12. 03. 2021 13:46 , článok bol aktualizovaný 12. 03. 2021 17:52 | ARE/TASR, tvnoviny.sk

Vlhová to dokázala! Vyhrala slalom v Are a vrátila sa na čelo Svetového pohára

Rodáčka z Liptovského Mikuláša po prvom kole viedla pred Američankou Shiffrinovou.

Petra Vlhová zvíťazila v slalome žien Svetového pohára v alpskom lyžovaní vo švédskom Are
Petra Vlhová zvíťazila v slalome žien Svetového pohára v alpskom lyžovaní vo švédskom Are Foto: TASR

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová zopakovala fantastickú jazdu z prvého kola a vyhrala piatkový slalom žien vo švédskom Are, celkovo jej 20. triumf na podujatiach Svetového pohára (SP).

Vlhová si tak na konto v boji o prvenstvo vo SP pripísala nesmierne cenných sto bodov.

Po dnešných pretekoch má Vlhová v celkovom hodnotení SP 64-bodový náskok pred švajčiarskou rivalkou Larou Gutovou-Behramiviou, ktorá v slalomoch neštartuje.

Druhá skončila Rakúška Katharina Liensbergerová, ktorá za rodáčkou z Liptovského Mikuláša Vlhovou zaostala o 20 stotín sekundy, tretia pozícia patrila Američanke Mikaele Shiffrinovej (+0,64 s).

Dvadsaťpäťročná Slovenka si z dvadsiatich úspechov pripísala v tejto disciplíne tucet. Vlhová vyhrala štvrtý slalom v tejto sezóne po dvoch triumfoch v Levi a jednom v Záhrebe. V klasifikácii disciplíny si upevnila vedenie, pred Shiffrinovou má náskok 85 bodov a je blízko k obhajobe malého glóbusu. Radovala sa v druhých pretekoch SP za sebou po obrovskom slalome v Jasnej, počet svojich pódiových umiestnení zvýšila na 44.

„Každé víťazstvo je pre mňa dôležité, aby som získala sebavedomie a aby som sa cítila lepšie. Čoraz viac sa blížime ku koncu sezóny. Vždy som sa koncentrovala na moje lyžovanie a nerozmýšľala som o bodoch ani glóbusoch. Je stále ťažšie nemyslieť na to, lebo úprimne, začínam byť unavená, sezóna trvá od októbra. Je náročné zostať pokojná, ale chcem lyžovať tak, ako viem. Čo sa stane, to sa stane," povedala Slovenka v prvej televíznej reakcii.

Vlhová v červenom drese odštartovala prvý z dvoch slalomov vo švédskom stredisku, kde v roku 2015 slávila svoje premiérové víťazstvo v pretekoch SP, s číslom 1. Od úvodných bránok sa pustila agresívne, na mäkšej podložke sa na rytmickej trati s terénnymi vlnami snažila o krátke zábery. Vypracovala si značný náskok, viedla o 41 stotín sekundy pred Shiffrinovou, priebežne tretia bola Liensbergerová s odstupom 0,57 s.

Úradujúca majsterka sveta v tejto disciplíne Liensbergerová spravila v prvom kole dve viditeľnejšie chyby. Shiffrinová išla typicky čisto, no najmä v dolnej pasáži jej chýbalo viac šťavy. Pod sekundu sa zmestila už jedine Švajčiarka Wendy Holdenerová, ktorá na štvrtej pozícii zaostala 0,68 s. Česká reprezentantka Martina Dubovská, ktorá žije v Liptovskom Mikuláši, sa prvýkrát v kariére predstavila v žrebovanej skupine 8-15. Trať sa však rýchlo rozbíjala a už s číslom 9 sa musela popasovať s nerovnosťami. Figurovala na ôsmej priečke s mankom 1,75 s na líderku.

V druhom kole bola zjazdovka ešte zničenejšia a lyžiarky si museli dávať pozor na ryhy. Trať navyše bola menej rytmická s viacerými zatvorenými bránkami. Dubovská išla príliš opatrne na úkor dynamického poňatia a vo výsledkovej listine klesla na trinástu pozíciu. Najlepšie pretekárky aj v týchto náročných podmienkach nachádzali spôsoby, ako zrýchľovať.

Holdenerovú na čele vystriedala Liensbergerová, Shiffrinová urobila vo vrchnej pasáži veľkú chybu a takmer vypadla, situáciu však dokázala ustáť. Stratu rytmu a rýchlosti už nedohnala a zaradila sa za Liensbergerovú. Vlhová na prvom medzičase zvýšila náskok na vyše sedem desatín, potom to už bol boj s traťou, ktorý až do cieľa zvládla v zelených číslach.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šport