26. 01. 2021 11:15 | KRONPLATZ/TASR

Vlhová v obrovskom slalome mimo elitnej desiatky, náskok v celkovom hodnotení sa zmenšil

Vlhová sa na veľmi členitú a zmrznutú trať vydala s číslom 3.

Alpská lyžiarka Petra Vlhová v obrovskom slalome v Kronplatzi.
Alpská lyžiarka Petra Vlhová v obrovskom slalome v Kronplatzi. Foto: TASR/AP

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová skončila v utorňajšom obrovskom slalome Svetového pohára na dvanástom mieste.

V Kronplatzi zaostala za víťaznou Francúzkou Tessou Worleyovou o 2,05 sekundy. Druhú priečku obsadila Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová (+0,26 s) a tretia bola domáca Talianka Marta Bassinová (+0,73 s).

Dvadsaťpäťročná slovenská reprezentantka figurovala po prvom kole na deviatej priečke. Za vedúcou Švajčiarkou Michelle Gisinovou zaostávala o 1,49 sekundy.

Druhá bola Američanka Mikaela Shiffrinová (+0,56 s) a tretie miesto patrilo domácej lyžiarke Federice Brignoneovej (+0,68 s).

Vlhová sa na veľmi členitú a zmrznutú trať vydala s číslom 3. Od štartu sa snažila ísť agresívne, bolo to však na úkor ľahkosti v oblúkoch. Okolo niektorých brán brzdila a nedokázala zrýchľovať, jej manko narastalo až do cieľa.

Rozhodovalo sa v spodnej pasáži, kde súperky postrácali na Gisinovú najviac. O jedinú stotinu za Brignoneovú sa zaradila Gutová-Behramiová, pod sekundu sa zmestili ešte Worleyová a Slovinka Meta Hrovatová, ktorá sa z druhej žrebovanej skupiny 8-15 vyšvihla na priebežnú šiestu pozíciu.

Siedma bola Bassinová, aj v Kronplatzi začala svojím čistým štýlom, ktorým slávila úspech v štyroch z piatich predchádzajúcich tohtosezónnych "obrákov", no neskôr sa nechala rozhodiť a zelené čísla sa zmenili na odstup 1,09 sekundy.

V druhom kole hrozilo, že najlepšie pretekárky budú bojovať na značne hrboľatej zjazdovke. Bránky boli opäť veľmi zatvorené a Vlhová už na druhom medzičase prišla o takmer celý náskok. V najstrmšej časti musela po chybách dvakrát výrazne korigovať a po dojazde sa zaradila na štvrtú priečku. Dostalo sa pred ňu všetkých osem zostávajúcich lyžiarok.

Z nich sa druhou najrýchlejšou jazdou vytiahla Worleyová z piateho miesta až na najvyšší stupienok. Vo veku 31 rokov dosiahla štrnáste víťazstvo v pretekoch SP, všetky má na konte v obrovskom slalome. Radovala sa prvýkrát od októbra 2018.

„Som veľmi šťastná, táto súťaž mi sadla. Cítila som sa veľmi dobre, pred štartom druhého kola som si povedala, že mám šancu. Dokážem víťaziť, keď lyžujem naplno, a dnes som to predviedla,“ uviedla Francúzka vo vysielaní Eurosportu. Gutová-Behramiová a Bassinová sa na pódium prepracovali zo siedmej a ôsmej priečky.

Líderka po prvom kole Gisinová si na medzičasoch držala náskok, ale išla na maximálne riziko a to sa jej vypomstilo v závere, kde po veľkej chybe takmer vypadla.

Situáciu zachránila a obsadila šieste miesto, ako najbližšia prenasledovateľka Vlhovej v celkovom poradí SP stiahla rozdiel na 100 bodov.

Najbližší obrovský slalom je na programe na februárových majstrovstvách sveta v Cortine d'Ampezzo, kde bude Vlhová v tejto disciplíne obhajovať zlato z Are 2019.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šport