20. 09. 2021 15:45 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Organizátori MS v kanoistike odvrátili blamáž. Pár hodín pred začiatkom im však chýba obrovská suma

Vzhľadom na nie príliš priaznivú ekonomickú situáciu je logické, že organizátori museli upustiť od viacerých plánov.

Viceprezident OZ Slovenskej kanoistiky pre Sekciu divokých vôd Richard Galovič.
Viceprezident OZ Slovenskej kanoistiky pre Sekciu divokých vôd Richard Galovič. Foto: TASR

Už pred pár týždňami začali na povrch vyplavovať problémy s financovaním majstrovstiev sveta v kanoistike na divokej vode, ktoré sa uskutočnia v Čunove. Dva dni pred začiatkom šampionátu organizátori oznámili, že sa predsa len uskutoční, avšak v značne oklieštenej podobe.

Ako pre portál canoe.sk priznal predseda sekcie divokých vôd Slovenskej kanoistiky Richard Galovič, nájsť potrebné finančné prostriedky je náročné.

„Do vyrovnaného rozpočtu nám stále chýba 150-tisíc eur. Žiadna systémová podpora pre takýto typ podujatia. Žobranie. Je neuveriteľné, že sa ozývajú obchodné spoločnosti aj individuálne osoby a hľadajú spôsoby, ako pomôcť,“ uviedol s dôvetkom, že ďakuje ministerstvu školstva, vedy výskumu a športu a štátnemu tajomníkovi pre šport Ivanovi Husárovi za neustále hľadanie riešení.

Vzhľadom na nie príliš priaznivú ekonomickú situáciu je logické, že organizátori museli upustiť od viacerých plánov.

„Zrušili sme kompletný podporný program. Od mediálnej podpory cez otvárací ceremoniál až po aktivity zamerané na posilnenie diplomatickej úrovne Slovenska v medzinárodných štruktúrach športu. Za normálnych okolností sa takýto šampionát musí využiť na všetky jeho presahy, nielen na športové, prezentačné či fanúšikovské. Aj napriek rozpočtovým škrtom však musíme z podujatia vyťažiť maximum aspoň pre pozitívnu motiváciu mládeže a jej návrat k športu,“ pokračoval Galovič.

Šampionát v Čunove štartuje v stredu (22. 9.) o 9.00 hod súťažami družstiev (hliadok) kajakárov aj kanoistov. O deň neskôr prídu na rad kvalifikácie v K1 a C1 mužov aj žien.

Okrem vodných slalomárov budú v Čunove súperiť o medaily aj pretekári v disciplínach extrémny slalom a zjazdový šprint.


VIAC Z Šport