18. 03. 2021 09:22 | LENZERHEIDE/TASR

V Lenzerheide zrušili aj super-G. Vlhová sa priblížila k historickému zisku veľkého glóbusu

V noci poriadne nasnežilo. Nepomohlo tak ani, keď ustúpila hmla.

Vojaci odpratávajú sneh v dolnej časti zjazdovky v Lenzerheide.
Vojaci odpratávajú sneh v dolnej časti zjazdovky v Lenzerheide. Foto: Profimedia.sk

Pre pokračujúce komplikácie s počasím zrušili aj štvrtkové superobrovské slalomy na finálovom podujatí Svetového pohára. Slovenská lyžiarka Petra Vlhová sa tak vo švajčiarskom Lenzerheide priblížila na krôčik k historickému zisku veľkého glóbusu celkovej víťazky SP. Malý glóbus za super-G už mala istý Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová, medzi mužmi ho slávi Rakúšan Vincent Kriechmayr.

Vlhová môže o historický triumf pre slovenský šport - dobytie hlavnej trofeje prestížnej celosezónnej súťaže - prísť už jedine v rovine bezbrehej teórie. Po zrušení zjazdu i super-G má pred Gutovou-Behramiovou naďalej náskok 96 bodov. Na nadobudnutie matematickej istoty jej stačí akékoľvek bodované umiestnenie v sobotnom slalome. Vo finále SP boduje iba najlepšia pätnástka a za 15. priečku sa dáva šestnásť bodov, jej rivalka už avizovala, že v slalome sa nepredstaví.

„Na prehliadke trate to bolo ťažké, videli sme asi na jednu bránu. Určite nie je dobré, že musíme čakať, neustále musím posúvať aj koncentráciu. Na druhej strane, pre mňa je len dobré, že sa nesúťažilo, lebo Lara je lepšia v týchto rýchlostných disciplínach. Nechcem to však takto riešiť, keby sa išlo, bojovala by som, keď nie, zlepšilo mi to pozíciu," povedala 25-ročná Slovenka pre RTVS. V sobotu (10.30/13.30) sa bude snažiť aj o obhajobu malého glóbusu za slalom, v klasifikácii disciplíny je na čele o 22 bodov pred Rakúšankou Katharinou Liensbergerovou, tretia Američanka Mikaela Shiffrinová má na Vlhovú 37-bodové manko.

Vo štvrtok sa v dejisku usadila hustá hmla a organizátori navyše stále pracovali na úprave svahu, kde v noci opäť napadol čerstvý sneh. Už ráno bolo jasné, že ak sa pôjde, tak jedine na skrátenej trati. O 9.30 h, keď bol pôvodne naplánovaný začiatok súťaže žien, padlo prvé rozhodnutie o posunutí, po 11.00 h prišla definitíva jury o zrušení pretekov.

„V noci napadlo ešte viac snehu, než sme očakávali. Síce nefúka, no teraz sa ešte aj vrátila hmla. V tejto chvíli sa nedá súťažiť, robili sme všetko, čo bolo v našich silách. Je to veľká škoda. Snežilo tu tri dni za sebou, zdá sa, že sme v zlom čase na zlom mieste," citoval riaditeľa mužských pretekov Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) Markusa Waldnera portál laola1.at.

V programe zostali už len technické disciplíny. U mužov súperí Francúz Alexis Pinturault s Marcom Odermattom na dvoch frontoch, na malom obrákovom má stratu 25 bodov a na veľkom všeobecnom po MS výrazne stratil zo svojho predstihu.

Mladý Švajčiar zaostáva už len o 31 bodov, je vo skvelej fazóne, ale zrušenie zjazdu i super-G prospelo jeho súperovi. Môže to byť napínavé až do nedele, najmä ak v rizikovom slalome bude musieť Pinturault atakovať pódiové priečky, nebodaj tú najvyššiu. Odermatt prišiel o teoretickú šancu ponaháňať v superobrovskom slalome Kriechmayra, ktorý pred ním viedol o 83 bodov.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šport