16. 09. 2020 08:38 | KOŠICE/TASR

Tóth potvrdil formu vo finále atletickej ligy a mieri za OH limitom

Najlepším slovenským výkonom roka na 5000 m nedal šancu tímovému kolegovi Miroslavovi Úradníkovi.

Chodec Matej Tóth pred vyhlásením ankety Atlét roka 2018.
Chodec Matej Tóth pred vyhlásením ankety Atlét roka 2018. Foto: TASR

Olympijský víťaz v chôdzi na 50 km Matej Tóth potvrdil vo finále slovenskej atletickej ligy pozíciu favorita a víťazne sa naladil na Dudinskú 50-tku. Najlepším slovenským výkonom roka na 5000 m nedal šancu tímovému kolegovi Miroslavovi Úradníkovi, ktorý napriek štartu zaostal za Tóthom takmer o pol minúty.

"Pôvodný plán bol taký, že Mirovi pomôžem. Vedel som, že je v dobrej forme a chceli sme to využiť, aby si spravil dobrý 'osobák'. Žiaľ, dnes nechytil dobrý deň, mne sa naopak išlo veľmi dobre. Využil som to, držal som nastolené tempo a tak som sa pokúsil o čo najlepší výkon," uviedol Tóth.

Na záverečnom štvrtom podujatí atletickej ligy v Košiciach dosiahol čas 19:28,59 a stav tohtoročných súbojov s Úradníkom vyrovnal na 2:2:

"Každé víťazstvo poteší. Na takejto krátkej trati je to pre mňa aj istá vzpruha. To, čo sa mi podarilo v prvom kole, mi vyšlo aj teraz. Navyše som spravil slovenský výkon roka a je príjemné to takto zakončiť. Už po šamorínskej P-T-S som vravel, že to ide správnym smerom. Ak mi vydrží zdravie a umožnia mi to okolnosti, tak verím tomu, že na 50-tke v Dudinciach poteším svojich fanúšikov limitom na olympiádu."

 

Tóthovi by na ceste k olympijskému limitu malo pomôcť aj už tradičné sústredenie na Štrbskom Plese. "Budeme pracovať na špeciálnom tempe, aby bol požadovaný výkon 3.50 hod s veľkou rezervou. Už aj nedávne dva tréningy naznačili, že som na tom dobre. Verím, že ak nás nič neobmedzí, tak ten limit dosiahnem," prezradil Tóth.

Aj najúspešnejší slovenský chodec bol jednou z najväčších osobností atletickej ligy. V nej účinkovali aj šprintér Ján Volko, kladivár Marcel Lomnický a ďalší slovenskí športovci s nádejou na účasť na OH v Tokiu. "Pandémia umožnila, že sme mohli súťažiť v každom kole, mohli nás vidieť diváci a zároveň sme pomohli svojim klubom a aj atletike. Účel to splnilo a zámer vedenia Slovenského atletického zväzu vyšiel na sto percent," povedal Tóth.


VIAC Z Šport