20. 05. 2020 10:33 | BRATISLAVA/kc

Varovné príbehy slávnych športovcov: Zarobili milióny a napriek tomu skončili v dlhoch

V našom zozname nájdete zástupcov siedmich športov.

Diego Maradona, Mike Tyson a O. J. Simpson.
Diego Maradona, Mike Tyson a O. J. Simpson. Foto: profimedia.sk, koláž: tvnoviny.sk

Zarobili tolko peňazí, že by nimi zabezpečili niekoľko generácií potomkov. Niekde sa však stala chyba. Bankrot sa nevyhýba ani slávnym a úspešným športovcom.

Niektorí doplatili na zlé investičné rozhodnutia, iných zničili závislosti od drog či hazardu, prípadne kombinácia týchto problémov.

Prečítajte si krátke príbehy 10 športovcov, ktorí napriek miliónovým zárobkom skončili v dlhoch.

John Daly prehral svoj majetok v kasínach

Bývalý skvelý golfista (54) patril na prelome 80. a 90. rokov medzi najlepších hráčov sveta. V roku 2016 sa v rozhovore pre portál ESPN priznal, že v kasínach prehral takmer 100 miliónov dolárov.

Narobil si dlhy a aj napriek tomu, že sa mu podarilo naspäť vyhrať 48 miliónov USD, nezostal mu takmer žiadny majetok. Daly hrá golf doteraz, podľa portálu celebritynetworth.com mu na konte zostali "iba" dva milióny dolárov. Boli aj časy, keď bol v ťažkom mínuse.

John Daly na turnaji v Thajsku (december 2011).
John Daly na turnaji v Thajsku (december 2011). Foto: shutterstock/mooinblack
 

Boris Becker musel predať trofeje

Legendárny nemecký tenista zarobil počas 15-ročnej kariéry 200 miliónov dolárov. V roku 2017 však nečakane vyhlásil bankrot, keď nebol schopný splatiť pôžičku vo výške tri a pol milióna eur, ktorú si dva roky predtým vzal zo súkromnej britskej banky.

Majetok najmladšieho víťaza Wimbledonu v histórii skončil v konkurze a Boris Becker (52) musel predať aj cenné trofeje a iné memorabílie. Bankrotu predchádzal rozvod s manželkou, ktorej vyplatil 25 miliónov amerických dolárov. V súčasnosti už na tom nie je až tak zle, jeho majetok odhadujú na 10 miliónov dolárov.

Evander Holyfield rozhádzal celý majetok

Evander Holyfield (57) patrí medzi legendy boxu, Ako jedinému sa mu podarilo získať titul majstra sveta až štyrikrát. Medzi rokmi 1984-2014 zarobil celkovo vyše pol miliardy dolárov. Jeho majetok v súčasnosti? Iba 500-tisíc amerických dolárov, teda 1000-krát menej. Ako sa mu to podarilo, je záhadou.

Už v roku 2008 vyhlásil bankrot a prišiel aj o svoj obrovský dom s vyše 100 izbami. Nesplácal ani alimenty na 11 detí, ktoré mal s deviatimi rôznymi ženami. Na nulu sa dostal, až keď predal všetky trofeje a memorabílie. Nedávno ohlásil návrat a črtá sa tretí súboj s Mikom Tysonom.

Život Mika Tysona je ako horská dráha

V druhej polovici 80. rokov mu pri nohách ležal celý svet. Mike Tyson (53) mal všetko - slávu peniaze aj ženy, no potom nasledoval strmý pád. Tyson zarobil počas kariéry odhadom okolo 430 miliónov amerických dolárov.

Všetko sa zmenilo po ťažkom rozvode s herečkou Robin Givens. Namiesto prípravy na zápasy chodil na večierky, holdoval drogám a prostitútkam. V roku 2003 vyhlásil osobný bankrot, v súčasnosti sa venuje pestovaniu medicínskej marihuany a nedávno ohlásil návrat do ringu. Tvrdí však, že pôjde iba o charitatívne zápasy. Jeho majetok odhadli na tri milióny dolárov.

Dennis Rodman minul milióny na pokuty

Člen siene slávy NBA, ktorý bol súčasťou dynastie Chicaga Bulls v 90. rokoch minulého storočia, patril medzi najproblémovejších basketbalistov histórie. Dennis Rodman (59) za svoje výstrelky počas zápasov vysolil milióny. Spolu s nákladným životným štýlom to prispelo k tomu, že skončil na mizine.

V roku 2012 dlžil takmer milión dolárov na alimentoch a ďalšie státisíce na daniach. Vyskúšal si aj filmovú kariéru, no v Hollywoode veľkú dieru do sveta nespravil. V súčasnosti sa jeho majetok odhaduje na 200-tisíc dolárov a patrí tak medzi "najchudobnejších" športovcov v našom zozname.

