08. 03. 2021 12:02 | BRATISLAVA/kc

Vlhová má na dosah veľký glóbus. Čo sa musí stať, aby sa jej to podarilo?

Zostávajúci program nahráva slovenskej pretekárke.

Petra Vlhová a Lara Gutová-Behramiová.
Petra Vlhová a Lara Gutová-Behramiová. Foto: Profimedia.sk

Ešte nedávno sa o tom veľmi nehovorilo, aby sme to nezakríkli, no teraz už je jasné, že najväčší úspech slovenského lyžovania je viac než reálny. Petra Vlhová útočí na veľký krištáľový glóbus, jednu z najcennejších lyžiarskych trofejí. Získa ho celková víťazka Svetového pohára.

Momentálne je Vlhová druhá a na líderku Laru Gutovú-Behramiovú zo Švajčiarska stráca 36 bodov. Do konca sezóny zostáva šesť individuálnych pretekov - tri slalomy a po jednom obrovskom slalome, super-G a zjazde. V hre je tak ešte 600 bodov.

Stať sa ešte môže čokoľvek. Rozhodovať môžu viaceré faktory ako aktuálna forma, únava, počasie, šťastie, nečakané zranenia či nepredvídateľná situácia s covid-19.

kch1.jpg
Foto: TVNOVINY.sk
 

Kľúčové faktory pre úspech Petry Vlhovej

Budúci víkend sa pôjdu dva slalomy vo švédskom Aare a následne je v programe už len finále Svetového pohára v Lenzerheide. Vo švajčiarskom stredisku si zjazd, super-G, obrovský slalom a slalom dá už len 25 elitných pretekárok Svetového pohára a body za výkon dostane len najlepšia pätnástka.

Vlhová v tomto ročníku štartovala vo všetkých pretekoch Svetového pohára. A je pravdepodobné, že v tomto trende vydrží až do konca sezóny. Čaká ju teda ešte šesť štartov.

Jej súperka Gutová-Behramiová už dlhodobo nejazdí slalomy. Jej najlepším výsledkom je 14. miesto z pretekov v Aare ešte v roku 2009. Švajčiarka tak pred sebou má už iba tri preteky, jej šance na zisk veľkého glóbusu sú tak v porovnaní s Vlhovou o polovicu menšie.

kch 22.jpg
Foto: TVNOVINY.sk
 

Vyzerá to tak, že v prípade, ak obidve súperky budú dominovať vo svojich najsilnejších disciplínach, kľúčový bude súboj v obrovskom slalome v Lenzerheide. Favoritkou bude Gutová-Behramiová, ktorá má s domácou zjazdovkou bohaté skúsenosti.

Ďalším kľúčovým faktorom pre úspech slovenskej lyžiarky budú výkony jej najväčších súperiek v slalome. V najtočivejšej disciplíne môže bojovať o pódium reálne päť lyžiarok. Z nich je trojica Vlhová, Mikaela Shiffrinová a Katharina Liensbergerová momentálne o kúsok pred Michelle Gisinovou a Wendy Holdenerovou. Shiffrinová a Liensbergerová s asústreďujú len na technické disciplíny, čo im pred Vlhovou dáva miernu výhodu.

Rozhodne sa v obrovskom slalome?

Vlhová v tejto sezóne vo Svetovom pohári tri slalomy vyhrala, raz bola 2. a v dvoch skončila štvrtá. A jednoznačne má na to, aby vo zvyšných troch bola na pódiu. Ak by sa jej to podarilo, šance Švajčiarky na zisk veľkého glóbusu sa značne znížia.

Keď nenastanú väčšie prekvapenia, Vlhová i Gutová-Behramiová ešte môžu získať minimálne po 300 bodov. O všetkom teda zrejme rozhodnú body, ktoré dokáže jedna na druhú nazbierať v súťažiach, ktoré nie sú ich dominantnými.

Veľmi dôležité pre Petru bude, koľko bodov získa v obrovskom slalome. V prípade, že to bude do 3. miesta a v slalomoch nazbiera aspoň 240 bodov, celkový triumf by jej už nemal ujsť a nepotrebovala by tak bodový zisk zo zjazdu a super-G.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šport