19. 11. 2019 11:35 , článok bol aktualizovaný 19. 11. 2019 11:43 | MONTREAL/TASR, kc

Rusom hrozí, že ich vylúčia z olympiády aj z EURO 2020

Dáta, ktoré získala WADA z moskovského laboratória, mohli obsahovať až tisíce zmien.

Na archívnej snímke z 24. mája 2016 zamestnankyne Ruskej antidopingovej agentúry pracujú v laboratóriu so vzorkami v Moskve.
Na archívnej snímke z 24. mája 2016 zamestnankyne Ruskej antidopingovej agentúry pracujú v laboratóriu so vzorkami v Moskve.

Svetová antidopingová agentúra (WADA) zverejnila dátum, kedy rozhodne o tom, či ruské laboratórium manipulovalo s dopingovými vzorkami. Vykoná tak na zasadnutí 9. decembra v Paríži.

Rusku hrozí, že mu obmedzia právo organizovať športové podujatia a zúčastniť sa olympijských hier aj ME vo futbale. Bude to jeden z posledných úkonov dosluhujúceho prezidenta agentúry Craiga Reedieho. Správu zverejnila agentúra AP.

Podľa informácii britského portálu The Guradian je už teraz jasné, že WADA odporučí svojmu výkonnému výboru, aby opäť zakázal ruským športovcom štart na významných športových podujatiach.

Dáta, ktoré získala WADA z moskovského laboratória, mohli obsahovať až tisíce zmien. Minulý mesiac to priznal šéf RUSADA Jurij Ganus v rozhovore pre nemecké periodikum Der Spiegel.

Podľa jeho slov sa s dátami manipulovalo na prelome rokov 2018 a 2019, keď WADA čakala na ich sprístupnenie. Zásahy sa mohli týkať aj mien športovcov. Sprístupnenie dát z moskovského laboratória bolo jednou z podmienok WADA pre opätovné začlenenie RUSADA do celosvetovej organizácie.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šport