10. 12. 2020 16:18 | SACHÍR/kc

Mrazivá spoveď Grosjeana: Keď sa mu v plameňoch začal taviť priezor na prilbe, spomenul si na Laudu

V jednom momente rezignoval a bol zmierený so smrťou, potom však jeho mozog dostal silný impulz.

Romain Grosjean opúšťa horiaci monopost.
Romain Grosjean opúšťa horiaci monopost. Foto: Profimedia.sk

Všade okolo neho bolo oranžové peklo, keď sa mu ani na tretí pokus nepodarilo vyslobodiť z kokpitu monopostu, hlavou mu bleskovo prebehla spomienka na Nikiho Laudu, ktorý takmer uhorel na Nürburgringu.

Nehoda pilota F1 Romaina Grosjeana vystrašila celý motoristický svet. Pri pohľade na horiaci monopost zakliesnený v bariére zrejme mnohým napadlo, že sa to skončí tragicky. Pretekár tímu Haas našťastie nehodu prežil a nakoniec z nej vyviazol iba s ľahkými zraneniami.

Grosjean dokonca chcel stihnúť posledné preteky sezóny v Abú Zabí. Vedel dopredu, že s jeho službami už od budúcej sezóny nepočítajú a nechcel, aby jeho poslednou spomienkou na seriál F1 bola hrozivá nehoda. Teraz už je jasné, že VC v Abú Zabí nestihne, no chce sa rozlúčiť aspoň symbolicky ako pretekár.

„Obvolám všetky stajne F1 a požiadam ich o umožnenie súkromného testu niekedy v januári. Stačí mi 10 alebo 15 kôl. Chcem sa rozlúčiť ako pretekár, a nie aby bolo mojou poslednou spomienkou na F1 bola nehoda V Bahrajne," vyhlásil pred pár dňami 34-ročný Francúz.

Jeho želanie sa zrejme splní. Ponuku dostal od Tota Wolfa, šéfa tímu Mercedes. „Ak nám to dovolia a žiadna iná stajňa, za ktorú pretekal, by mu takúto príležitosť neposkytla, urobíme to," prisľúbil Wolf.

Grosjean sa rozhodol o hrozivom zážitku prehovoriť v rozhovore pre televízne spoločnosti, ktoré vysielajú preteky seriálu F1. Celé to trvalo „iba" 28 sekúnd, no jemu to pripadalo ako večnosť. Myslel si, že ľudia, ktorí sa pozerajú do tváre smrti a odpočítavajú posledné skundy, sú vystrašení. Napriek tomu, že aj on bol presvedčený, že je to jeho koniec, bol prekvapivo pokojný, svaly mal uvoľnené. Uprostred ohnivého pekla mu hlavou prebleslo viacero otázok.

„Hovoril som si, že umieram a zároveň som premýšľal, ktorá časť môjho tela zhorí ako prvá. Budú to ruky? Budú to nohy? A bude to bolieť?" spomína Grosjean.

Z boja o život si pamätá každý detail. Po náraze reagoval intuitívne. Otvoril oči, vypol pásy a pokúsil sa vyskočiť z kokpitu, v tom mu však zabránila nečakaná prekážka. Opäť si sadol a povedal si, že počká na pomoc záchranárov. Keď sa však pozrel doľava a následne doprava, uvedomil si, že všetko okolo neho je oranžové.

„Napadlo mi, že to možno bude západ slnka, ale nebol. Neboli to ani svetlá umiestnené pozdĺž okruhu. Priezor na pretekárskej prilbe sa začal ťaviť a ja som pochopil, že čakať nemôžem," hovorí Grosjean, ktorý sa ocitol v ohnivom väzení.

Vyliezť z monopostu skúšal cez pravú stranu, potom cez ľavú stranu, no neúspešne. Nadával, no skúsil to ešte raz, s rovnakým výsledkom. V tom momente rezignoval a už sa takmer zmieril so smrťou. Jeho mozog však dostal silný impulz a zavelil do boja. „Musíš to urobiť pre svoje deti, musia ťa opäť vidieť. Nie! Dnes zomrieť nemôžem." Pomyslel si vtedy Grosjean.

Skoro ako had sa vykrútil z kokpitu, hlava už do ničoho nenarážala, no objavil sa ďalší problém - ľavá noha zostala zakliesnená medzi pedálmi. Nohu sa snažil vytiahnuť silou a nakoniec sa mu podarilo vyzuť topánku a bol voľný.

„Obidve ruky som mal položené na svätožiare ( ochranný oblúk), ktorá bola v ohni. Videl som, ako moje červené rukavice okamžite sčernali. Cítil som bolesť od popálenín, ale dokázal som vyskočiť na bariéru. Cítil som ako mi búši srdce, takže som vedel, že žijem," dodal Grosjean.

Z hororovej nehody vyviazol iba s popáleninami na rukách a zraneným členkom.

 

VIAC Z Šport