Severokórejský vodca Kim Čong-un a Dennis Rodman (sledujú basketbalovú exhibíciu v aréne v Pchjongjangu.
Severokórejský vodca Kim Čong-un a Dennis Rodman (sledujú basketbalovú exhibíciu v aréne v Pchjongjangu. Foto: TASR/AP Photo/VICE Media, Jason Mojica
 

Allen Iverson doplatil na štedrosť a závislosti

Jeden z najlepších basketbalistov tohto storočia zarobil počas 15-ročnej kariéry v NBA vyše 200 miliónov dolárov. V roku 2012 všetkých prekvapil, keď priznal, že nemá peniaze. Allen Iverson (44) doplatil na nákladný životný štýl a svoju veľkorysosť.

Rodine a kamarátom kupoval domy, drahé autá, šperky a dovolenky. V časoch najväčšej slávy ho na tripoch sprevádzalo až 50 ľudí. K tomu sa pridala alkoholová závislosť a hazard. Jeho majetok sa odhaduje na jeden milión dolárov.

O. J. Simpson sa stal symbolom pádu na dno

O. J. Simpson (72) bol stelesnením amerického sna. Kariéru v NFL ukončil ako running back, ktorý nabehal v jednej sezóne najviac yardov a následne sa presadil aj v Hollywoode. Všetko sa však zmenilo 12. júna 1994, keď svet šokovala správa o vražde jeho exmanželky a jej priateľa.

Hlavným podozrivým bol práve Simpson. Napriek usvedčujúcim dôkazom ho súd vďaka dobre zvolenej taktike právnikov oslobodil a tento krok rozdelil americkú spoločnosť. Majetok O. J. Simpsona pred nákladným súdnym procesom odhadovali na 12 milónov dolárov. Súdny proces ho však vyšiel na dvojnásobok. V cele preto podpisoval kartičky, ktoré následne vyniesli najmenej tri milióny dolárov.

Justičný omyl čiastočne napravil verdikt civilného súdu, ktorý mu nariadil zaplatiť rodinám obetí odškodné 33,5 milióna amerických dolárov. V súčasnosti je vraj jediným zdrojom jeho príjmov penzia, ktorú mu vypláca hráčska organizácia NFL. Napriek tomu, že rodinám zavraždených stále dlhuje milióny, na tieto peniaze mu podľa zákona nemôže siahnuť ani exekútor.

O. J. Simpson na archívnej fotografii zo súdneho procesu (december 1994).
O. J. Simpson na archívnej fotografii zo súdneho procesu (december 1994). Foto: Profimedia.sk
 

Marion Jonesová chcela oklamať svet

V roku 2000 na OH v Sydney získala päť medailí, z toho tri zlaté. Vtedy ešte nikto netušil, že o pár rokov o ne príde. Osudnou sa jej stala kauza laboratórií Balco, ktoré zásobovali vrcholových športovcov dopingovými látkami. Jonesová (44) sa nakoniec priznala, no okrem dopingu mala na krku podvod. Za falšovanie šekov ju odsúdili a odsedela si vo väzení polročný trest.

V roku 2013 vyhlásila bankrot. Nakrátko sa ešte vrátila k športu, keď ju angažoval tím WNBA Tulsa Shock. Napriek tomu, že počas kariéry zarobila na reklamných zmluvách milióny dolárov, v súčasnosti jej majetok odhadujú na 500-tisíc amerických dolárov.

Diego Maradona dal prednosť kokaínu pred platením daní

Jeden z najtalentovanejších futbalistov histórie si nedal povedať, a tak aj dopadol. Diego Maradona (59), v Argentíne stále považovaný za boha, je zároveň odstrašujúcim príkladom pre začínajúcich hráčov. Jeho ľahkovážna a tvrdohlavá povaha zapríčinila, že v súčasnosti je úplne na mizine. Dobehlo ho, že na začiatku 90. rokov, počas pôsobenia v talianskom Neapole, akosi pozabudol platiť dane. V tom istom období sa prevalila aj jeho kokaínová závislosť.

Talianske úrady si k Maradonovi definitívne našli cestu v roku 2009. Za daňové úniky a penále žiadali 54 miliónov amerických dolárov. Maradona následne vyhlásil bankrot a jeho jediným majetkom je v súčasnosti oficiálne iba dom, v ktorom býva. S majetkom v hodnote 100-tisíc dolárov je tak druhým najchudobnejším človekom na našom zozname. Jeho trénerská kariéra na tom tiež nie je práve najlepšie. Vrcholom bolo pôsobenie pri argentínskej reprezentácii, odvtedy paberkuje v malých kluboch.

Gascoignov deň: 100 cigariet, more alkoholu a kokaín

Geniálny futbalista, no zároveň fabrika na problémy. Paul Gascoigne (52) je zrejme najšialenejší športovec v našom zozname. Policajti z okolia jeho bydliska ho dobre poznajú a nie je to len vďaka 52 zápasom, ktoré odohral v národnom drese.

Gascoigne sa netají tým, že počas najdivokejšieho obdobia minul na kokaín denne až 2000 libier. Rovnako ako Maradona neplatil dane a v roku 2016 sa iba tesne vyhol bankrotu. V súčasnosti je 200-tisíc libier v mínuse a je tak najchudobnejší v našom zozname.

Paul Gascoigne nastupuje do policajného auta (august 2013).
Paul Gascoigne nastupuje do policajného auta (august 2013). Foto: Profimedia.sk
 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šport