28. 02. 2020 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Britské deti nemôžu hlavičkovať pri futbale, podľa štúdie to môže spôsobiť poškodenie mozgu

Športový lekár so zákazom nesúhlasí.

Hlavičkovanie pri futbale môže byť vraj nebezpečné.
Hlavičkovanie pri futbale môže byť vraj nebezpečné. Foto: TV Markíza

Majú deti pri futbale hlavičkovať alebo je to pre nich nebezpečné? Škótskym a anglickým deťom to zakázali. Podľa štúdie môže hlavičkovanie zvýšiť riziko poškodenia mozgu, aj keď sa žiaden konkrétny prípad nepotvrdil. Zákaz platí iba na tréningoch, v zápasoch deti loptu hlavou odraziť môžu.

Malí futbalisti na britských ostrovoch si hlavičkovanie už nenacvičia. Tamojší predstavitelia ho s okamžitou platnosťou zakázali. Dôvodom je štúdia z Glasgovu, podľa ktorej majú bývalí futbalisti trojnásobne vyššiu šancu, že zomrú na mozgové ochorenie. Podľa športového lekára sa o hlavičkovaní detí diskutuje už roky.

U nás sa hlavičkovanie pri úplne malých futbalistoch veľmi netrénuje. Na druhej strane odborníci hovoria, že vynechávať hlavičkovanie z tréningov úplne je nezmysel.

„Keď sa naučia deti už v rannom veku správne koordinovať svoje telo pri výskoku, pri pokuse o hlavičku, tak tam problém nehrozí. Ja by som to vôbec nevypúšťal," hovorí športový lekár Pavel Malovič.

Deti hlavičkujú len zriedkavo. Odborníci sa však zhodnú, že ovládať by to mali, patrí to k základným zručnostiam futbalistu.

Dnešné lopty sú podľa odborníkov menšie a hlavičkuje sa zriedkavo.

Viac sa dozviete v reportáži Ľubice Janíkovej.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šport