30. 11. 2020 07:16 | BAHRAJN/tvnoviny,sk

VIDEO: Grosjean sa po hororovej nehode prihovoril fanúšikom. Priznal, ako hlboko sa mýlil

Pretekár narazil v úvode pretekov na VC Bahrajnu do bariéry po tom, čo mal menšiu kolíziu so súperom.

Romain Grosjean
Romain Grosjean Foto: Facebook/Romain Grosjean

Francúzsky pretekár formuly 1 Romain Grosjean je po hrôzostrašnej havárii na Veľkej cene Bahrajnu "viac-menej v poriadku." Odkázal to prostredníctvom sociálnych sietí, na ktorých zverejnil krátke video, v ktorom poďakoval zdravotníkom a aj bezpečnostným systémom, vďaka ktorým vyviazol iba s niekoľkými popáleninami.

"V prvom rade chcem povedať, že som v poriadku. Teda viac-menej v poriadku," povedal a zdvihol ruky zabalené v obväzoch. "Ešte pred pár rokmi som nebol za halo, ale teraz si myslím, že je to tá najlepšia vec na svete. Bez nej by som určite nebol schopný teraz hovoriť. Ďakujem všetkým zdravotníkom na okruhu i v nemocnici, ktorí sa o mňa postarali. Dúfam, že čoskoro budem vedieť odpísať na správy, ktorými ste mi vyjadrili podporu. Ďakujem za to," povedal 34-ročný jazdec Haasu.

 

Grosjean narazil v úvode pretekov do bariéry po tom, čo mal menšiu kolíziu s Daniilom Kvjatom. Monopost sa po náraze rozlomil na dve časti a okamžite začal horieť. Francúza zachránila od najhoršieho vlastná duchaprítomnosť, ale aj bezpečnostné systémy vrátane bezpečnostného rámu halo. Vedenie F1 ho zaviedlo ako reakciu na smrteľnú nehodu Julesa Bianchiho v roku 2014. Napriek tomu však bolo terčom kritiky.

Hororová nehoda na pretekoch F1. Monopost začal po náraze horieť

"Prekvapilo ma, že ten náraz nevydržala bariéra, naopak, sme spokojní s bezpečnosťou monopostu. Keď zlyhá bariéra, tak sa to väčšinou končí fatálne. Romaina však zachránilo halo. Aplikáciu tohto prvku sprevádzali protichodné názory, no dnes už o ňom nikto nemôže pochybovať. Klobúk dolu pred všetkými, ktorí ho presadzovali," povedal výkonný riaditeľ F1 Ross Brawn pre Sky Sports.

V samotných pretekoch, ktoré boli reštartované po viac než hodine od Grosjeanovej nehody, opäť dominoval Brit Lewis Hamilton na Mercedese. Štvrtým triumfom po sebe a jedenástym v sezóne navýšil náskok v celkovom hodnotení šampionátu. Aj on však po pretekoch viac skloňoval Grosjeanov incident. "Tá nehoda a to, ako vyzeralo auto a kokpit, bolo strašidelné. Pri tom náraze musel mať obrovské preťaženie, ale som šťastný, že halo zafungovalo. Mohlo to dopadnúť oveľa horšie a to, že Romain odišiel po vlastných, ukazuje, že vedenie F1 a FIA odviedlo dobrú prácu," poznamenal Hamilton.


VIAC Z Šport