07. 05. 2021 19:05 | BRATISLAVA/TV Markíza

V Japonsku spisujú petíciu proti olympiáde, Tóth sa na ňu poctivo pripravuje

Hovorí, že sú to jeho posledné tri mesiace v kariére.

Matej Tóth.
Matej Tóth. Foto: TV Markíza

Petícia proti olympiáde. Tisíce Japoncov nechcú, aby sa hry v Tokiu konali pre neustupujúcu pandémiu. Organizátori však podujatie rušiť nechcú - zavádzajú tvrdý lockdown a športovcom budú posielať vakcíny, aby sa zaočkovali ešte pred príchodom do Japonska.

Presne 11 týždňov pred začiatkom tokijskej olympiády majú organizátori problém. Japonci začali proti hrám spisovať petíciu, ku ktorej sa za deň pripojilo viac ako 200-tisíc ľudí. Žiadajú, aby sa hry preložené z minulého leta opäť odložili.

Podľa šéfa našej výpravy Romana Bučeka tokijský organizačný výbor ubezpečuje, že robia všetky opatrenia, aby mohli byť hry zorganizované.

Podľa prieskumov s organizovaním olympiády nesúhlasí viac ako 70 percent Japoncov. Organizátori však podujatie zrušiť nechcú. V Tokiu zaviedli tvrdý lockdown, zakázali účasť divákom zo zahraničia a z dejiska hier spravia obrovskú prísne stráženú bublinu.

„Máme presne dané, kedy sa začíname sledovať. Je to 14 dní pred odletom. Máme dané testovania. Prvé bude 96 dní pred odletom, následne po prílete. Potom sú veľmi prísne obmedzenia pohybu na mieste,“ opísal podmienky pre športovcov chodec Matej Tóth.

Povinné budú dve aplikácie. Jedna bude zameraná na informovanie o zdravotnom stave športovca, ktorú musia mať už 14 dní pred začiatkom hier. Druhá bude výstražná a bude každého informovať, či sa náhodou nepriblížil k pozitívnemu kontaktu.

Turistka nosí v Tokiu masku ako ochranu pred koronavírusom, v pozadí olympijské kruhy.
Turistka nosí v Tokiu masku ako ochranu pred koronavírusom, v pozadí olympijské kruhy. Foto: TASR/AP
 

Šíreniu koronavírusu má zabrániť aj pravidelné denné testovanie kloktacími testami. Organizátori sa navyše dohodli aj s Pfizerom, ktorý prisľúbil, že všetkým účastníkom hier pošle vakcíny, aby sa stihli zaočkovať. Organizátori žiadajú, aby to spravili, aj keď to podmienka pre účasť nie je.

„Požiadame MOV o sprostredkovanie týchto vakcín. Nie je tajomstvom, že mnohí naši športovci sa dali zaočkovať ako náhradníci kritickej infraštruktúry. Máme záujem vrátiť tieto vakcíny do systému, ak sa nám ich podarí získať od MOV,“ vysvetlil Buček.

Sedemdesiatšesť dní pred začiatkom hier nevrcholia len prípravy organizátorov, chystajú sa aj športovci. V najbližších dňoch vyrazia na posledné sústredenia. „Už som začal finálnu prípravu, ale som na začiatku. V apríli sme si oddýchli, forma klesla, ale teraz ju opäť naberám naspäť. Máme pred sebou mesiace prípravy. Pre mňa v podstate posledné tri mesiace kariéry. Chcem dať do toho všetko,“ dodal náš chodec.

Pozrite si reportáž Martina Petra.

 

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.    


VIAC Z Šport