18. 03. 2021 12:04 | LENZERHEIDE/kc, tasr

Vlhovú už môže o historický triumf obrať iba obrovská smola. Aký je najčernejší scenár?

Na nadobudnutie matematickej istoty Slovenke stačí akékoľvek bodované umiestnenie v sobotnom slalome.

Petra Vlhová.
Petra Vlhová. Foto: Profimedia.sk

Východiskové pozície pred technickými disciplínami finále Svetového pohára sa zmenili bez boja. Do dramatického súboja medzi slovenskou lyžiarkou Petrou Vlhovou a hlavnou súperkou Larou Gutovou-Behramiovou výrazne zasiahlo počasie.

Po zjazde museli organizátori zrušiť aj super-G, disciplínu, v ktorej dominuje práve švajčiarska lyžiarka. Jej šance na preskočenie Vlhovej v celkovom poradí SP sa radikálne zmenšili.

„Na prehliadke trate to bolo ťažké, videli sme asi na jednu bránu. Určite nie je dobré, že musíme čakať, neustále musím posúvať aj koncentráciu. Na druhej strane, pre mňa je len dobré, že sa nesúťažilo, lebo Lara je lepšia v týchto rýchlostných disciplínach. Nechcem to však takto riešiť, keby sa išlo, bojovala by som, keď nie, zlepšilo mi to pozíciu," povedala 25-ročná Slovenka pre RTVS.

V programe zostali už len technické disciplíny. Na nadobudnutie matematickej istoty Slovenke, ktorá má 96-bodový náskok, stačí akékoľvek bodované umiestnenie v sobotnom slalome.

Vo finále SP boduje iba najlepšia pätnástka a za 15. priečku sa dáva šestnásť bodov, jej rivalka už avizovala, že v slalome sa nepredstaví. Švajčiarka tak môže získať maximálne 100 bodov, v prípade, že by sa jej podarilo vyhrať obrovský slalom.

tab upd.jpg
Foto: TVNOVINY.sk
 

Hovorí sa však, že šanca zomiera posledná a preto treba brať do úvahy aj najčiernejší scenár. Ak by Vlhová vo svojich obľúbených disciplínach nezískala ani bod, čo si zrejme dokážu predstaviť asi iba najväčší pesimisti,a zároveň by obrovský slalom vyhrala Gutová-Behramiová, víťazkou by sa šokujúco stala "outsiderka" zo Švajčiarska.

Túto hrozbu si však Vlhovej tím uvedomuje a v prípade, že by sa rozhodovalo až v obrovskom slalome, Slovenka určite nebude riskovať a pôjde na istotu.

V slalome Petra zrejme pôjde naplno, keďže bojuje o malý glóbus (612 bodov) a na chrbát jej dýchajú Rakúšanka Katharina Liensbergerová (590 b) a Američanka Mickaela Schiffrinová (575 bodov).

U mužov sa tiež schyľuje k dráme

Francúz Alexis Pinturault bojuje so Švajčiarom Marcom Odermattom na dvoch frontoch, na malom obrákovom má stratu 25 bodov a na veľkom všeobecnom po MS výrazne stratil zo svojho predstihu.

Mladý Švajčiar zaostáva už len 31 bodov, je vo skvelej fazóne, ale zrušenie zjazdu a super-Gprospelo jeho súperovi. Môže to byť napínavé až do nedele, najmä ak v rizikovom slalome bude musieť Pinturault atakovať pódiové priečky, nebodaj tú najvyššiu.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šport