanie kolektívnej viny a umožnila štartovať viac ako sto Rusom na medzinárodnom fóre. Na MS v Dauhe (27. septembra - 6.októbra) sa predstavia desiatky ruských atlétov pod neutrálnou vlajkou: "Nechceme brániť športovcom súťažiť. Musíme však oddeliť čistých pretekárov od tých nečestných."

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šport