01. 04. 2020 20:06 | BRATISLAVA/TV Markíza

Koronavírusová kríza ochromila slovenský šport. Doplácajú na ňu aj najsilnejšie značky

Klubom chce pomôcť aj štát, o opatreniach sa však ešte len bude rokovať.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Hokejový Slovan utlmil činnosť, futbalová Žilina je v likvidácii. Kríza spôsobená koronavírusom tvrdo zasiahla slovenský šport a doplácajú na ňu aj najsilnejšie značky. Je ohrozená budúcnosť profesionálneho športu u nás?

Po dlhých rokoch v KHL a problémoch s dlhmi sa hokejový Slovan vrátil späť do slovenskej extraligy. Hneď v prvej sezóne mohol siahať na titul, súťaž však pre koronavírus ukončili predčasne a rozpočet nášho najslávnejšieho klubu to zasiahlo až tak, že sa rozhodol utlmiť svoju činnosť.

Súčasné zmluvy s hráčmi A mužstva ako aj členmi realizačného tímu nebudú predĺžené. Pracovný pomer sa skončí aj väčšine zamestnancov klubu.

Vedenie vyrátalo, že predčasným ukončením sezóny prišiel Slovan o viac ako milión eur. A to je pre klub, ktorý sa trápi s dlhmi voči hráčom aj mestu, obrovský problém.

Slovanisti v tom však nie sú sami. Väčšie či menšie problémy má pre aktuálnu situáciu mnoho klubov. Niekde sa to rieši znižovaním platu o 30 či 40 percent, inde nastupujú tvrdé výpovede. Napríklad MŠK Žilina, jeden z najúspešnejších klubov našej futbalovej histórie, je v likvidácii a výpoveď dostalo 17 hráčov. Hráči dostali od klubu návrh na zníženie platov o 80 percent, čo však odmietli.

Prepustení žilinskí futbalisti a aj hráči z iných klubov, ktorí by mohli dopadnúť rovnako, však majú šťastie, že hrajú práve futbal. Väčšinou sú to totiž zamestnanci, a tak s ich výplatami môže klubom pomôcť štát.

Ak budú aktivované štátne opatrenia, tak štát sa bude podieľať na ich platoch do výšky 1100 eur. Hráči zarábajú okolo 2000 eur, doplatky klubov tak budú na úrovni 20, 30, 40 percent z platov zamestnancov.

Oveľa horšie sú na tom iné kolektívne športy vrátane hokeja. Točí sa v nich výrazne menej peňazí, hráči často zarábajú len niekoľko stoviek eur, aj to iba v mesiacoch, v ktorých sa hrá. A ako nechcený bonus sú to často živnostníci, čiže v prípade výpovede nie sú prakticky vôbec chránení.

Klubom chce pomôcť aj štát, o opatreniach sa však ešte len bude rokovať. Budúcnosť profesionálneho športu je tak naďalej hmlistá. Všetko závisí od toho, ako dlho budeme bojovať s vírusom a ako veľmi zasiahne našu ekonomiku.

 

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk


VIAC Z Šport