09. 03. 2021 14:52 | JASNÁ/TASR, kc

Technický delegát z Jasnej vysvetlil, prečo sa Shiffrinová mýli. Oprava bránky bola v poriadku

Definitívnu bodku za "kauzou zlomenej bránky" dala v pondelok poobede na sociálnej sieti 25-ročná Američanka.

Petra Vlhová (uprostred) sa teší na pódiu z víťazstva v obrovskom slalome Svetového pohára v Jasnej.
Petra Vlhová (uprostred) sa teší na pódiu z víťazstva v obrovskom slalome Svetového pohára v Jasnej. Foto: TASR

Technický delegát Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) Bohumír Zeman vylúčil, že pred jazdou Mikaely Shiffrinovej v 2. kole obrovského slalomu v Jasnej mohlo prísť k manipulácii. Americká lyžiarka vyjadrila po nedeľných pretekoch nespokojnosť s postupom organizátorov. Oprava bránky po finiši víťaznej Slovenky Petry Vlhovej podľa nej zámerne trvala neobvykle dlho. Shiffrinová si neudržala vedúcu pozíciu a klesla na tretie miesto.

„Nalomená tyč pred cieľom, okolo ktorej prešla Vlhová, sa pred jazdou Shiffrinovej opravovala natiahnutím terča na pôvodnú nalomenú tyč. Túto opravu vykonal chorvátsky technik. O výmene tyče rozhodol poľský technický delegát, ktorý mal úsek na starosti. Všetko potvrdil pomocou vysielačky taliansky riaditeľ FIS Svetového pohára žien.

Štartér (Slovák) bol riaditeľom informovaný, že z bezpečnostných dôvodov preteky prerušia, aby sa nalomená tyč mohla vymeniť. Shiffrinová v tej chvíli, bohužiaľ, musela počkať na štarte, kým dostane povel, čo je pre skoncentrovaného pretekára vždy nepríjemné, ale nie je to výnimočné. Preto pretekár dostáva čas znovu sa pripraviť a skoncentrovať," uviedol Zeman prostredníctvom Facebooku.

Bývalý česko-slovenský reprezentant následne uviedol dôvody, pre ktoré nemohlo prísť k manipulácii: „Medzinárodné lyžiarske preteky FIS prebiehajú tak, že hlavný rozhodca je pre nestrannosť vždy z inej ako hostiteľskej krajiny. Dohliada predovšetkým na dodržiavanie pravidiel spolu s ďalšími členmi jury, riaditeľom pretekov a arbitrom. V nedeľu nastala ideálna situácia na prerušenie pretekov vzhľadom k počasiu a stavu trate. Zdravie pretekárov je najvyššou prioritou a je na prvom mieste, pretože už prišlo k zraneniam očí, brucha i k úmrtiam. Konšpiračnú teóriu o tom, že na Slovensku malo prísť k naťahovaniu štartového intervalu Shiffrinovej kvôli Vlhovej, vylučujem. Shiffrinovú majú na Slovensku radi. Mrzelo by ma, keby na dokonale zorganizovaných pretekoch zostala čo i len drobná čiastočka sprisahaneckej teórie."


Andreas Žampa sa zastal sklamanej Shiffrinovej. Toto vyčíta organizátorom pretekov v Jasnej

Shiffrinová: Petra vyhrala zaslúžene, nie vďaka zdržiavaniu na trati

Definitívnu bodku za "kauzou zlomenej bránky" dala v pondelok poobede na sociálnej sieti 25-ročná Američanka. Shiffrinová to považuje to za uzavretú záležitosť a poďakovala sa organizátorom za pripravenie výnimočných pretekov.

„Ako som už tento víkend povedala mnohokrát a tiež na tlačovej konferencii, preteky v Jasnej skončili naozaj dobre, najmä vzhľadom na to, že nejde o pravidelnú zastávku v kalendári SP. Oba kopce boli úžasné. Snehové podmienky na zjazdovkách boli najlepšie, aké sme túto sezónu mali.

Ako povedal Andreas, Petra lyžovala naozaj skvele. Jej včerajšia výhra bola zaslúžená. Neverím, že zdržiavanie na trati bol dôvod, prečo zvíťazila. Verím, že zvíťazila, pretože lyžovala najlepšie a bola mentálne nastavená na víťazstvo. Ďakujeme Jasnej za usporiadanie skvelej udalosti.

Zdroj: Instagram/Mikaela Shiffrin

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šport